A John Deere-nek, mint márkának van valami magyar vonatkozása?
Régebben azt hallottam, hogy azért van rajta egy ugró szarvas, mert egy Szarvasi származású ember tervezte.
Igaz lehet ez?
Sziasztok!!
Abszolút semmi köze Dér Jánosnak John Deere-hez.
Ajánlom figyelmetekbe:
JOHN DEERE
Az Illinois állambeli Moline városában minden megtalálható volt, amit csak egy szépreményű gyáros, mint John Deere keresett, amikor 1848-ban itt felépítette ekegyárát. Akkor már jártak az acélt és egyéb nyersanyagokat szállító gőzhajók, a régi indián utak nyomvonalai, valamint a Mississippi folyónak köszönhetően, a hidraulikus energia is rendelkezésre álltak.
A város, mely keményen dolgozó, pionírcsaládok közössége volt, megfelelő munkaerőforrást is jelentett.
John Deere, 1804. február 7-én született Vermont-ban, ahol azután patkolókovácsnak tanult. 1830 körül történeteket hallott a nyugati területek adta óriási lehetőségekről. Ott mindenki saját sikerének a megalapozója lehet, a hatalmas, ekét soha nem látott prérin. Deere kevés szerszámmal, és valóban csekély mennyiségű pénzt véve magához, útra kelt. Feleségének Demarius-nak és gyermekeiknek megígérte, hogy ha jó lesz az indulás, visszatér hozzájuk. Ez nem is nagyon sokára meg is történt. Az Illinois-beli Grand Detour városának szüksége volt kovácsra, és épp John Deere volt az, akire szükségük volt.
Röviddel Grand Detour-ba érkezése után John Deere-nek tudomására jutott, hogy az akkoriban általánosan használt, öntöttvas ekék nehezen haladnak a Közép-nyugatra jellemző ragadós talajon. A sár ráragadt az eke alsó részeire, és kézzel kellett minduntalan leszedegetni. Meg volt győződve arról, hogy a földeken dolgozó, eke, ha felszínét tökéletesen simára csiszolják, képes önmagát megtisztítani. John Deere 1837-ben, egy törött fűrész acéllapját felhasználva, elkészítette az új eszközt. Az a hír járta, hogy Lewis Crandall, Grand Detour-hoz közel eső farmján, sok százan gyűltek össze az új eke sikeres bemutatkozására. Egy megjelent híradás azt írta, hogy az eke jól hasítja a dús, hordalékos talajt, anélkül, hogy tovább vinné, így hamarosan John Deere üzleti tevékenysége középpontjába az ekegyártás került.
1848-ban John Deere üzemét 70 mérfölddel délebbre, Moline-ba költöztette, hogy élni tudjon a Mississippinek, a vízi energia, és a szállítás területén adódó előnyeivel. A folyónak igen fontos szerepe volt a gyártás alapanyagai, például az acél ideszállításában, valamint a késztermékek piacra juttatásában.
Hamarosan évi ezer ekét állítottak elő az üzemben, miután John Deere kidolgozta vállalkozása, mind a mai napig érvényes alapelveit. Ezek között is a legfontosabb, a legmagasabb minőségi előírásokhoz való feltétlen ragaszkodása volt. „Nem adom a nevem egyetlen ekéhez sem, ami nem olyan tökéletes, mint, amilyennek én a tökéleteset gondolom”, jelentette ki, máig legemlékezetesebb nyilatkozatában, 1868-ban.
Deere, vállalkozása, Deere &Company néven került bejegyzésre és így vált azzá, amit napjainkban is úgy ismerünk, mint a világ legnagyobb mezőgazdasági gép gyártó üzemét.
Nincs semmilyen magyar vonatkozása.
Wermont pedig nem a magyarországi Szarvas városban van. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!