Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Ez itt szokásjognak számít,...

Ez itt szokásjognak számít, vagy valami egyéb engedmény? (Várakozás)

Figyelt kérdés

Ahol rokonaim laknak egy szűk utca van, ahol rendszeresen parkolnak autók, félig a járdán. A járda mellett nem mindenhol tudnak, mert már alig férne el egy autó mellettük. Az utcában nincs sehol, semmilyen tábla (se parkoló, se megállni tilos tábla).

Ha jól tudom, a KRESZ csak akkor engedi meg a járdán várakozást, ha tábla lehetővé teszi, de itt nincs, és a járdák szűkössége miatt még az 1,5 méter sincs meg, azonban mégis, több mint húsz éve így parkolnak az autók, és rendőr is jár arra, sosem büntettek meg érte senkit. A gyalogosok az úttesten mennek, és elmondásuk szerint, ebből sem volt sosem baj, mert szokásjog vált már belőle.


Az adott utcáról nem találtam utcanézetet, de találtam máshol egy közel hasonló utcát: [link] (Kicsit előreébb kell menni, mert csak azért tettem oda az utcanézetet, hogy látszódjon, hogy nincs semmilyen tábla.)

Ez majdnem ugyan olyan, mint a rokonaim utcája, főleg lejjebb, ahol már nagyon szűk az út.


A kérdésem, hogy ez így mennyire törvényszerű? Valóban szokásjog védi, vagy csak 20 éven át szerencséjük volt? Mennyi az esélye, hogy egy rosszakaró rendőr egyszer végigmegy, és sorra büntet mindenkit?



jún. 24. 10:13
 1/7 anonim ***** válasza:
51%
Igen, ez szokásjog. Rendőr nem tesz semmit, mert nem ezért megy oda. Közterületes feladata lenne a büntetés, de gondolom nem jár arra és bejelentés sincsen. És igen, ez addig működik, ameddig valaki be nem jelenti és szénné nem büntetnek ott mindenkit.
jún. 24. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
76%

Szerintem ha az az autó normálisan leállna akkor is elférnének melette.

Még egy kamion is.

jún. 24. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
91%

Ha az úton nem tudsz úgy megállni, hogy maradjon 3 méter (egy sáv), akkor nem állhatsz meg.


Ha nincs tábla, ami engedi a járdán parkolást, akkor nem parkolhatsz.


Ezek szerint a kresz alapján az utcában nem szabad parkolni. Jogot a szokás nem keletkeztet, akármikor arramegy egy túlmozgásos rendőr, végigbírságolhatja az egészet.

jún. 24. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Sok ilyen hely van a világban. Én pl. Bp. XII. kerületében lakom. A mellékutcákban sok autós menetiránnyal szemben parkol. A járdán nem, mert ott sóderkupacok pihennek, vagy árok.vàlasztja el. Gyerekek az utcàn játszanak. Felnöttek az út közepén trécselnek, tollasoznak, kutyát sétáltatnak. Senki nem foglalkozik vele.
jún. 24. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm. Egyébként ez a szokásjog, meddig terjed? Ha végigmegy egy rendőr, mindenkit megbüntet, akkor közösen összefogva a szomszédság megtámadhatja a büntetést?
jún. 24. 16:49
 6/7 anonim ***** válasza:

A szokásjogot nem törvényi értelemben kell felfogni. Tehát senkinek semmiféle követelése nem lehet. Ha mindenkit végig büntetnek, akkor mindenki így járt.

67. évemben járok, mindig itt éltem. Trafival egy egyszer találkoztam, az is a főúton.

Az egyik ismerősömet mégis bírságolták, mert a harmincas övezetben ötvennel ment, és valami ötlettől vezérelve akkor ott fotóztak. És kb. tíz méterre volt a házától.

jún. 24. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Abban az utcában az a szokás, de ebből még nem lesz jog. Szabálytalanul parkolnak azok az autók, egyrészt azért, mert máshogy ott nem tudnak, másrészt mert nincs következménye.
jún. 24. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!