Jól tudom, hogy B+E jogosítványom lehet színtévesztőként is?
nézd meghogy a jogsiban milyen kóddal miket engedélyeznek, vagy tiltanak...ha a doki megadja az engedélyt, akkor azt bejegyzik a jogsiba, és már boldogan mehetsz is..
menj a dokihoz, aztán kiderül
szerintem lehet.
megkérdezem. annyit olvastam még, hogy fuvarozáshoz itthon PÁV III, külföldön PÁV III+2-es csoportú orvosi kell. gondolom ez a "fuvarozás" a munkára érthető, nem saját célú használatra.
mi például versenyekre járnánk egy autóstrélerrel, roncsderbis autóval, amihez egy nagyobb lakókocsi is van kapcsolva.
"B" kategóriás (maszek) jogosítványt kaphatsz. Ne ijedj meg, ha másodfokra küldenek előtte. Ez a szokásos eljárás. Tényleg létezik már színtévesztést korrigáló szemüveg. Személyre szabottan készítik, horror áron. Olyanok kérik, akiknek a munkájukhoz elengedhetetlen a jó színlátás, pl. erdészek, vadászok.
Hivatásost és B feletti kategóriát NEM!
A közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapítását a 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet szabályozza. (Olvasható, például, a Nemzeti Jogszabálytárban: [link] )
A 3. §-ban tisztázzák, hogy mihez melyik orvosi alkalmassági csoport vizsgálata szükséges:
Az (1) a) pontja szerint 1. alkalmassági csoportba kell sorolni azt a közúti járművezetőt, aki … „BE” kategóriába tartozó járművet vezet vagy kíván vezetni.
A bb) szerint - függetlenül a vezetni kívánt jármű kategóriájától - 2. alkalmassági csoportba kell sorolni azt a közúti járművezetőt, aki a közúti közlekedési szolgáltatás keretében közúti járművet, megkülönböztető jelzéssel ellátott közúti járművet vezet vagy kíván vezetni, valamint akit közúti járművezetői munkakörben foglalkoztatnak.
↑ • Tehát, amire használni szeretnéd, ahhoz elegendő az 1. alkalmassági csoportnak való megfelelés. •
És, mivel nem közúti közlekedési szolgáltatás keretében, nem közúti járművezetői munkakörben foglalkoztatottként, és nem is megkülönböztető jelzést használó jármű vezetőjeként kívánsz részt venni a forgalomban: pálya-alkalmassági vizsgálatra sincs szükséged.
• A fenti jogszabály rendelkezése szerint 1. alkalmassági csoportbeli megfeleléshez a színlátás nem követelmény; emiatt szakorvosi vizsgálatra küldés, illetve, korrekciós szemüveg sem szükséges. • ↓
„1. melléklet, 1. LÁTÁS, 1.1. Az 1. alkalmassági csoportra vonatkozó előírások … „
„1.1.5. Az egészségi alkalmasság akkor állapítható meg, ha a kérelmező megfelel a következő feltételeknek:
a) legalább 0,5-es binokuláris látásélességgel rendelkezik a két szem együttes - szükség esetén korrekciós lencsével segített - használatával,
b) látótere vízszintes irányban legalább 120°-os, amely balra és jobbra legalább 50°-ot, felfelé és lefelé legalább 20°-ot bővül, és
c) látótere középpontjától számított 20°-os sugarú tartományon belül a látása nem terhelt.”
Színlátás-probléma nem szerepel a szemész szakorvos véleményének ismeretében megállapítható esetek között (1.1.3.); nem is egyik szemre teljes funkcionális látásvesztést szenvedett vagy csak az egyik szemét használó (1.1.6); nem is kettőslátású (1.1.7.); ugyanis ezekhez szükséges szakorvosi vélemény.
[A kommentben leírt kódok jelentése:
101 1. egészségügyi csoportban alkalmas
185 „T” kategóriába tartozó mezőgazdasági vontató könnyű pótkocsival
186 „K” kategóriában meghatározott járműveken kívül lassú járművet és pótkocsiját is vezetheti
A fentiek nem egészségügyi korlátozások, feltételek.
Azok más formátumúak. Például:
01. 06. Szemüveggel, vagy kontaktlencsével vezethet
02. 01. hallókészülék egy fülben
Stb.
A kártya formátumú vezetői engedélybe bejegyezhető kódok jegyzéke a 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet 8. mellékletében található. Például, itt: [link] ]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!