Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Ha nekem 102 kódú egészségügyi...

Ha nekem 102 kódú egészségügyi alkalmassági vizsgálat kell, annak mennyi a díja? Kell ezért fizetnem? Házi orvoshoz kell mennem? Milyen vizsgálatokat végez el rajtam?

Figyelt kérdés
2019. aug. 7. 04:25
 1/5 anonim ***** válasza:
23%
jogszabály szerint 10800 ft, de háziorvosa válogatja. Ugyanazt nézik, vérnyomás, látás, "babos" könyv. 40 fölött szigorodik
2019. aug. 7. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Nagyon szigorú ez a vizsgálat?

Ezen kívül még néz valamit?

Meddig tart egy ilyen vizsgálat?

2019. aug. 7. 13:21
 3/5 anonim ***** válasza:
23%

Vannak természetesen kizáró tényezők: Látásvizsgálat, ha szemüveges vagy, vidd magaddal

Kiugróan magas vérnyomás

Színtévesztés, színvakság


Ugyanaz, mint a B kategóriára, csak ez többe kerül.

2019. aug. 7. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Ahhoz, hogy a vezetői engedélyben 102-es kód szerepeljen, 2. alkalmassági csoportú egészségügyi vizsgálaton kell alkalmasnak lenni.


1.) Kell fizetni, mert ez a vizsgálat (is) térítési díj ellenében igénybe vehető egészségügyi szolgáltatás.

A vizsgálat díja csak az életkortól függ, attól nem, hogy melyik alkalmassági csoportú a vizsgálat; mindkét alkalmassági csoportú vizsgálatnál ugyanannyi.

Aki nem töltötte be az 50. életévét: 7 200 Ft.

Betöltött 50. életév után, 60. életév betöltése előtt: 4 800 Ft.

Betöltött 60. életév után, 70. életév betöltése előtt: 2 500 Ft.

A 70. életév betöltése után 1 700 Ft.

284/1997. (XII. 23.) Korm. rendelet térítési díj ellenében igénybe vehető egyes egészségügyi szolgáltatások térítési díjáról 2. számú melléklet 3. pont.

A kormányrendelet hatályos teljes szövege: [link]

• Válaszban szereplő 10 800 Ft nem a 2. alkalmassági csoportú vizsgálat díja, hanem a másodfokú vizsgálat díja, az is csak 50. életév alattiaknál, alkalmassági csoporttól függetlenül. Másodfokú (bizottsági) vizsgálatra akkor kerülhet sor, ha a vizsgálatra jelentkező nem fogadja el az első fokú vizsgálat megállapítását (pl. háziorvos, üzemorvos, stb. csak korlátozásokkal minősíti alkalmasnak, vagy alkalmatlannak minősíti), vagy a háziorvos a máshol végzett vizsgálatról tudomást szerezve kezdeményezi a másodfokú vizsgálatot (pl. olyan betegség esetén, amit a másik helyen eltitkolt az illető).

• Ugyancsak válaszban szereplő „többe kerül”, egy vizsgálatra, nem igaz. Évek alatt kerül többe, mert ugyanolyan korú személynél a 2. alkalmassági csoportú alkalmasságot rövidebb időre adják, mint az 1. csoportút, tehát a hosszabbításokhoz gyakrabban kell vizsgálatra menni.


2.) Jogszabály szabja meg azt is, hogy hol végeztethető a 2. alkalmassági csoportú vizsgálat.

- a vizsgált személy választott háziorvosa, vagy

- a munkavállalót foglalkoztató vagy foglalkoztatni kívánó munkáltató részére foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást nyújtó egészségügyi szolgálat orvosa, vagy

- a nem szervezett munkavégzés keretében dolgozó, vagy foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban nem álló személy esetén a lakóhelye szerint területileg illetékes foglalkozás-egészségügyi szakellátó hely orvosa végezheti.

Speciális esetekben a Magyar Honvédség, a rendvédelmi szervek és a nemzetbiztonsági szolgálat, valamint MÁV dolgozók esetén adott helyek, de gondolom, rád nem vonatkozik, akkor nem itt érdeklődnél.

Amennyiben nem a választott háziorvos végzi a vizsgálatot, arról 15 napon belül értesítést kap.

13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról 8. § (1) b)-bc) és 8. § (2) és (3).

A jogszabály hatályos teljes szövege: [link]


3.) Az előző rendelet, a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról szóló 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet tartalmazza az egészségügyi követelményeket is, mindkét alkalmassági csoport esetén. [A továbbiakban 13/1992 r.]

Az 1. melléklet tartalmazza a vizsgálatokat és a követelményeket. (Például, látásélesség vonatkozásában – ugyanannak a vizsgálótáblának a használatával – más a követelmény, és pl. az 1. alkalmassági csoportnál bármilyen dioptria használatával végezhető a vizsgálat, addig 2. alkalmassági csoportnál legfeljebb +8 dioptria a megengedett.)

• Válaszban olvashatótól eltérően, a színtévesztés, színvakság, nem kizáró tényező.

2. alkalmassági csoportú vizsgálatnál a színlátás zavara esetén az egészségi alkalmasság szemész szakorvos véleménye figyelembevételével állapítható meg. ← 13/1992 r. 1. melléklet 1.2.4.

• A szintén válaszban szereplő kiugróan magas vérnyomás lehet kizáró ok is, meg nem is; a konkrét értéktől függ. Ez is inkább szakorvosi vélemény kérdése.

A 13/1992 r. 1. mellékletének 4.2.1. sorolja fel, hogy 2. alkalmassági csoportú alkalmasságnál mely, és milyen mértékű szív- és érrendszeri betegségeknél szükséges szakorvosi vélemény az alkalmasság megállapításához, és a 4.2.2. tartalmazza, hogy milyen szív- és érrendszeri betegségeknél kell alkalmatlanságot megállapítani.


┌─ 4.) Egyéb

Jogszabály határozza meg, hogy mikor szükséges szakorvosi vélemény. De, az nincs korlátozva, hogy milyen esetekben küldhet valakit szakorvosi vizsgálatra. Van háziorvos, aki mindenkit elküld szakorvoshoz; kihasználja a kényszerhelyzetet, a jogsiért valóban elmennek. Például, nemrég volt ez a kérdés: https://www.gyakorikerdesek.hu/kozlekedes__kozlekedesbiztons.. ─┘

2019. aug. 7. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2019. aug. 9. 12:48

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!