Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Létezik olyan, hogy három...

Hoffy Nándor kérdése:

Létezik olyan, hogy három hónapja van csak jogsim a legkisebb szabálytalaságért is bevonják? Vagy ugyan az vonatkozik rám mint másokra? És gyorshajtásért milyen büntetések járnak illetve mennyi büntetőpont? És mennyi büntetőpont utám veszik el?

Figyelt kérdés

2019. dec. 1. 20:43
 1/4 anonim ***** válasza:
5%
Apró szabálytalanságért biztosan nem vonják be. Nem ugyanazok vonatkoznak rád, mert a te jogosítványod kezdő jogsi, ami jó esetben két év után normál engedély lesz. Ha azonban elkövetsz valamit, előfordulhat, hogy elölről indul a két év. A gyorshajtási büntetések, már ami az objektív felelősség hatálya alá tartozik, kötöttek. Némi keresgélés után megtalálod a büntetési tételeket.
2019. dec. 1. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Alig van megf a jogsid és már azon gondolkozol hogy mikor és mennyire veszik el?

Jobb lenne normálisan menned.

2019. dec. 1. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
93%

▬ [Létezik olyan, hogy három hónapja van csak jogsim a legkisebb szabálytalaságért is bevonják? Vagy ugyan az vonatkozik rám mint másokra?]

Nem létezik ilyen megkülönböztető szabály, rendelkezés. Vezetéstől való eltiltást ugyanazokban az esetekben alkalmaznak kezdő vezetői engedélyesnél, mint nem kezdőnél; és az egyéb bírságolás is ugyanolyan.

(Megkülönböztetés csak annyi van, hogy „A kezdő vezetői engedéllyel az „AM”, az „A” és az „A” korlátozott kategóriára, továbbá az „A1”, az „A2” és a „B1” kategóriára érvényesített bejegyzéssel utas nem szállítható, valamint a „B”, a „C” és a „D” kategóriára, továbbá a „C1” és a „D1” kategóriára érvényesített bejegyzéssel - a Magyar Honvédség kezelésében lévő járművek kivételével - pótkocsi nem vontatható.” ← 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet

a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról 6. § (2). Ezeket leszámítva, a kezdő vezetői engedély teljes értékű vezetői engedély. És ahány utánfutós autót látok közlekedni, vagy ahány vonóhorgot nagy parkolókban, nem egy jelentős korlátozás; az autósok nagy tömegét egyáltalán nem érinti.)


▬ [És gyorshajtásért milyen büntetések járnak?]

• A megengedett legnagyobb sebesség adott mértékű túllépése esetén – túllépési tartománymértékekre – megszabott, kötelezően alkalmazandó pénzbírságok vannak.

[link] ← itt az 1. mellékletben találod a kérdezett bírságösszegeket

[link] ← itt a 11/B. mellékletben találod a kérdezett bírságösszegeket

• A fenti jogszabályok mellékleteiben szereplőktől kisebb mértékű sebességtúllépés esetén a Szabálysértési Törvény általános, közlekedési bírsághatárai közti összeget szabhatnak ki: 5-ezer és 50-ezer Ft közötti összeget. ← 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről 99. § (2)

Bizonyára tekintettel vannak arra, hogy ha például 15 km/h-tól nagyobb sebességtúllépés esetén a jogszabályokban meghatározott bírságösszeg 30-ezer Ft, akkor 10 km/h-s sebességtúllépés esetén nem szabnak ki például 40-ezer Ft-os bírságot; hiába 50-ezer Ft a felső határ. 5-ezerrel oszthatót szoktak kiszabni, mert akkor egyszerű a számolás közérdekű munkavégzésre, vagy szabálysértési elzárásra történő átváltás esetén; ha mód van ilyenre. (Ilyen összegek a kötelezően alkalmazandó bírságösszegek is.)


▬ [És gyorshajtásért mennyi a büntetőpont?]

Előéleti pont olyan mértékű sebességtúllépések esetén járnak a vezetőnek, amelyek a fenti jogszabályokban szerepelnek. (Ha felvétel alapján bírságolják az üzembentartót, akkor ő nem kap előéleti pontot, mert nem kerül megállapításra, hogy ő vezetett; csak az objektív felelősség alapján ő kötelezett a bírság megfizetésére.)

[link] ← itt, az 1/A. számú melléklet 1601-1603 kódszámú soraiban nézheted meg, hogy a fenti jogszabályok adott melléklet-helyei alapján hány előéleti pont jár a vezetőnek.


▬ [És mennyi büntetőpont utám veszik el a vezetői engedélyt?]

6. § (1) A nyilvántartásba vett pontszámot a pontszám alapját képező szabályszegést megállapító határozat jogerőre emelkedésének, illetve a helyszíni bírság tudomásulvételének időpontjától számított legfeljebb három évig lehet a pontok összesítésénél figyelembe venni.

7. § (1) Ha a járművezető nyilvántartott pontjainak száma elérte vagy meghaladta a 18-at, a Nyilvántartó három napon belül értesíti az illetékes fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi hivatalát (a továbbiakban: közlekedési igazgatási hatóság), amely ennek alapján a járművezető vezetői engedélyét határozattal, nyolc napon belül visszavonja.

(1a) A közlekedési igazgatási hatóság (1) bekezdés alapján hozott határozatával szemben fellebbezésnek helye nincs.

[link]

Ez azt jelenti, hogy a 3 éven belül elért, vagy meghaladt 18 előéleti pont után következik a vezetéstől eltiltás.

De, az esetek nagy részében, mód van a pontok önkéntes utánképzéssel történő csökkentésére: 6. § (2) A Nyilvántartó értesíti a járművezetőt, ha pontjainak száma a 13-at elérte, - a 9. § (1a) bekezdésben foglalt korlátozás figyelembe vételével - tájékoztatja a pontok csökkentését eredményező önkéntes utánképzés lehetőségéről, továbbá figyelmezteti a felső pontérték elérésének következményeire.

Hogy mi a kivétel, és hogy milyen csökkentést lehet elérni az önkéntes utánképzéssel, azt elolvashatod a linkelt törvényben.

2019. dec. 2. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2019. dec. 2. 14:32

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!