Manapság mi a büntetés ha jogsi nélkül vezetek személyautót?
Attól függ, hogy miért nincs jogsid.
Soha nem volt vagy el vagy tiltva?
Egyáltalán nincs, bevonták vagy éppen nincs nálad?
Ha egyáltalán nincs, vagy éppen nincs nálad az sima szabálysértés
komolyabb pénzbírság vagy figyelmeztetés.
Ha bevonták, az bűncselekmény !
(rabosítás, közmunka/felfüggesztett/letöltendő)
A szigoritás bevont jogsisoknak szolt első körben. #2 jól le is írta mi történik ilyenkor.
Viszont amivel én kiegészíteném, hogy 2023 tól nem kell már jogosítványnak lenni nálad, fényképes igazolvány (személyi, útlevél, jogosítvány) ide nem értve a diákigazolványt ami bár képpel van de nem számít fényképes igazolványnak az alapján a rendőrség le tudja kérni az adatbázisból illetve forgalminak sem kell már a kocsiban lenni. VISZONT ezek csak Magyarországon érvényesek, külföldön továbbra is kell minden.
06:53: a police.hu szerinted rosszul írja? "magyar hatóság által kiállított járművezetésre jogosító okmányt a járművezetőnek vezetés közben nem szükséges magánál tartania", valamint "járművezető köteles a közúti ellenőrzés során az ellenőrzésre jogosult hatóságnak átadni a forgalmi engedélyt, kivéve a magyar hatóság által kiállított forgalmi engedélyt, ha a jármű szerepel a járműnyilvántartásban."
De a mentalitásotokhoz híven már akkor is túl kell tolni a gyűlölködést, és megy a kombinálás.
#6 Na és mit csinálsz ha egy baleset részese leszel, és kéne a jogsi száma a kárbejelentőre? Esetleg a másik félnek nincs is jogsija, vagy műszaki a kocsiján,ami mondjuk a kárrendezés szempontjából lényeges, de nem akar hívni rendőrt?
Mindent meglehet magyarázni, mert hiába kérheti le a rendőr, attól még más miatt jó ha nálad van. Csak persze a hozzád hasonlók már egyből úgy vannak vele, hogy akkor el se viszem, mert úgyse büntetnek ha nincs.
Police.hu-is csak azt írja,hogy nem minősül jogsértésnek ha nincs nálad, de attól még sajnos kellhet.
09:34: lő, mellé!
Annak ellenére, hogy lopták már el tőlem az összes igazolványomat tartalmazó kistáskát, ma is minden, szóba jöhető igazolványomat, azonosítómat magammal hordom. (igaz, szerencsém volt, a lopó pénzt kereshetett, az meg nem volt a táskában, ám azt egy járókelő megtalálta, így minden visszajutott hozzám)
Valóban nem lehet kitölteni hiánytalanul a kárbejelentőt, ha nem tudjuk a jogsi számát.
A szabály viszont egyértelmű, az "okmányt ... nem szükséges magánál tartania".
Szép is volna a világ, ha az utakon csak akkor történne baj, amit a szabályok jószándékú, eltérő értelmezése okoz. Meglátásom szerint a konfliktusok döntő többsége tudatos szabályszegés eredménye.
Szóval, ha pl. azt írná a másik fél a vez. eng. száma rubrikába hogy sz.ig. ez és ez, nem dőlnék a kardomba.
módosítás:
akkor történne baj >> olyan baj történne.
2021. május 14-től szigorítottak; az engedély nélküli vezetés kiemelt szabálysértésből szabálysértési elzárással is büntethető szabálysértés lett.
Így, a jogszabályok alapján:
• A kiszabható pénzbírság legalacsonyabb összege hatezerötszáz forint, legmagasabb összege négyszázezer forint lehet.
• Szabálysértési elzárás is alkalmazható: a rendőrség szabálysértési elzárással is büntethető szabálysértés esetén a tetten ért eljárás alá vont személyt gyorsított bírósági eljárás lefolytatása céljából őrizetbe veheti. A tettenérésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni akkor is, ha a szabálysértés helyszínéről elmenekült elkövetőt a rendőrség az elkövetéstől számított negyvennyolc órán belül elfogja. A szabálysértési elzárás legrövidebb tartama egy nap, leghosszabb tartama hatvan nap; szabálysértési elzárásról bíróság htározhat.
• Vezetéstől eltiltás is alkalmazható, ennek mértéke egy hónaptól tizenkét hónapig terjedhet, az időtartamot hónapokban kell megállapítani.
Az eltiltás időtartama alatt sem elméleti sem gyakorlati vizsga nem tehető, mert az illető nem felel meg a közlekedésbiztonsági feltételeknek. Lehet, hogy ez nem különösebben érinti az engedély nélkül vezetőt, mert nincs is szándéka vezetői engedélyt szerezni. Viszont van egy szigorúbb vonzata: szintén 2021. május 14-től az eltiltás alatti vezetés bűncselekménynek minősül, és egy évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.
↑
A fentieket a 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről és a 2012. évi C. törvény a Büntető Törvénykönyvről című törvények hatályos szövegei tartalmazzák.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!