Ma kaptunk egy fényképet. Lakott területen belül 50km/h helyett 61km/h-val hajtottam. Egyelőre csak a levél jött, meg, h. Nyilatkozzunk ki vezette a kocsit. A bűnti összegéről nem írtak. Mire számíthatok?
Az objektív felelősség szerint 65 km/h (30%) az ami alapjkán büntetnek. De ettől függetlenül gyorsan hajtottál, ez közúti szabálysértés, amelyre az eljárás lefolytatható. Nem fogja elérni a büntetés a 30e Ft-ot, de büntetőpont és kb. 10-15e Ft lesz a büntetés.
Amúgy ebben az esetben nyilatkozhatod azt - teljesen jogosan - hogy magadra és hozzátartozódra nem vagy köteles terhelő vallomást tenni, így a vallomástételt megtagadod. Ekkor az ügy le fog zárulni.
Sajnos az-az új szabály, hogy a gyorshajtás szabálysértést csak az előírt sebességet 15 Km/h-val meghaladva kell büntetni 30000 Ft-tól, csak május 1.után érvényes. (A Magyar Közlöny ápr. 2. 42. számában megjelentek szerint.69/2009.(4.2) Korm. rendelet módosítás szerint, a kihírdetését követő harmincadik napon lép hatályba.)
Jelenleg még a régebbi, a sebesség túllépés %-ban meghatározott büntetési tételei, vannak érvényben.
Büntetési tételek, a jelenleg még érvényes jogszabály szerint: A megengedett legnagyobb sebességre vonatkozó rendelkezések (a megengedett legnagyobb sebesség túllépésének mértéke a megengedett legnagyobb sebesség %-ában)
A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet 26. § (1) és (2) bekezdés szerint, a bírság összege Ft-ban
a) 30%-tól 50%-ig = a) 30 000
b) 50% felett 60%-ig = b) 40 000
c) 60% felett 80%-ig = c) 60 000
A lényeg, mivel nem érted el a 30%-ot csak kisebb összegű büntetésre számíthatsz, mint 30 ezer Ft.
Köszönöm szépen a válaszokat! És igen, a levélben írták, hogy 50 helyett hajtottam 61-gyel.
Már annak is örülni fogok, ha nem kell 30000Ft-ot fizetnem, hanem vmi kisebb összeget állapítanak meg. Amúgy sztem is az van, ha nem nyilatkozik a tulaj,akkor övé a bűnti. Kösz mégegyszer mindenkinek! Majd megírom mit kaptam!:)
Kedves előttem szóló!
Azé a felelősség, akié az autó. Azokban a bizonyos minősített esetekben, amelyet a jogszabály konkrétan megfogalmaz. Ilyen pl. a fenti helyzetben a 30%-os sebességtúllépés. Ekkor OBJEKTÍV FELELŐSSÉG van, és közigazgatási bírságot fognak kiszabni a gépjármű tulajdonosára vagy üzembentartójára - ha nem nevezi meg igazolhatóan azt a személyt, aki a gépjárművet vezette (kölcsönadási szerződés, menetlevél stb.)
Azonban a kérdező NEM meríti ki az objektív felelősség elvébe tartozó szabálysértést. Ő egyszerűen csak "gyorsan hajtott", de nem érte el azt a sebességhatárt, amiért KÖZIGAZGATÁSI bírságot szabna ki a hatóság. Ezért SZABÁLYSÉRTÉSI eljárás indul ellene, ahol pedig JOGOSULT megtagadni a vallomástételt, ha ő vagy közeli hozzátartozója volt a "tettes".
Lehet, hogy valamit "szénné reklámoznak", az még nem írja felül a hatályos jogszabályokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!