Forgalomból ideiglenesen kivont járművet hogy kell forgalomba helyezni?
Ha ilyen kocsit veszek, akkor hogy tudom forgalomba helyeztetni?
mik kellenek hozzá?
Amíg viszont nem iratod át, addig nem mehet saját lábán.
Szóval intézze az eladó a forgalomba visszahelyezést, vagy oldja meg ő az eredetvizsgát.
3
de a forgalmi, ha a veszélyhelyzet alatt járt le, akkor az érvényessége meg van hosszabbítva, elég június 30-ig rendezni.
Mivel ideiglenesen kivonatta ez a dolog ugrott, vagyis arra az autóra ez már nem érvényes.
De amúgy tulajdonosváltáskor is érvényét veszíti a veszélyhelyzeti műszaki kitolás, vagyis ha nem vonatta volna ki csak eladja amint megírjátok az adásvételit már nem érvényes a műszakija az autónak. Persze ekkor lehetett volna trükközni, pl írtok egy kölcsönadásit az átvételi napra, illetve az adásvételipapírra másnapi dátumot írtok, akkor ha megfog a rendőr belengeted a kölcsönadásit és nem bacogat.
Én is akartam így autókat venni, de előtte beszéltem egy autókereskedővel, meg egy rendőrrel is, mindkettő kb ugyan ezt mondta amit leírtam.
Alapvetően kétféle okból lehet a forgalomból ideiglenesen kivont a jármű:
1/ hatóság kérelmére,
1/a/ az üzembentartó személyéhez köthető okból (pl. nem volt érvényes KGFB-je, nem fizette meg a gyorshajtásért kiszabott közigazgatási bírságot, adott mértékű gépjárműadó tartozást halmozott fel stb.),
1/b/ a járműhöz köthető okból (pl. forgalomban részvételre alkalmatlannak találta az ellenőrzést végző hatóság stb.);
2/ a rendelkezésre jogosult üzembentartó, tulajdonos, törzskönyvet birtokló kérésére.
Az 1/b/ esetén öröklődik a kivonás oka, csak annak megszüntetése esetén helyezhető újra forgalomba a jármű. A többi esetben érvényét veszti a kivonásra vonatkozó kérelem (2/), illetve marad az előző tulajdonos nyakán a tartozás (1/a/), amint az új tulajdonos nyilvántartásba történő bejegyzése megtörténik.
Érvényes műszaki nélkül, ugyanazzal az eljárással (adásvételi szerződés, KGFB szerződéskötés, kormányhivatali bejelentés, előző okmányok leadása, vagyonszerzési illeték és a törzskönyv kiállítási illetékének megfizetése) íratható át, mint az érvényes műszakis; azokkal az eltérésekkel, hogy nem adnak ki forgalmi engedélyt, és nem szükséges eredetiség megfelelést bizonyító adatlap sem.
Később, érvényes műszaki vizsgaigazolás és 60 napnál nem régebbi eredetiségvizsgálati adatlappal igényelhető a forgalmi engedély, aminek kiállítási illetékét meg kell fizetni.
Hát, adódhatnak megoldandó problémák.
Műszaki érvényesség
Teljesen helytálló az 5-ös válasz (2022. január 20. 14:22), nem csak az autókereskedő és rendőr állásfoglalása miatt, hanem egyszerűen a magyar hatóságok által kiállított okmányok Magyarország területén érvényes határidejét meghosszabbító jogszabály, napra meghatározott vészhelyzeti időszakokban lejáró okmányok érvényességét hosszabbítja meg. Az a forgalmi, ami most van, az, lehet ilyen; de lejárati napjának ismerete nélkül nem tudhatom, lehet, hogy az sem. Ha „kinyújtóztatott” is, amint leadod, érvénytelenítik; amit te kapsz, amikor kapsz, az már nem az adott volt időszakban lejáró érvényességű okmány lesz.
Mozgás
A forgalomból történő kivonás időtartama alatt közforgalmi úton gurulva nem közlekedhet.
Egyébként, ha van a műszaki vizsgaállomástól kapott időpontigazolás, akkor a műszaki lejárta után, a vizsga napjáig, ezen belül legfeljebb 30 napig részt lehet venni a közúti forgalomban. 30 nap után csak a vizsga napján a vizsgaállomásig lehet közlekedni a lejárt érvényességű forgalmival. Nálad, az új forgalmiban az eredeti okmányban szereplő érvényesség szerepel majd, ehhez kell viszonyítani.
Ha a fenti nem segít, akkor lejárt műszaki esetén kormányablakban, okmányirodában lehet igényelni „A típusú ideiglenes forgalomban tartási engedélyt” (köznyelvben tévesen útvonalengedélynek nevezik); érvényességi ideje 3 nap. Ezen ideiglenes forgalomban tartási engedély kizárólag a jármű javítása, eredetiségvizsgálata vagy hatósági vizsgálata céljából a jármű telephelye és a gépjármű-fenntartó telephelye, vagy az eredetiségvizsgálat, továbbá a hatósági vizsgálat helyszíne között történő közlekedésre jogosít.
Eredetiségvizsgálat
A jogszabály céljával ellentétes általános gyakorlat nem biztonságot ad a vevőnek, hanem ugyanúgy szerencsejáték maradt, mintha nem lenne a védelmet nyújtó jogszabály.
Ugyanis, a jogszabály preambulumában szerepel az a cél, hogy a vevő csak megfelelő szakirányú vizsgálattal bizonyított, hiteles okmányokkal rendelkező és szabályos elemekből álló gépjárművet vásároljon meg. A jogszabály címe is az, hogy előzetes eredetiségvizsgálat. Vagyis, hogy a vételi ár kifizetése előtt legyen a vizsgálat, ha nincs megfelelőség, akkor marad az eladó nyakán.
A jogszabály nem rendelkezik arról, hogy kinek kell végeztetnie, kinek kell fizetnie a vizsgálatot. Erre mi történik? A vevő kifizeti a vételárat, és ő végezteti a gyakorlatban már nem előzetes vizsgálatot. Ha baj van, akkor itt is kérdezi, hogy mit tegyen, használni nem tudja a kifizetett autót, mert át sem írják, az eladó azt állítja, hogy mikor átadta, minden rendben volt. Persze, nem igaz, de jó sok idő és jó sok költség peres úton szakértő közreműködésével bebizonyítani. Ha megtalálja az eladót, mert aki ilyen autót ad el, az igyekszik eltűnni; volt, hogy kiderült itt kérdezőtől, hogy az adásvételi szerződésre írt eladói adatok nem is valósak; persze, nem nézte össze a forgalmit, személyazonosító igazolványt, lakcímkártyát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!