Google Maps hogyan számolja ki az útvonalhoz szükséges időt?
Ugya ha kalkulálunk egy útvonalat, megadja hogy hány óra hány perc lesz mire odaérünk.
Ezt hogyan számolja ki a Google Maps? Összegzi hogy melyik útvonalon mennyivel lehet haladni illetve hagy egy kis ráhagyást mármint plusz időt?
Az algoritmust nem tudom, de oda van írva valami olyasmi, hogy "forgalom nélkül". Magyarul: végigveszi az adott úton szabályos maximális sebességeket és azzal számol. Szerintem.
Ezzel két gond is van. Egyik, hogy forgalom tipikusan VAN az utakon. Néha egészen nagy. Arról az extrém esetről ne is beszéljünk, ha egy forgalmas, 2x1 sávos főúton beszorulsz egy traktor mögé és 20 perc múlva tudod csak megelőzni. A másik gond meg az, hogy különösen alsóbbrendű, hegyi utakon kanyarok is vannak, ahol elrepülsz, ha folyamatosan 90-nel hajtasz. Vagy beláthatatlan, szűk kanyarok, ahol át se térhetsz a szembejövő sávba, mert nem látod be.
Ez összhangban van azzal, hogy a google map által megadott időkre az én vezetési stílusommal (ami hajtósabb, mint pl. a testvéremé) rá kell számolnom. Már elég rutinos vagyok, hogy adott minőségű úton, sík vagy hegyi terepen mennyit, de mindig rá kell számolnom. Szóval ez az adat kb. annyira vehető komolyan, mint amikor vasútállomáson bemondják, hogy a vonatod 15 percet késik. A rutinos utazó már tudja, hogy ez lehet még 20 vagy 30 perc is, de 15-nél kevesebb biztos nem.
A felhasználók mozgása alapján számít átlagsebességeket. Az első használat előtt el kell fogadnod, hogy használhatja az helyadataidat.
A tendenciákat is figyeli, hogy pl. munkanapon reggel lassabb szokott lenni a haladás a város felé. Ha az útvonaltervezésnél beállítod az indulási időt, akkor ki is ír egy tól-ig értéket, hogy ennyi szokott lenni.
Aztán ezt korrigálja az aktuális adatokkal.
"általában több száz kilóméteres távlatban is néhány perc pontossággal tud útvonalat számolni"
Pont ez a nettó ökörség. Ha találomra kiválasztasz két sofőrt, több száz km-es úton köztük is lesz néhány perc eltérés az utazási időben. Úgyhogy ilyen nincs, hogy ilyen vagy olyan pontossággal számol, maximum az van, hogy a te vezetési stílusodhoz és az adott forgalmi (időjárási és út-) helyzethez képest néhány perc pontossággal eltalálta az utazási időt.
Ami nálad működik, másnál nem. Ami jó útburkolat esetén működik, kátyús útnál nem. Ami száraz időben működik, zuhogó esőben nem.
Valszeg sosem fogjuk pontosan megtudni.
És valszeg sosem lesz pontos, hiszen nagyon sok adat kellene ahhoz hogy nagyon pontosan meg lehessen határozni az utazás idejét.
De nem is kell pontosan tudnunk, mert van egy jó módszer ami mindig működik:
Ahány km annyi perc.
60 kmh-val 1 km 1 perc. Ennyi idő alatt biztosan odaérsz.
Ha az útvonalban sok autópályázás van, akkor persze jóval kevesebb lesz ez az idő.
De ha nem autópályázol, sok a falu, város az útvonalban, akkor az 1km-1perc módszer kiválóan működik.
Abból kell kiindulni, miket ismer a Google, és egyből ki lehet következtetni, hogy körülbelül mikkel tud számolni: ismeri 2 pont közt a távolságot, ismeri az utak típusát, a lassabb szakaszokat, tudja melyik úton mennyivel lehet menni és az úton lévő autósok által ismeri az aktuális/múltbéli forgalmat, néha az útlezárásokat is. Tapasztalataim szerint az egyéni vezetési stílust nem veszi figyelembe csak a Waze.
Ezek alapján állít össze egy elsősorban főúton (vagy beállítástól függően autópályán) haladó gyorsabb útvonalat, és ezek alapján kalkulálja ki, hogy ezt megközelítőleg mennyi idő alatt tennéd meg.
Ráhagyás nincs benne, pontosan annyival számol, amit kiszámít a fenti adatokból.
Amióta Kazincbarcika-Miskolc közt megépült az elkerülő, annak ellenére, hogy km-ben több, de arra tervez, mert a másik szakaszon több az 50-70km/h.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!