Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Hogy működik a közlekedési...

Hogy működik a közlekedési lámpa? Szeretnék erről egy bővebb leírást!

Figyelt kérdés

Az lenne a kérdés hogy működik a közlekedési lámpa?

mitől függ hogy mennyi ideig van egy kereszteződésben piros az egyiknek,piros a másiknak.

Kik és hol állítják.


2009. dec. 7. 13:55
 1/4 anonim ***** válasza:

A közlekedési lámpa felépítése és elvi működése

Nos itt van még egy egyszerű példa a forgalom irányítás témaköréből, nem kell hozzá más hardver, csak hat darab led meg 4 mikrokapcsoló. A fenti ábrán két lámpapár van, a T-mobile színű meg a barna. Ezeknek egy gyalogos átkelőhely nélküli szimpla kereszteződés forgalmát kell irányítaniuk. A közlekedési lámpa izzóit piros sárga és zöld ledek, a lámpa üzemmódkapcsolóit A, B, C, D mikrokapcsolók helyettesítik. Az A kapcsoló megnyomására az egyik lámpa piros, a másik zöld lesz. Majd eljátszák a váltás szekvenciáját amelyik zöld volt az sárga majd piros, amelyik piros volt az piros-sárga majd zöld lesz, utána fordítva és a végtelenségig ezt ismételve. A B mikrokapcsoló lenyomására a lámpák sárga villógóra kapcsolnak. A C mikrokapcsolóval pedig kikapcsolt állapotba hozhatjuk a rendszert. A D mikrokapcsolónak is lesz szerepe, de erről majd később.

Ezt a vezérlést kicsit másképp fogjuk megoldani mint azt az 1. pontban tettük. Tulajdonképpen itt is állapotok megváltozásáról van szó, de most nem klasszikus állapotgéppel, hanem időszekvencia vezérléssel fogunk dolgozni. Ez úgy néz ki, hogy egy-egy táblázatba felírjuk a lehetséges kimeneti állapotokat, és minden működési mód minden állapotához egy-egy időbélyeget rendelünk. Az időbélyeg fogja megmondani, hogy mikor kell az állapotváltozásnak bekövetkeznie. Itt három működési mód van: a Normal(a lámpa rendesen működik) a Semi(sárgán villog) és az Off(ki van kapcsolva) Ezekhez egy-egy időszekvencia tábla tartozik:



A táblázatok első oszlopa azt tartalmazza, hogy az állapotváltozásoknak hanyadik másodpercben kell bekövetkezniük, a második oszlop pedig azt mutatja, hogy melyik led fog ekkor világítani a két lámpán. Az egyes betűk jelentése a következő: Az R (Red,piros), az Y (Yellow,sárga), a G (Green,zöld) azt jelzik, hogy a lámpákon melyik szín(ek) van(nak) bekapcsolva. Az N azt jelenti, hogy semmi sem világít. A | elválasztó jel egyik oldalán a T-mobile színű, a másik oldalán a barna lámpa ledjeinek adatai szerepelnek.

A dolog tehát úgy működik, hogy egy időzítő által generált timekód alapján a kiválasztott üzemmódnak megfelelő táblázatból kiolvassuk a megfelelő értékeket és azt a kimenetre küldjük. Az üzzemmódok a timekódgenerátort is vezérlik: az első esetben ha az idő nagyobb mint 27 sec, a második és harmadikban ha az idő nagyobb mint 1 sec, akkor a nullázzni kell a timekódgenerátort is, hogy a számlálás előlről kezdődhessen.

2009. dec. 7. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A közlekedési lámpa maga egy automata és a fenti elv szerint van beprogramozva és felállítva, mindenhol helyi igények szerint szabva.
2009. dec. 7. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Vannak olyan európai városok, ahol inteligens jelzőlámpák irányítják a forgalmat. Kábelek vannak belesüllyesztve az aszfaltba. Érzékeli ha átmegy rajta egy autó. Ha sok autó megy rajta át folyamatosan, akkor meghosszabbítja a zöldhullámot.
2009. dec. 7. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
A forgalmasabb kereszteződésekben már Magyarországon is van beépítve érzékelő. És már az összes lámpát célszámítógép vezérel. Nagyobb városokban és a fővárosban van egy központi vezérlő számítógép ami figyeli a forgalmat és ahhoz igazítja a zöld hullámokat. De át lehet minden csomópontot kapcsolni a saját vezérlésére is ha a forgalom vagy azt kívánja, vagy valamilyen technikai hiba lép fel a központi vezérlésben. Sőt még a kezelők is tudják vezérelni, hogy mikor váltson át egy lámpa zöldre vagy pirosra. De még ekkor is van egy biztonsági rendszer, hogy egy kereszteződésben két keresztező irányból nem adhat zöldet egy időben.
2009. dec. 7. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!