Mehetek birngával közúton ha mellette van kerékpárút? Vagy csak akkor nem mehetek ha ezt tiltja tábla?
Nem mehetsz.
Kivéve tudtommal, ha gyalogos-ketékpárút és nem alkalmas a kerékpározásra a sok gyalog miatt.
Két esetben mehetsz szabályosan:
– Ha a kerékpárút nem alkalmas a kerékpározásra. Az azon tapasztalható nagy forgalom nem ilyen ok.
– lakott területen kívül, ha a kerékpárút a közút menetirány szerinti bal oldalán halad.
Tehát A-ból B-be kerekezel. Tőled balra van, tőled jobbra nincs kerékpárút. Ekkor nem kötelező azon menned. B-ből vissza A-ba viszont már igen.
"Ha a kerékpárút nem alkalmas a kerékpározásra"
Tudtommal ez csak a gyalogos-ketékpárútra vonatkozik.
A másikról még nem hallottam, nem linkelnéd be a vonatkozó részt a KRESZ-ből ha szépen megkérlek? :)
Ezt mondta gugli egyelőre csak, ebben nem ez van, hacsak nem néztem be valamit :)
Kerékpárral a kerékpárúton, a kerékpársávon vagy erre utaló jelzés (117/c. ábra) esetében az autóbusz forgalmi sávon, ahol ilyen nincs, a leállósávon vagy a kerékpározásra alkalmas útpadkán, illetőleg - ha az út és forgalmi viszonyok ezt lehetővé teszik - a lakott területen kívüli úton, a főútvonalként megjelölt úton az úttest jobb széléhez húzódva kell közlekedni.
(2)326 Lakott területen levő olyan úton, ahol az úttest kerékpár közlekedésre alkalmatlan, továbbá ahol a (7) bekezdés a) pontja szerint tilos, kerékpárral a gyalogos forgalom zavarása nélkül és legfeljebb 10 km/óra sebességgel a járdán is szabad közlekedni.
(3)327 Kerékpárral az útpadkán, az úttesten és a járdán csak egy sorban szabad haladni.
(4)328 Kerékpárral
a) lakott területen kívül a főútvonalról balra bekanyarodni vagy megfordulni, továbbá
b) a kerékpárútról a vele párhuzamos útra balra bekanyarodni
nem szabad.
A kerékpárosnak a kerékpárról le kell szállnia és azt tolva - a gyalogosok közlekedésére vonatkozó szabályok szerint - kell az úttesten áthaladnia.
(5)329 A kétkerekű kerékpáron 16. életévét betöltött személy szállíthat 10 évnél nem idősebb, a kerékpárt nem hajtó utast a kerékpár pótülésén. Kettőnél több kerekű kerékpáron 17. életévét betöltött személy szállíthat a kerékpárt nem hajtó utast.
(6)330 A kerékpárt éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a külön jogszabályban meghatározott lámpákkal kell kivilágítani és a kerékpárt hajtó személynek - lakott területen kívül - fényvisszaverő mellényt (ruházatot) kell viselnie.
(7) Tilos
a) főútvonalon 12. életévét be nem töltött személynek kerékpározni;
b) elengedett kormánnyal kerékpározni;
c)331 kerékpárhoz oldalkocsit, valamint - kerékpárutánfutót kivéve - egyéb vontatmányt kapcsolni;
d) kerékpárt más járművel, illetőleg állattal vontatni;
e) kerékpáron oldalra kinyúló, előre vagy hátra egy méternél hosszabban kinyúló, a vezetőt a vezetésben akadályozó vagy a személy- és vagyonbiztonságot egyébként veszélyeztető tárgyat szállítani;
f) kerékpárral állatot vezetni.
(8)332 Az (1) és a (3) bekezdésben, a (4) bekezdés b) pontjában, valamint a (7) bekezdés b)-f) pontjában foglalt rendelkezéseket a segédmotoros kerékpárok - a quad és a mopedautó kivételével - közlekedésére is alkalmazni kell azzal, hogy
a) lakott területen a kerékpársávon segédmotoros kerékpárral közlekedni,
b) kétkerekű segédmotoros kerékpáron utast szállítani,
c) segédmotoros kerékpárhoz utánfutót kapcsolni
nem szabad.
(9)333 A három- vagy négykerekű segédmotoros kerékpárral személyt szállítani akkor szabad, ha a jármű vezetője a 17. életévét betöltötte.
(10)334 A gyalog- és kerékpárúton a kerékpáros a gyalogos forgalmat nem akadályozhatja és nem veszélyeztetheti.
(11)335 Ha az út mellett, annak vonalvezetését követve kerékpárutat vagy gyalog- és kerékpárutat jelöltek ki, a kétkerekű kerékpároknak a kerékpárúton vagy a gyalog- és kerékpárúton kell közlekedni. Ha a lakott területen a nem főútvonalként megjelölt út mellett annak vonalvezetését követve kerékpárutat vagy gyalog- és kerékpárutat jelöltek ki és az úton kerékpár nyomot (158/k. ábra) is kijelöltek - ha a közúti jelzésekből más nem következik - a kétkerekű kerékpárok az úttesten is közlekedhetnek.
12:34 Valójában a kerékpárút jóval balesetveszélyesebb, mint a közút. Ott is vannak balf*szok, mint az úton (kerékpáros, gyalogos, robogós), viszont ott több az akadály is (pl. parkoló autók), jellemzően rosszabb a burkolat, télen sokszor nincs hó- illetve síkosságmentesítve, sokszor olyan szűk, hogy a bringások egymástól kb. fél méterre suhannak el akár 40-60 km/h relatív sebességgel, és a kereszteződésekben jóval kevésbé látható a bringaúton érkező bringás, mint az úton közlekedő.
Szóval igen, kötelező a bringautat használni. De az, hogy a saját érdeke lenne a bringásnak, az masszív tévhit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!