Jogosítvány meghosszabbításához el kell olvasni a teljes táblát?
Na, ilyenkor kell a szemüveg vagy kontaktlencse. Szemüveg nélkül én se látom a tábla alját. Úgy lett kiadva az orvosi papír és bele is kerül a jogsimba, hogy csak szemüvegben vezethetek.
Szóval nem értem a problémát.
A teljes táblát sosem kellett végigolvasni, csak speciális szakmának, illetve rep. gép vezetőknek...pont az alsó két sor, amit a mezei autóssal soha nem olvastatnak el...
azt, ha el tudja olvasni, akkor sas szeme van..
Vélhetően a Kettesy féle vízustáblás látásvizsgálatról írsz a kérdésedben.
Pl: [link] (Ezeken nincsenek Ammon-, másképp villa jelek; de azt inkább olvasni nem tudóknál alkalmazzák, ami gépjármű vezetői engedéllyel rendelkezőknél kizárt. Persze, mivel legalább két táblás vizsgálat kell, az egyik lehet az is.)
A „látásélesség” értéke (5 m-ről nézve, fentről le, sorban): 0,1 0,15 0,2 0,25 0,3 0,4 0,5 0,6 0,7 0,8 0,9 1,0
Fentről a 7. és 8. sor (0,5 és 0,6 látásélesség) között van a vastag vonal (többnyire piros), a 12. sor (1,0 látásélesség) alatt újabb elválasztó vonal és még egy sor van, de ez csak rendkívül jó látást igénylő szakmáknál használják vizsgálatra.
A kérdésből nem derül ki, hogy édesanyádnak milyen vezetői engedélye van.
Ha nem – a köznapi nyelvhasználat szerint – „hivatásos jogsija” van, akkor két szemmel, akár látásjavító lencsét használva (szemüveg, kontaktlencse) 0,5 látásélesség a követelmény, azaz a vastag (piros) vonal alatti sorokat már nem szükséges elolvasnia.
Ha „hivatásos jogsija” van (pl. trolibuszvezető), akkor legfeljebb 8 dioptriás szemüveget, vagy kontaktlencsét szabad használni, és a jobban látó szemmel legalább 0,8-es látásélesség szükséges (vastag, piros? vonal alatti 3. sor), a gyengébb szemnél pedig legalább 0,1 látásélesség szükséges (legfelső sor).
Tehát egyik esetben sem szükséges tudni az alsó vonal feletti 2 sort elolvasni, ami 0,9 és 1,0 látásélességet igényel (ha erről a két sorról írtál).
A „13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról” „1. melléklet a 13/1992. (VI. 26.) NM rendelethez
A közúti járművezetők egészségi alkalmasságának minimumkövetelményei és az egészségi alkalmasság elbírálásának szempontjai
1. LÁTÁS”
„1.1. Az 1. alkalmassági csoportra vonatkozó előírások
1.1.5. Az egészségi alkalmasság akkor állapítható meg, ha a kérelmező megfelel a következő feltételeknek:
a) legalább 0,5-es binokuláris látásélességgel rendelkezik a két szem együttes - szükség esetén korrekciós lencsével segített - használatával,”
„1.2. A 2. alkalmassági csoportra vonatkozó előírások
1.2.1. Az egészségi alkalmasság akkor állapítható meg, ha a kérelmező megfelel a következő feltételeknek:
a) legalább 0,8-es-szükség esetén korrekciós lencsével segített - látásélességgel rendelkezik a jobbik és legalább 0,1-es látásélességgel rendelkezik a gyengébb szemre,
b) korrekciós lencse használata esetén az a) pont szerinti minimális látásélességet vagy plusz 8 dioptria erősséget meg nem haladó szemüveg által biztosított, jól elviselhető korrekció révén vagy kontaktlencse használatával kell elérni,”
* binokuláris látás: mindkét szemmel való látás; két szemlencsével ellátott eszközzel való látás
A jogszabály szerint 1. alkalmassági csoportúnak akár egy szemmel is megfelelhet a vizsgált személy: ugyanúgy 0,5 látásélesség a követelmény, de szemész szakorvosnak igazolnia kell, hogy megfelelően alkalmazkodott ehhez az állapothoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!