Ha a taxis nem tud visszaadni 20ezresből, és el kell menjünk a legközelebbi üzlethez pénzt váltani, ami kb 500 méter, akkor miért kell még kifizessem az 500méteres utat?
Javaslom, hogy próbáljuk meg előítéletektől mentesen vizsgálni a helyzetet.
A taxisok többsége - fogadjátok el -, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy az utasa elégedetten szálljon ki az autóból, mert a következő alkalommal ezen elégedettség eredményeként lesz újra fuvarja.
Az utasnak is be kell tartania bizonyos szabályokat, melyek általában az íratlan, és írott viselkedési normák közé tartoznak, azaz nem földtől elrugaszkodott elvárások.
A pénz visszaadás lehetősége akár nagyobb címletből a taxisok többségének szem előtt tartott feladat, melyre minden műszak előtt felkészülnek, de ahogy egy előttem hozzászóló is mondta, előfordulhat olyan helyzet, amikor elfogy a váltópénz, és még nem volt lehetősége felváltani mondjuk egy benzinkúton a 10, 20 ezresét, mert te leinted az autót, és utazni akarsz.
Ekkor jön az a kötelessége mindkét félnek, hogy ha tudja, hogy az általánostól jelentősen eltérő elvárása, vagy szolgáltatási körülménye van, akkor azt előre jelezze.
Az utas rendel egy autót, és húszezressel akar fizetni, szóljon a rendeléskor, és olyan autót küldenek, aki vissza tud adni. Ha leinted, szólj előre hogy bocs, húszezresem van, tud visszaadni, vagy van más megoldás, bankkártyás fizetés, álljunk meg valahol útközben.
Az utasok többsége így csinálja, és akkor ebből nincs feszültség.
A feszkó akkor alakul ki, ha előhúzod az 1300 Ft-s fuvarnál az út végén a húszezrest, és várod, hogy az ekkor már kiszolgáltatott helyzetben lévő taxis oldja meg a helyzetet.
Ha segítőkész vagy, mert elfogadod a bankkártyás fizetést, enyhíted a feszkót. Ha más a hozzáállásod, ne csodálkozz ha ellenvetést tapasztalsz.
A lényeg, szólj előre hogy húszezressel akarsz fizetni, és akkor megoldják vagy így, vagy úgy.
(Ha nem ezt a hozzáállást választja az utasok többsége, akkor az lesz, ami például a német nagyvárosokban van. Ki van írva, hogy 20 eurósnál nagyobb címletet nem fogadnak el a taxikban, pedig ott egy "kicsit" magasabb a tarifa.)
#11
Minden szóval egyet értek - a baj csak az, hogy nem ez volt a kérdés. Hanem az, hogy ha már a taxis nem tud visszaadni a 20e-sből akkor ráterhelheti-e az utasra a váltásnak a költségét. Ami mondjuk 1/2 km-en + a várakozási díj olyan 500 ft.
hát ezt rohadtul nem - mert pénzt mindneképpen kellett volna váltania így vagy úgy! Ez minden, csak nem korrekt. Pedig pont a korrektséget kérik itt többen az utason, hogy miért nem szólt, miért fizet nagy címlettel, st.b..
Egy normális taxis nem számolta volna fel azt az 500 métert.
Az érem másik oldala viszont az, hogy -az a büdös nagy helyzet- nem kötelessége a taxisnak, hogy mindig legyen nála váltópénz. Ha te az 1300 forintos utadat 20 ezressel fizeted, majd a következő utas is, akkor gondolod, hogy a taxisnál lesz 50 ezer forint váltópénz? (és ha még van is, utána már biztos, hogy mehet haza pénzért, mert 2 darab 20 ezres marad nála, abból meg ugye nem nagyon lehet visszaadni senkinek) Mindenhol illik előre szólni, ha 20 ezressel fizetsz.
„Ezt be tudnád kérlek linkelni egy hivatalos MNB kiadványból vagy jogszabályból - ugyanis szerintem ilyen nem létezik.” # 9 2019-10-07 14:37
Igen, itt a link, ha te nem tudtad beírni az internetes böngésző keresőbe, például, hogy
forint elfogadás szabály
Mivel azt írtam a szerinted nem létező MNB tájékoztatóról: „A Magyar Nemzeti Banknak van tájékoztatója a forintbankjegyek és érmék elfogadásának szabályairól.”, ezek a szavak még hézagosan is adnak találatot, még az MNB-t sem kellet beírnom a kereséshez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!