Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Tájékoztatást kérnék az...

Tájékoztatást kérnék az alábbi témában: a mozgáskorlátozottak autóvásárlási támogatásával kapcsolatos. Hogy lehet ezt megoldani? Bővebben lent.

Figyelt kérdés
Szóval, hogy működik ez? És ha a jogosult személy mozgásában úgy korlátozott, hogy ő maga nem képes vezetni az autót, akkor ez miben változtat a dolgon? Nagyon szépen köszönöm előre is, ha valaki tud válaszolni.

#rokkant #mozgáskorlátozott #autóvásárlási támogatás #mozgáskorlátozott utalvány #rokkant utalvány
2012. dec. 3. 12:15
 1/2 Alex67 ***** válasza:
92%

A mozgáskorlátozott személyek személygépkocsi szerzési támogatása

Jogszabályi hivatkozás:

164/1995. (XII. 27.) kormány rendelet a súlyos mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményeiről szóló kormány rendelet és módosításai



Mire fordítható a szerzési támogatás?


Személygépkocsi vásárlására.

Segédmotoros kerékpárnak minősülő, három- vagy négykerekű jármű segédmotoros rokkantkocsi vásárlására a megyei rehabilitációs főorvos javaslata alapján.

Gépi meghajtású kerekesszék vásárlására,

Járműnek nem minősülő, sík úton önerejéből 6 km/óra sebességnél gyorsabban haladni nem képes gépi meghajtású kerekesszék vásárlása a megyei rehabilitációs főorvos javaslata alapján, vagy a

a Szociális és Családügyi Minisztérium előzetes engedélyével a külföldről behozandó személygépkocsi, illetőleg segédmotoros rokkantkocsi vagy kerekesszék vám- és általános forgalmi adó költségének megtérítéséhez.


Milyen feltételei vannak a személygépkocsi vásárlásának?


Belföldi kereskedelmi forgalomban történő vásárlás,

a fogyasztói ára ne haladja meg a 3 millió forintot,

legfeljebb 1610 cm3 lökettérfogatú benzinüzemű, illetve legfeljebb 2000 cm3 lökettérfogatú dízelüzemű személygépkocsi lehet.


A szerzési támogatással megvásárolt vagy külföldről behozott személygépkocsit a szerzési támogatásra jogosult a vásárlás, illetőleg a belföldi forgalom számára történő vámkezelés időpontjától számított három éven belül csak az illetékes Megyei Közigazgatási Hivatal előzetes hozzájárulásával adhatja el. Az elidegenítési tilalmat a járműnyilvántartásba az állam javára kell bejegyezni.


Ki és milyen feltételekkel lehet jogosult szerzési támogatásra?


1. Szerzési támogatásra való jogosultsága annak a súlyos mozgáskorlátozott személynek állapítható meg, aki az alábbi feltételeknek együttesen megfelel:


aki érvényes vezetői engedéllyel - segédmotoros rokkantkocsi szerzési támogatására irányuló kérelem esetén járművezetői igazolvánnyal - rendelkezik, vagy

a gépjármű-vezetői alkalmasságát a szakértői bizottság megállapította és

akinek a családjában az egy főre jutó, a kérelem beadását megelőző év havi átlagos nettó jövedelme a kérelem beadásának évében, január 1. napján érvényes öregségi nyugdíj legkisebb összegének kettő és félszeresét nem haladja meg, (Ez 2005. jan. 1.-én 24 700 x 2,5 = 61.750 Ft.) továbbá

a kérelem benyújtását megelőző hét éven belül mozgáskorlátozottságára tekintettel nem részesült szerzési támogatásban vagy gépjármű-behozatali vámmentességben.


2. Szerzési támogatásra való jogosultsága állapítható meg annak a személynek is:


aki a vele közös háztartásban élő 3. életévét betöltött súlyos mozgáskorlátozott kiskorú gyermeke személygépkocsival történő szállítását írásbeli nyilatkozatban vállalja, ha a szállítás a gyermek tanulói jogviszonya, gyógykezelése, rendszeres intézményi ellátása miatt indokolt, valamint

aki érvényes vezetői engedéllyel rendelkezik, és

akinek a családjában az egy főre jutó, a kérelem beadását megelőző év havi átlagos nettó jövedelme a kérelem beadásának évében, január 1. napján érvényes öregségi nyugdíj legkisebb összegének kettő és félszeresét nem haladja meg.

aki saját vagy más személy mozgáskorlátozottságára, vagy súlyos mozgáskorlátozottságára tekintettel a kérelem benyújtását megelőző hét éven belül nem részesült szerzési támogatásban vagy gépjármű-behozatali vámmentességben.


3. Az alábbi feltételek együttes fennállása esetén szerzési támogatásra való jogosultságot állapíthat meg annak a súlyos mozgáskorlátozott személynek is:


aki a szakértői bizottság véleménye szerint gépjármű vezetésére alkalmatlan,

akinek a családjában az egy főre jutó, a kérelem beadását megelőző év havi átlagos nettó jövedelme a kérelem beadásának évében, január 1. napján érvényes öregségi nyugdíj legkisebb összegének kettő és félszeresét nem haladja meg,

a kérelem benyújtását megelőző hét éven belül mozgáskorlátozottságára tekintettel nem részesült szerzési támogatásban vagy gépjármű-behozatali vámmentességben,

akinek a gépjármű használata munkaviszonya vagy tanulói jogviszonya fenntartása miatt indokolt,

akinek a szállítását érvényes vezetői engedéllyel rendelkező, vele legalább egy éve közös háztartásban élő, nagykorú gyermeke, testvére írásbeli nyilatkozatban vállalja.


