Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Térfigyelő kamera büntet?

Térfigyelő kamera büntet?

Figyelt kérdés
GPS azt jelezte, hogy meg tudok fordulni a lámpánál viszont a lámpán csak egy balos nyíl volt, én meg fordultam hallgattam a GPS-re mert késésbe voltam ismerősöm mondta hogy ott van Térfigyelő kamera, számíthatok csekkre? Ha igen mennyire? Illetve ha szabálytalan volt akkor a GPS miért jelezte, hogy mehetek arra?
2017. ápr. 16. 17:19
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
A térfigyelő kamera nem büntet, csak felvételt készít a szabálysértésről.
2017. ápr. 16. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A térfigyelőkamera utánad szalad és megbüntet, ha utolér.


Remélem, legközelebb ha a GPS azt mondja, hajts a szántóföldre vagy a Dunába, megteszed.


A GPS csak egy helymeghatározó rendszer, a navigációs szoftvered a GPS által közölt helyadatok alapján határozza meg, hol vagy az ő térképén. A térkép nincs hitelesítve semmilyen hatóság által, nem mindenható, nem pontos, nem naprakész.


A jobb navigációs szoftverek ráadásul úgy indulnak, hogy az arcodba tolnak egy figyelmeztetést, miszerint csak tájékoztató jellegűek az utasításai, de a kreszt nem bírálja fölül...

2017. ápr. 16. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Értem, köszi.
2017. ápr. 16. 23:36
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Azt nyilván nem tudom, hogy felvették-e a szabálysértésed, de ha igen, akkor 50 000 Ft bírságra számíthat az üzembentartó.

Büntetőpontot nem kap, mert nem állapították meg a vezető személyét, az objektív felelősség keretében vetik ki rá a bírságot. (Egyébként, helyszíni megállítás esetén, 4 büntetőpontot kapna a vezető.)


A jogszabályi háttér:


► A térfigyelő kamera felvétele alapján, háromféle szabálysértés esetén, a közterület-felügyelet jogosult önállóan bírságolni. A három szabálysértés: a behajtási tilalomra, a korlátozott övezetre (zóna), a kötelező haladási irányra vonatkozó szabályok megsértése.

• 1988. évi I. TÖRVÉNY a közúti közlekedésről Tv. 20. § (1) kg) és 20. § (11) f)


► A kötelező haladási irányra vonatkozó szabályok megsértése az objektív felelősség körébe tartozik, közigazgatási szabálysértési eljárást folytatnak le, és jogszabályban meghatározott, bírságolás esetén kötelezően alkalmazandó bírságösszeg van meghatározva.

Az objektív felelősség azt jelenti, hogy ha a szabálysértés elkövetésekor nem állapítják meg az elkövető személyét, akkor a bírság megfizetésére az üzembentartót kötelezik. Ő csak a jogszabályban meghatározott esetekben és módon (közokirattal, vagy teljes bizonyító erejű magánokirattal, ami bizonyítja, hogy akkor nem ő vezetett) mentheti ki magát, ezzel az elkövetőre hárítva a bírságot.

A bírság meghatározott összege 50 000 Ft.

• 410/2007. (XII. 29.) Korm. rendelet a közigazgatási bírsággal sújtandó közlekedési szabályszegések köréről, az e tevékenységekre vonatkozó rendelkezések megsértése esetén kiszabható bírságok összegéről, felhasználásának rendjéről és az ellenőrzésben történő közreműködés feltételeiről 6. melléklet 2. pont és 1. § - 2. §.

• 1/1975. (II. 5.) KPM–BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól 13. § (1) bekezdés a), a/1), b), c) pont és 14. § (1) bekezdés a), b), c) pont

• 1988. évi I. TÖRVÉNY a közúti közlekedésről Tv. 20. § (1) kg) és 21. §

• 1999. évi LXIII. törvény a közterület-felügyeletről 17/A. §.


► A szabályszegés miatt hozott határozatot az ügyfél részére az előírás megszegését követő 70 napon belül kézbesítik.

1988. évi I. TÖRVÉNY a közúti közlekedésről Tv.21. § (4).

2017. ápr. 17. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!