Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Tilosban parkolás feljelentés?

Tilosban parkolás feljelentés?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nemrégiben jött egy levél, hogy szabálysértést követtem el (tilosban parkolás). A levél az autó üzembentartójának lett címezve azzal a tárggyal, hogy a szabálysértésért felelős személyének megállapítása érdekében tegyen írásbeli vallomást.


Olvastam hírportálokon, hogyha a vallomásba az kerül hogy az üzembentartó nem kíván terhelő vallomást tenni maga illetve hozzátartozója ellen, ebben az esetben az eljárást megszüntetik.


Ez még "működik"?


Köszönöm a válaszokat



2018. szept. 21. 19:26
 1/2 anonim ***** válasza:
37%
Nem. Ha nincs vallomás akkor a BM-től lekérik az üzembentartó adatait és nekik küldik a csekket. Ha nem fizetnek akkor rajtuk hajtják be. Üzembentartó pedig veled elintézi ahogy akarja.
2018. szept. 22. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, hogy miféle tilosban parkolás volt?


• Ha KRESZ-szabályszegés történt, akkor – már nyolc éve – a tiltott helyen való várakozás nem tartozik a közigazgatási bírság-eljárás körébe.

Ezért a szabálysértésért a rendőrség szabhat ki helyszíni bírságot. Ha a vezetővel nem találkoznak a helyszínen, akkor a nyilvántartás szerinti üzembentartónak küldik a helyszíni bírságot.

A Szabálysértési törvény (2012. évi II. törvény) ezt tartalmazza:

60. § A tanúvallomást megtagadhatja az, aki

a) az eljárás alá vont személy hozzátartozója,

b) magát vagy hozzátartozóját szabálysértés vagy bűncselekmény elkövetésével vádolná, az ezzel kapcsolatos kérdésben.


• Ha önkormányzati rendelet megszegése történt (pl. zöldterületként nyilvántartott területen való parkolás, közforgalom elzárt területen történt a parkolás), akkor közigazgatási eljárás keretében szabják ki a bírságot.

Ezt a bírságot a közterület-felügyelet szokta kiszabni.

Ilyenkor már szabályozott a kimentés lehetősége, és - a bejelentett gépjárműlopás kivételével - a másra való bírságáthárítást okozza.

A Közúti közlekedési törvény (1988. évi I. törvény) ezt tartalmazza:

„21/A. §

(1) Az üzemben tartó mentesül a kiszabott közigazgatási bírság megfizetése alól, ha a gépjármű - a szabályszegés időpontját megelőzően - jogellenesen került ki a birtokából és igazolja, hogy a jogellenességgel összefüggésben - a bírságot kiszabó határozat kézbesítését megelőzően - kezdeményezte a megfelelő hatóság eljárását.

(2) Ha a gépjárművet az üzemben tartó a szabályszegést megelőzően más természetes személy vagy nem természetes személy használatába adta, és ezt a használatba vevő személy eredeti teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt, a (4) bekezdés*¹ szerinti adatokat tartalmazó nyilatkozatával igazolja, vagy - azon gépjárművek esetében, amelyek külön jogszabály alapján a közúti forgalomban menetlevéllel, illetve fuvarlevéllel vehetnek részt - olyan menetlevéllel, illetve fuvarlevéllel igazolja, amelyek a (4) bekezdés szerinti adatokat tartalmazzák, a közigazgatási bírságot a használatba vevő személlyel szemben kell kiszabni.

*¹ (4) A (2) bekezdés szerinti nyilatkozat, menetlevél, illetve fuvarlevél tartalmazza

a) a gépjármű hatósági jelzését,

b) a természetes személy üzemben tartó és használatba vevő nevét, születési idejét, születési helyét, lakcímét, nem természetes személy üzemben tartó és használatba vevő esetén annak megnevezését és székhelyének (telephelyének) címét,

c)

valamint

d) azon időszak megjelölését, amelyre a gépjármű használatát a használatba vevő az üzemben tartótól átvette.

2018. szept. 22. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!