Mi a különbség a felezővonal és a terelővonal között?
Azt hozzá kell tenni, hogy a felezővonal nem feltétlenül szaggatott. Ahol záróvonal van az úttest közepén, ott az a felezővonal, sőt a KRESZ még képzeletbeli felezővonalról is ír (ahol nincs/nem látszik semmilyen felfestés).
A KRESZben egyébként ez a terelővonal definíciója:
"terelővonal: hosszirányú szaggatott vonal, amely az úttest felezővonalát jelzi, a forgalmi sávokat egymástól vagy a nyílt villamospályát a forgalmi sávtól választja el;"
A felezővonal a kétirányú utakon a két forgalmi irányt választja el egymástól. Lehet záróvonal, terelővonal,de lehet képzeletbeli is.
A terelővonal (másképp: szaggatott vonal) a forgalmi sávokat választja el egymástól. Lehet egyben felezővonal is,de nem feltétlenül az.
18. § (1) Az útburkolati jelek:
---
b) * terelővonal: hosszirányú - egy vagy [olyan útszakaszon, ahol a forgalmat a 9. § (1) bekezdésének e) pontjában említett fényjelző készülék szabályozza] közvetlenül egymás mellett levő két párhuzamos - szaggatott vonal, amely az úttest felezővonalát jelzi, a forgalmi sávokat egymástól vagy a nyílt villamospályát a forgalmi sávtól választja el; a szaggatott vonalak közötti térközök csökkenése arra hívja fel a figyelmet, hogy a terelővonal záróvonalban folytatódik; a terelővonalon a járművel folyamatosan haladni nem szabad;
Tehát a felezővonal gyakorlatilag a terelővonal egy fajtája.
(Feljebb linkeltem a vonatkozó rendelet szövegét.)
Amúgy a köznyelvben a felezővonal a menetirány szerinti jobb oldalt választja el a baltól.
Terelővonalként meg inkább a párhuzamos közlekedésre alkalmas út sávjait elválasztó szaggatott vonalat szokás hívni, de jogilag a felezővonal is egy terelővonal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!