Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Hol kötelező a helyzetjelző...

Hol kötelező a helyzetjelző és a tompított fényszóró? A tompított pl városon kívül? Részletesen elmondja valaki?

Figyelt kérdés

2020. júl. 7. 11:41
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A KRESZ-nél pontosabb leírást nem találsz róla. Ezt itt olvashatod el:

[link]

A 44. §-ban van az, amire kíváncsi vagy.

2020. júl. 7. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Tompított + helyzetjelző városon kívül illetve szürkületben kötelező [44. § (8)]. Azaz pusztán helyzetjelző mozgás közben nem elég; vagy nappali menetfénnyel kell menni, vagy lámpák nélkül, vagy tompított + helyzetjelző használatával. Helyzetjelzővel úttesten, éjszaka és korlátozott látási viszonyok álló autót kell kivilágítani. Álló járművön tompított fényszórót csak erős ködben vagy sűrű hóesésben szabad használni [45. § (1)].


Pontos KRESZ így fogalmaz:


"44. § (1) A forgalomban részt vevő járművet éjszaka és korlátozott látási viszonyok között ki kell világítani.


(2)272 A gépjárművet, a mezőgazdasági vontatót, a lassú járművet és a segédmotoros kerékpárt helyzetjelző lámpákkal és tompított fényszóróval kell kivilágítani. Nem kell a tompított fényszóróval kivilágítani az egytengelyes motoros részből és hozzákapcsolt egytengelyes pótkocsiból álló olyan lassú járművet, amely sík úton önerejéből 15 km/óra sebességnél gyorsabban haladni nem képes, továbbá a tompított fényszóróval fel nem szerelt segédmotoros kerékpárt.


(3)273 A tompított fényszóró helyett távolsági fényszórót használni – fényjelzés kivételével – csak lakott területen kívül szabad. Tilos a távolsági fényszóró használata


a) másik járművel vagy hajtott (vezetett) állattal való szembetalálkozás esetében olyan távolságon belül, ahonnan a fényszóró a szembejövő jármű, illetőleg állat vezetőjét elvakíthatja,


b) a másik jármű követése esetében olyan távolságon belül, ahonnan a fényszóró – a visszapillantó tükrön át – az elöl haladó jármű vezetőjét elvakíthatja,


c) ha a fényszóró az úttal párhuzamos vasúti pályán vagy vízi úton haladó jármű vezetőjét elvakíthatja.


(4)274 Tompított vagy távolsági fényszóró helyett vagy mellett ködfényszórót, továbbá hátsó helyzetjelző ködlámpát abban az esetben szabad használni, ha a látási viszonyok ezt indokolják.


(5) Keresőlámpát és munkahely-megvilágító lámpát mozgó járművön használni nem szabad.


(6)275 Fényjelzést adni a távolsági fényszóró felvillantásával szabad, feltéve, hogy ez a közlekedés többi résztvevőjét nem vakítja el.


(7)276 A forgalomban részt vevő motorkerékpárt és a tompított fényszóróval felszerelt segédmotoros kerékpárt – tompított fényszóróval – nappal és jó látási viszonyok között is ki kell világítani.


(8)277 Lakott területen kívüli úton a forgalomban részt vevő gépkocsit nappali menetjelző lámpával vagy tompított fényszóróval, mezőgazdasági vontatót és tompított fényszóróval felszerelt lassú járművet – tompított fényszóróval – nappal és jó látási viszonyok között is ki kell világítani.



Az álló járművek kivilágítása


45. § (1)278 Az úttesten álló járművet éjszaka és korlátozott látási viszonyok között ki kell világítani, kivéve, ha közvilágítás van vagy a járművet egyéb külső fényforrás kellően megvilágítja. A gépjárművet, a mezőgazdasági vontatót és a lassú járművet a helyzetjelző lámpákkal kell kivilágítani. A 6 méternél nem hosszabb, két méternél nem szélesebb és pótkocsival vagy más vontatmánnyal össze nem kapcsolt gépjárművet azonban lakott területen elegendő az úttest közepe felé eső egy-egy első és hátsó helyzetjelző lámpával vagy egy, előre fehér, hátra piros fényt adó lámpával kivilágítani.



(2)279 Álló járművön – a forgalmi okból megálló járművet kivéve – tompított fényszórót csak erős ködben vagy sűrű hóesésben szabad használni; távolsági fényszórót, ködfényszórót használni tilos"

2020. júl. 7. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Röviden és a ritka részletekbe menő teljesség igénye nélkül:


- Szürkülettől napkeltéig kell a tompított ha közlekedsz, illetve napközbeni korlátozott látási viszonyok között (pl. köd, hó, sharknado)

- Lakott területen kívül mindig kell a tompított ha közlekedsz és nincs nappali menetjelző fény az autón (a nappali menetjelző gyújtás-ráadásnál automatikusan felkapcsol, tompított felkapcsolásánál lekapcsol vagy elhalványul, 2011 óta kötelező alapfelszereltsége minden új autónak, általában LED)

- Helyzetjelző tompítottal automatikusan kapcsol, külön csak helyzetjelzőt akkor kell kapcsolni, ha közvilágítással nem rendelkező közúton parkolsz éjszaka vagy rossz látási viszonyok között (függetlenül attól, hogy a közvilágítás működik-e vagy sem), néhány új autón ezt elég a "külső" oldalon megtenni, az index használatával (gyújtás nélkül az index ezt kapcsolja ezeken)

- Motoron/robogón mindig kell hogy menjen a tompított ha közlekedsz (délben 50 fokos napon is), ha nincs rajta nappali menetjelző (ez motorok esetén nem annyira gyakori, mert nem kötelező 2011-től mint az autók esetén)

2020. júl. 7. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!