Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Mindkét irányból behajtani...

Mindkét irányból behajtani tilos tábla(kivéve engedéllyel) zónában parkoltam megszokásból, így nem figyeltem hogy pár hete ez a tábla került oda. Mennyi bírságra lehet számítani?

Figyelt kérdés
Mindkét irányból behajtani tilos tábla(kivéve engedéllyel) került ki a Százhalombattai lakótelep egyik panel blokkjához néhány hete. Megszokásból mentem és nem figyeltem. Kaptam egy jogsértési papírt, hogy végzés van és tanú vallomást kell tegyek, hogy ki vezette az nap az autóm, illetve küldjem el az engedélyem számát-ami nyilván nincs- Mire lehet számítani? Ha van közmunka lehetőség, inkább azzal élnék.

tegnap 22:00
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

A közigazgatási bírsággal sújtandó szabálysértésekről szóló 410/2007. (XII. 29.) Korm. rendelet szerinti „A behajtás tilalmára” vonatkozó szabálysértést követtél el.

A rendelet 6. mellékletének 1. pontja ide sorolja „A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM–BM együttes rendelet” – azaz, a KRESZ – 14. § (1) bekezdés n) pontjának megsértését is, ami így szól: „Mindkét irányból behajtani tilos” (40. ábra); a tábla azt jelzi, hogy az útra mindkét irányból tilos behajtani.


A rendelet szerint, ha nem történik helyszíni bírságolás, akkor a bírságot a szabálysértésben érintett jármű nyilvántartásban szereplő üzembentartója kapja.


Furcsállom, hogy közigazgatási szabálysértés körébe tartozó szabálysértés esetén tudakolják, hogy ki követte el a szabálytalanságot. Ugyanis ilyenkor az üzembentartó kezdeményezheti a kimentést: „Ha a gépjárművet az üzemben tartó a szabályszegést megelőzően más természetes személy vagy nem természetes személy használatába adta, és ezt a használatba vevő személy eredeti teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt, a (4) bekezdés szerinti adatokat tartalmazó nyilatkozatával igazolja, a közigazgatási bírságot a használatba vevő személlyel szemben kell kiszabni.” ← 1988. évi I. törvény a közúti közlekedésről 21/A. § (2)


Ha nem közigazgatási bírság körébe tartozó szabálysértésről van szó, a hatóság akkor kér nyilatkozatot arról, hogy ki vezette a gépjárművet a szabálysértés elkövetésekor.

Ha az üzembentartó hozzátartozója vezette, akkor megtagadhatja annak megadását, hogy ki vezetett:

„2012. évi II. törvény a szabálysértésekről

60. § A tanúvallomást megtagadhatja az, aki

a) az eljárás alá vont személy hozzátartozója,

b) magát vagy hozzátartozóját szabálysértés vagy bűncselekmény elkövetésével vádolná, az ezzel kapcsolatos kérdésben”.

Ha ezt nyilatkozza valaki, akkor nem derül ki, kit lehet bírságolni, meg nem nevezett személyt nem; senki sem kap bírságot.


Mivel valótlan nyilatkozatok miatt ez a bírságelkerülés jelentős méretet öltött, bizonyos szabálysértéseket, szabálysértés mértékeket, közigazgatási bírság körbe vontak. Ott nincs teljes körű elkerülési lehetőség, legfeljebb megfelelő dokumentummal át lehet hárítani.

De, ha a – a nyilatkozat kérésből úgy tűnik – nem közigazgatási bírságként kezelik, akkor lehetővé teszik a meg nem fizetést is.


Egyébként, erre a szabálysértésre jogszabályban megállapított, kötelezően alkalmazandó bírságösszeg van megállapítva: 47000 Ft. ← 410/2007. (XII. 29.) Korm. rendelet 6. mellékletének 1. pont.

tegnap 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!