Ha egy kocsi 100al ütközik egy másik kocsival ami úgyszintén 100al megy, akkor az ütközés olyan lenne mintha 200al ütköztek volna?
És kit érdekel a sebességkülönbség?
Ugyanazon a ponton fog összeütközni a két autó, mintha egy álló falba ütköztek volna. És ez a pont nem fog változni a lassulás során sem. Ezért lényegtelen, hogy mennyivel megy a másik.
(Abba ne menjünk most bele, hogy mi van ha az egyik nehezebb)
Ha ez 100-zal jövő vonatba menne bele (mivel az autó tömege elhanyagolható a vonathoz képest), akkor adódna össze gyakorlatilag (egyébként akkor sem teljesen) a sebesség.
Itt másik link, hátha:
https://www.youtube.com/watch?v=M3VzLbrSglg
4 perctől jön a lényeg.
Ha nem esik le, nem tudok mit tenni, elő kell venni a fizika tankönyvet.
"(Abba ne menjünk most bele, hogy mi van ha az egyik nehezebb)"
"Ha ez 100-zal jövő vonatba menne bele (mivel az autó tömege elhanyagolható a vonathoz képest), akkor adódna össze gyakorlatilag (egyébként akkor sem teljesen) a sebesség."
milyen vonatba?személybe vagy vasakkal megrakott 50 kocsis szerelvénybe?
te úgy oktatod a fizikát hogy nem számolsz a "test" tömegével,lendületével,ezáltal figyelmen kívül hagyod a mozgási energiáját.
de ezeket csak mellékesen jegyzem meg.azt gondoltam hogy a kérdező a 2 jármű sebességkülönbségére volt kíváncsi.ha nem az érdekelte akkor lehet töröltetni a válaszaimat mert nem a kérdésre válaszoltam.
Sokan írnak ám itt akkora baromságot (a jó választ meg lepontozták). Az a baj hogy nagyon sokmindenki túlbonyolítja ezt a dolgot, mert két mozgó tárgyról van szó. Az egyszerűség kedvéért, és mert valószínűleg a kérdező is erre akart utalni beszéljünk két egyforma súlyú és egyforma sebességű autó frontális ütközéséről.
A sérülés nagysága az adott időn belüli negatív gyorsulás mértékétől függ.
Frontális ütközés:
Két ugyanolyan sebességű és súlyú autó frontális ütközésekor a sebességük X idő alatt 0-ra csökken.
Falba ütközés:
Az ugyanolyan sebességgel mozgó autó mint az előző példában a falba ütközéskor ugyanannyi idő alatt (X) lassul 0-ra mint a frontális ütközéskor.
Akkor miért is adódnának össze a sebességek?
14-15 -tel értek egyet.
Azzal a kiegészítéssel, hogy a "sebességek összeadódnak" mögött az a (valóban igaz) állítás lehet, hogy két darab egyforma autó mondjuk 100-zal frontálisan ütközik, az sokkal súlyosabb, mintha egy álló ugyanolyan autónak rohanna a 100km/h-s autó. (Illetve kinetikai szempontból igaz, hogy a mozgó autóhoz rögzített koordináta rendszerben a szembe jövő autó sebessége v1+v2..., dinamikailag nem ilyen egyszerű, hiszen a mozgási energia a sebesség négyzetével skálázódik) Éppen olyan súlyos a két egyforma autó 100-zal frontálisan ütközik, mintha egy mozdíthatatlan betonfalba ütköznének külön külön 100-zal (borzalmasan durva amúgy).
0:24 "Ezért lényegtelen, hogy mennyivel megy a másik."
Ezt te sem gondolhatod komolyan... tegyük fel, ugyanolyan a másik autó és te 80-nal haladsz, nehogy azt mondd már, hogy mindegy, hogy szembejövő 20-szal, vagy 200-zal jön...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!