KRESZ szerint a kerékpárosnak a lámpájának folyamatosan kell világítania, vagy villoghat?
Nem villoghat.
A kerékpárt fel kell szerelni egy előre fehér vagy kadmiumsárga fényt adó lámpával, hátra pedig piros fényt adó, sötétben, tiszta időben legalább 150 méter távolságról látható helyzetjelző fényforrással. Folyamatos fénnyel kell világítaniuk, a villogás nem szabályos, és büntethető. A kerékpárra felszerelt folyamatosan világító hátsó lámpa mellett, a táskára, sisakra vagy ruházatra erősített villogóra nem vonatkozik a rendelet, mivel nem a kerékpárt szereli fel vele a járművezető.
A villogásról szóló rész (forrás): 37. § (6) Villogó fényt a világító, illetőleg fényjelző berendezés - az irányjelző, a megkülönböztető lámpa, a figyelmeztető lámpa, a taxi vészjelző lámpája, továbbá a visszajelző lámpák kivételével - nem bocsáthat ki. A villogó fényű lámpa villogásának egyenletesnek, jól érzékelhetőnek, a villogások számának percenként 90±30-nak kell lennie. Az első felvillanásnak a bekapcsolást követően legfeljebb 1 másodpercen belül kell bekövetkeznie.
Első voltam.
Nem ismételném meg az előttem válaszoló helyes válaszát. Csupán annyit fűznék hozzá, hogy azok a kerékpárosok akik a manapság nagyon divatos villogós lámpákat használják, azon túl, hogy szabálytalanok, még veszélyeztetik is magukat a villogós lámpákkal.
Ugyanis (mivel sofőr vagyok, és sokat vezetek éjszaka is) azt tapasztaltam, (és több kollégám is osztja a véleményemet) hogy a villogós lámpát használó kerékpárosok esetén a villogás miatt sokkal nehezebb a kerékpáros pontos helyzetét meghatározni, felmérni az éjszakai úton 70-90 km/ órás tempónál mint a folyamatos fénnyel közlekedőkét.
A villogós első lámpát használókat meg végképp nem értem, neki nem tűnik fel, hogy a villogó fénnyel nem lát...
Sajnos többen is tévedtek, hiszen pont tavaly augusztusban változott a KRESZ ezen része is!
Kerékpárok és segédmotoros kerékpárok
54. §
(6)339 A kerékpárral éjszaka és korlátozott látási viszonyok között abban az esetben szabad közlekedni, ha a kerékpáron vagy a kerékpároson
a) előre fehér-, hátrafelé piros színű, folyamatos vagy villogó fényt adó lámpát és fényvisszaverőt helyeztek el, és
b) lakott területen kívül kerékpáros fényvisszaverő mellényt (ruházatot)
visel.
339 Megállapította: 228/2012. (VIII. 23.) Korm. rendelet 5. § (10). Hatályos: 2012. VIII. 24-től.
Aki nem hiszi, járjon utána!
:)
Hogy mennyire veszélyes tud lenni a kerékpárosra nézve a villogó üzemmódban használt lámpa, idéznék
az AUTONAV!GÁTOR.HU-egy cikkjéből
"Jajszóval élt egyik kollégánk a minap: hazafele autózva épp egy nagy ívű bal fordulót próbált abszolválni az Egressy út és Hungária körút kereszteződésében, mikor szembejött vele egy egyenesen közlekedő kerékpáros, kinek első lámpája nem folyamatos, hanem villogó működésre volt állítva. A villogás lassú periódusa miatt úgy érzékelte, hogy csak az utolsó pillanatban észlelte a kétkerekűt, mivel épp sötétség honolt, mikor korábban arrafelé nézett, és csak az ismét felvillanó lámpa hívta fel figyelmét a szembejövőre − kis híján túl későn.
Ateljes cikk: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!