Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Késve fizettem be a helyszíni...

Késve fizettem be a helyszíni bírságot, lehet ebből bajom?

Figyelt kérdés
Marcius 13án kaptam egy 6500 forintos helyszíni bírságot, amit elfelejtettem befizetni, ugye 30 nap van rá és én most 5 perce találtam meg a csekket, gyorsan online fel is adtam az összeget, de a 30 nap már letelt. Lehet ebből valamilyen problémám?
2024. ápr. 21. 07:49
 1/6 anonim ***** válasza:
15%
Nem lehet, hanem lesz. Sokszorosa a büntetés, ha túlléped a határidőt.
2024. ápr. 21. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
70%

Nem lesz bajod.

Ha a helyszíni bírság határidőre nem kerül megfizetésre és közérdekű munkával sem lett kiváltva, akkor bíróság szabálysértési elzárásra váltja át.

De, ez idő, mire oda jutnának, már régen ott van a pénz. Egyébként, ha annyit késtél volna, hogy lett volna ilyen határozat, az elzárásra bevonulásig mód van megfizetni, azzal törlődik az elzárási határozat.

2024. ápr. 21. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
48%

#2-es jól írja.


Még annyit hozzá, ha közteres büntetett (ők is kiszabhatnak helyszíni bírságot), náluk is eltelik pár hét mielőtt feljelentést tesznek a rendőrségen. Ha ezalatt beérkezik az összeg nincs gond.


Ha nem vagy hajlandó fizetni, a helyszíni birságból feljelentés lesz, olyankor a büntetés a duplája. Ennyiben igaza van #1-nek.

2024. ápr. 21. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
79%
#2, #3 téved.
2024. ápr. 21. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
0%

Én késve adtam fel a már NAV-tól kapott csekket, vagy fél éve. :)

Ha nem fizetsz a rendőrségnek, küldik a NAV-hoz utána.

2024. ápr. 21. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nem lesz duplája, nem lesz sokszorosa, nem kerül a NAV-hoz behajtásra.


A Szabálysértési törvény (2012. évi II. törvény) rendelkezései szerint

„99. § (5) Ha az elkövető a megadott határidőn belül nem fizeti meg a helyszíni bírságot, a meg nem fizetett helyszíni bírság végrehajtására a 12. §-ban foglaltak az irányadók.”

„12. § (1) A pénzbírságot meg nem fizetése esetén a bíróság szabálysértési elzárásra változtatja át. E törvény eltérő rendelkezése hiányában az átváltoztatás során hatezerötszáz forintonként egy napi szabálysértési elzárást kell számítani. A meg nem fizetett pénzbírságnak hatezerötszázzal nem osztható részét nem kell figyelembe venni.

(2) Nem lép a meg nem fizetett pénzbírság helyébe szabálysértési elzárás, ha az eljárás alá vont személy

aa) a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvényben meghatározott fogyatékos személy, illetve napi rendszeres, életfenntartó vagy fekvőbeteg-ellátásban részesül,

ab) a várandósság tizenkettedik hetét elérő nő,

ac) tizennegyedik életévét be nem töltött gyermekét egyedül nevelő szülő, gyám,

ad) fogyatékos, vagy folyamatos ápolást, felügyeletet, gondozást igénylő hozzátartozójáról egyedül gondoskodik.

b) azt a 13. §-ban meghatározottak szerint közérdekű munkával megváltotta.”


„141. § (14) Ha az elkövető vagy helyette más a pénzbírságot, a helyszíni bírságot, illetve a szabálysértési elzárásra átváltoztatott pénzbírságnak vagy helyszíni bírságnak a még le nem töltött napoknak megfelelő összegét igazoltan megfizeti,

a) a szabálysértési elzárás nem foganatosítható, illetve

b) a szabálysértési elzárás foganatosítását követően az elkövetőt nyomban szabadon kell bocsátani.”

Így van „jogszabályiul” a 2-es válasz.


┌─ „Ha nem vagy hajlandó fizetni, a helyszíni birságból feljelentés lesz, olyankor a büntetés a duplája. Ennyiben igaza van #1-nek.”

Ez pontosan úgy van, hogy ha valaki nem fogadja el aláírásával igazolva a helyszíni bírságot, akkor tesz szabálysértési feljelentést a bírságoló. De a kérdező elfogadta, meg is írta a helyszíni bírság összegét. Úgyhogy semennyire sincs igaza az 1-es válasz írójának; kiszabott helyszíni bírság meg nem fizetése esetén – amiről a kérdésben szó van – nincs semmilyen pénztét növelés, hanem szabálysértési elzárásra változtatás van. Egyébként sincs; nem azért lesz duplája, mert nem fizeti meg a helyszíni bírságot.

Ráadásul, a szabálysértési eljárás esetén sem minden esetben lesz a pénzbírság a helyszíni bírság duplája.

Például, ha a műszaki érvényesség adott ideje lejárt, akkor így van: [link]

De, például, biztonsági öv használatának elmulasztása esetén nincs így: [link] ─┘

De ha mégis duplájára nő a pénz, mert olyan a szabályszegés, akkor egyből a pénzbírság kerül kiszabásra, nem az el nem fogadott helyszíni bírság. Szó sincs arról, hogy az elmulasztott megfizetés miatt nő.


┌─ „Én késve adtam fel a már NAV-tól kapott csekket, vagy fél éve. :) Ha nem fizetsz a rendőrségnek, küldik a NAV-hoz utána.”

Az nem helyszíni bírság volt, hanem közlekedési közigazgatási bírság. (Helyszínen is közigazgatási bírságot állapítanak meg, ha abba a körbe tartozó szabálysértésről van szó.)

A közigazgatási bírság nem váltható át közérdekű munkára, és meg nem fizetése esetén nem szabálysértési elzárásra változtatják, hanem a NAV-nak adják át végrehajtásra. (Sőt, közigazgatási bírság meg nem fizetése esetén ahhoz is joga van a hatóságnak, hogy a lakóhely szerinti kormányhivataltól kérje a jármű ideiglenes forgalomból történő kivonását, míg meg nem térül a bírság.) ─┘

2024. ápr. 22. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!