Balesetet szenvedett autónak (vétlen) lejárt a műszakija, befolyásolja-e ez a biztosító kártérítését?
Olyan esetet találtam a neten, ahol a jogosítvány volt lejárva, ez esetben is fizetett a biztosító, pedig itt is fennáll a "nem is lehetett volna ott az autó".
Ez persze még nem nyugtat meg, mert a biztosítók mindenbe belekapaszkodnak, csak hogy ne kelljen fizetni.
Tudom, hogy könnyű leoltani bárkit egy fórumon, de nem kívánom senkinek, amikor gyomorgörccsel éli az ember a napokat, hogy mi lesz az autójával, amiért több évet spórolt az ember.
Akkor nem volt gyomorgörcsöd mikor műszaki nélkül beleültés és közlekedtél vele?
De egyebkent meg nem tudom minek kínlódunk itt ezzel az elméleti fingfűrészeléssel.....ha ennyire erdekel a dolog akkor vedd fel a kapcsolatot a biztositoddal,ők majd megmondjak a tutit
Jaja, több évet spóroltál, de egy ku**rva műszakit már nem tudtál rá kispórolni. Akkor nem volt gyomorgörcsöd...
Semmi nem lesz a kocsiddal, veled sem. Megcsináltatod saját kontódra, ha használni akarod vagy veszel másikat, ami olcsóbb, de legalább a műszaki ára is bele fog férni.
Vétkes autós biztosítója nem fizet.
Intézkedő rendőr nem bírságolta meg az érvénytelen műszaki állapotú autó tulaját?!
Nincs érvényes hatóági vizsgája az autónak.Akkor hol lehet vele közlekedni?Forgalomtól elzárt magánterületen ,igaz.Tehát te nem is vehetsz részt a forgalomban.A biztosítónál az lesz,hogy te leszel a magzatvíz.
És ez vonatkozik az érvénytelen és nem lévő vezetői engedély nélküli vezetésre is a biztosító szemszögéből.
Még egyszer:Te csak olyan helyen vehetsz rész ezzel az autóval,ami a forgalomtól elzárt magánterület.
Találós kérdés:Akkor most neked fizetni fog a biztosító?
Jó válasz esetén jutalomból nyalhatsz egyet.
A biztosítónak kötelessége kártérítést fizetnie akkor is, ha kárt szenvedett jármű műszakija lejárt.
↓
A biztosító a kárt okozó helyett fizeti meg a kárt a károsultnak.
Vannak jogszabályban – ez esetben t̲ö̲r̲v̲é̲n̲y̲b̲e̲n̲ – m̲e̲g̲h̲a̲t̲á̲r̲o̲z̲o̲t̲t̲, a kárt közvetlenül, illetve adott e̲s̲e̲t̲e̲k̲b̲e̲n̲ közvetve okozónak felróható körülmények, amikor a̲ ̲b̲i̲z̲t̲o̲s̲í̲t̲ó̲ visszkeresettel élhet, azaz – adott összeghatárig – v̲i̲s̲s̲z̲a̲k̲ö̲v̲e̲t̲e̲l̲h̲e̲t̲i̲ ̲a̲ ̲k̲á̲r̲ ̲o̲k̲o̲z̲ó̲j̲á̲t̲ó̲l̲ ̲a̲ ̲k̲á̲r̲o̲s̲u̲l̲t̲n̲a̲k̲ ̲k̲i̲f̲i̲z̲e̲t̲e̲t̲t̲ ̲ö̲s̲s̲z̲e̲g̲e̲t̲.
E̲z̲e̲k̲ ̲k̲ö̲z̲ö̲t̲t̲ ̲n̲e̲m̲ ̲s̲z̲e̲r̲e̲p̲e̲l̲ ̲a̲z̲ ̲a̲z̲ ̲e̲s̲e̲t̲,̲ ̲h̲a̲ ̲l̲e̲j̲á̲r̲t̲ ̲a̲ ̲m̲ű̲s̲z̲a̲k̲i̲: [link]
A kép a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló 2009. évi LXII. törvény egy részlete. A törvény hatályos teljes szövege elolvasható, például, itt: [link]
Itt olvasható válaszban azért téves az engedély nélküli vezetéssel párhuzamot vonni, mert az szerepel azok közt az esetek közt, amikor a biztosító 5 millió Ft-os határig visszakövetelheti a kifizetett kárösszeget; viszont a lejárt műszaki miatt, nem. A műszaki állapottal kapcsolatban az szerepel, hogy akkor élhet a biztosító visszkeresettel az üzembentartó felé, ha „ha a balesetet a gépjármű súlyosan elhanyagolt műszaki állapota okozta.” Itt nem erről van szó, de még csak nem is a lejárt műszakijú jármű okozta a kárt.
(• A jogszabályalkotó másutt is erőteljesen megkülönbözteti azt a szabályszegést, ha valaki engedély nélkül vezet, attól, ha lejárt műszakijú járművet vezet.
Az engedély nélküli vezetésért kötelezően megállapítandó helyszíni bírságösszege 45-ezer Ft.
A 3-6 hónapja lejárt műszakival való közlekedés kötelezően megállapítandó helyszíni bírságösszege 20-ezer Ft; az 1 éven túl lejárt esetben 30-ezer Ft; még ekkor is csak 2/3-a az engedély nélküli vezetés bírságösszegének: [link] A jogszabály hatályos teljes szövege elolvasható, például, itt: [link]
• Abban tévedsz kérdező, hogy a „a közelekedési szabálysértést” „nem a biztosító dolga "büntetni", azért büntet a hatóság.”
Hiszen, láthatod, hogy törvény szerint „büntethet” a biztosító (persze, a károkozót, aki helyett fizetett), például ilyen az ittas vezetés, az engedély nélküli vezetés. Például, ittas vezetésért a szabálysértési hatóság, adott mértékűnél a bíróság, akár többszörös büntetést is kiszabhat (pénzbírság + vezetéstől eltiltás), de emellett a biztosító is visszakövetelheti a kifizetett kárösszeget, elég magas összeghatárig.
• Abban is tévedsz, hogy a szerviz egyenértékű a közlekedésbiztonsági vizsgálattal. Ilyen alapon a szervízkönyves autókat nem kéne műszaki vizsgáztatni, csak be kéne mutatni a szervízkönyvet. Az olajcsere, gyertyacsere, vagy akár fékbetét csere stb. nem ugyanaz, mint a próbapados mérés.)
Itt a fórumon is érvényesült a "dögöljön meg a szomszéd tehene" tipikus irigy magyar hozzáállás.
A dolog vége: igen, akkor is fizet a biztosító, ha lejárt a vétlen autó műszakija, hiszen a baleset megtörtént, az autóban kár keletkezett. A lejárt műszaki vizsgával való közlekedés szabálysértés (nem vehet részt a forgalomban), ezért a hatóság bírságol. A biztosítónak kötelező fizetnie, ezt törvény írja elő, nem is kekeckedett a biztosító.
Más eset, ha az elkövető nem rendelkezik jogsival vagy műszaki vizsgával, akkor nem fizet a saját biztosítója.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!