Egyenrangú útkereszteződésnél minden irányból érkezik autó. Három egyenesen halad tovább, egy jobbra kis íven kanyarodik. Hogy van az áthaladás sorrendje, miért?
Aki jobbra, kis ívben kanyarodik, az csak azzal kerül elsőbbségi viszonyba, aki tőle balról jön és egyenesen megy tovább. Mivel kettejük közül a kis ívben jobbra kanyarodó jön jobbról, a jobbkézszabály alapján övé az elsőbbség.
A többi három autó között újra kialakul a jobbkézszabály szerinti sorrend. Akitől jobbra az előző autó kis ívben bekanyarodott, annak a jobbján most nem lesz autó, így ő mehet. A maradék két autó között pedig ismét jobbkézszabály.
Összefoglalva: a kis ívben jobbra kanyarodó mehet elsőként, majd (felülnézetből) óramutató járásával ellenkező irány szerinti sorrendben a többi autó.
Egyenrangú útkereszteződéses forgalmi helyzeteknél mindig a jobbra kanyarodó mehet először, hacsak nincs ott megkülönbözető jelzéssel ábrázolt jármű is.
Ez érdemes megjegyezni, fentebb már leírták, hogy miért.
Ilyen helyzeteknél a jobbra kanyarodó jármű "beugratós" lehet - ott van, de az is fontos, hogy kivel kerül elsőbbségi viszonyba.
A gyamkrlatban úgy szokott lenni, hogy miután a jobbra kanyarodó elment, a maradék 3ból a középső elengedi a balról jövőt is, mert neki úgyis várni kell:)
A jobbkézszabály az egyik legelcseszettebb dolog a KRESZben.
Nincs mégegy olyan helyzet, amikor egy másik utcában levő tábla HIÁNYÁT kéne figyelni...
Egyébként jobbra kisívben kanyarodóval szemben még a neki balról érkező villamosnak is elsőbbsége van
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!