A hozzájutás módja?

Az írásbeli kérelmet a lakóhely vagy tartózkodási hely szerinti illetékes települési önkormányzat jegyzőjéhez kell benyújtani a szükséges igazolásokkal együtt.


A kérelem beadásának határideje?

Az írásbeli kérelem minden év április 30-áig nyújtható be.


Milyen igazolások szükségesek?


A súlyosan mozgáskorlátozott, illetve a szállítást végző személy érvényes vezetői engedélyének, forgalmi engedélyének fénymásolata.

Ha a súlyosan mozgáskorlátozott személy érvényes vezetői engedéllyel nem rendelkezik, a gépjárművezető alkalmatlanságát igazoló szakvélemény fénymásolata.

Gyógykezelésre vonatkozó igazolás.

Ha a szerzései támogatást kerekesszék (segédmotoros rokkantkocsi) vásárlására használják fel, akkor a megyei rehabilitációs főorvos javaslata.

A jövedelemigazolások.

A munkaviszony, a tanulói jogviszony fennállására vonatkozó igazolás.

Nyugdíjasok esetében a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság igazolása a tárgyévet megelőző évben kapott nyugdíj összegéről.

Vállalkozók esetében az APEH igazolása a megelőző év jövedelméről, adóigazolás.

A súlyos mozgáskorlátozott személy házastársa, illetőleg szülője (a szállítást végző személy) írásbeli nyilatkozata, hogy a súlyos mozgáskorlátozott személy személygépkocsival történő szállítását vállalja.

A súlyos mozgáskorlátozott, illetve a szállítást végző személy nyilatkozata, hogy a kérelem benyújtását megelőző hét éven belül saját vagy más személy mozgáskorlátozottságára, vagy súlyos mozgáskorlátozottságára tekintettel nem részesült gépjármű-vásárlási vagy szerzési támogatásban, valamint gépjármű-behozatali vámmentességben.

Ha a súlyos mozgáskorlátozott személy egyedülálló, az arról való nyilatkozat.


Mely szerv dönt a kérelemről?

A megyei közigazgatási hivatal által létrehozott bizottság. A kérelmeket a jegyzőnek kell előterjeszteni a hivatal által létrehozott bizottságnak minden év június 30.-ig. A hivatal pedig július 31-ig hoz határozatot.


Mely szerv folyósítja a támogatást?

Az illetékes megyei közigazgatási hivatal a szerzési és átalakítási támogatás kielégítését megállapító határozatának jogerőre emelkedését követő 15 napon belül névre szóló utalványt állít ki a súlyos mozgáskorlátozott vagy a szállítást végző személy részére.


Fontos tudnivaló!

Az utalvány kiállítása előtt megvásárolt, illetőleg átalakított személygépkocsi esetén a szerzési, valamint az átalakítási támogatás nem folyósítható.


Mekkora lehet a szerzési támogatás mértéke:


A vételár, illetve a vám és általános forgalmi adó együttes költségének 60%-a, legfeljebb azonban 300.000 forint.

Segédmotoros rokkantkocsi és kerekesszék belföldi forgalomban történő beszerzése esetén a szerzési támogatás szempontjából vételárnak a társadalombiztosítási támogatással csökkentett vételár minősül.


Hány évenként vehető igénybe a támogatás?


Szerzési támogatás ugyanazon személyre tekintettel hétévenként egy ízben adható.


Ki részesíthető előnyben a támogatás elbírálásánál?


A kielégítésnél előnyben részesíthető az a súlyos mozgáskorlátozott személy, aki


saját jogán jogosult a szerzési és/vagy átalakítási támogatásra,

a személygépkocsit rehabilitáció céljából használná (munkaviszony, tanulói jogviszony folytatása),

egyedülálló,

a szerzési támogatás összegét segédmotoros rokkantkocsi vagy kerekesszék vásárlására használja fel,

a honvédelmi kötelezettség teljesítése során, azzal összefüggésben vált súlyos mozgáskorlátozottá.


További tudnivalók!


Gyógykezelésnek a havi legalább két alkalommal a súlyos mozgáskorlátozott személy egészsége megőrzése miatt gyógyító intézetbe történő szállítása értendő.

Intézményi ellátásnak a személyes gondoskodást nyújtó szociális, valamint a gyermek habilitációját, rehabilitációját, fejlesztő foglalkoztatását szolgáló egyéb intézmény - gondozás, nevelés, oktatás céljából történő - rendszeres látogatása minősül.

Tanulói jogviszony: a korai fejlesztésben és gondozásban részesülő, a képzési kötelezettségét teljesítő, a bölcsőde gondozottja, a közoktatási intézmény neveltje vagy tanulója, a felsőoktatási intézmény hallgatója, ha nevelése, gondozása, oktatása a hat hónapot meghaladja, az átképzésben részesülő munkanélküli.


Jogszabályi hivatkozás:

164/1995. (XII. 27.) kormány rendelet a súlyos mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményeiről szóló kormány rendelet és módosításai

2012. dec. 3. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ!
2012. dec. 5. 08:48

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!