Ha vettem egy autót és még nem írattam át a nevemre és eladom valakinek papírok nélkül lesz belőle bajom?
Érdemes alaposan odafigyelni a BM rendeletre, miszerint a gépjármű átíratására 15 naptári nap áll mindenki rendelkezésére. Aki ezt a határidőt elmulasztja, annak a következményekkel számolnia kell. Fontos tudni, hogy a késve beadott kérelmeket ugyan úgy végrehajtják, tehát bejegyzik az új tulajdonost, kiadják az új forgalmi engedélyt, megkérik az új törzskönyvet, de ezzel egy időben mindent jeleznek az illetékhivatal felé is.
A folyamatban az illetékhivatal megvizsgálja a mulasztás tényleges okát, és határozatban értesíti az üzembentartót a büntetés mértékéről. Ennek összege a jelenlegi szabályozás szerint 10-30,000 forint. A vizsgálat folyamán figyelembe veszik a körülményeket, az adózó jogellenes vétségeinek előéletét, illetve az adózótól elvárható körültekintést. Nagyon fontos ma már minden határidő betartása, mert egy elmulasztott befizetési kötelezettség lehet hogy többe kerül mint az eredeti illeték. Érdemes az autó megvásárlása előtt alaposan megnézni a legfontosabb teendőket és előre megtervezni, hogy melyik nap mit intéz el az ember a határidők figyelembe vételével. Ezzel rengeteg későbbi kellemetlenségtől mentesülhet, és rengeteg pénzt is megtakaríthat.
Tisztelt Ügyfeleink!
Tájékoztatjuk Önöket, hogy a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvény (továbbiakban: Kknyt.) 33. § (1) bekezdése b) pontjában írtak alapján a nyilvántartásba bejegyzett adatok módosítására okot adó körülmény bekövetkeztétől számított 15 napon belül köteles bejelenteni a bejegyzésre jogosult hatóságnál (okmányiroda) a jármű új tulajdonosa a jármű tulajdonjogának változását.
A fenti határidő elmulasztása esetén a vevővel szemben több intézkedés alkalmazható:
1. A feltételek fennállása esetén elrendelhető a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 326/2011.(XII. 28.) Korm. rendelet 87. § (4) bekezdésében szabályozott, a forgalomból hivatalból ideiglenes kivonás.
2. Szabálysértési feljelentés megtétele, amelyet a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. tv. 225. § (1) bekezdése tesz lehetővé. Eszerint, aki a külön jogszabályban meghatározott közúti közlekedési igazgatási szabályokat megsérti, szabálysértést követ el. A bejelentési kötelezettség elmulasztása tipikusan olyan magatartás, amely megalapozza a szabálysértési feljelentés megtételét, tekintettel arra, hogy a szabálysértési tényállást a Kknyt. 33. § (1) bekezdés b) pontjában foglaltak töltik ki, függetlenül a forgalomból kivonástól.
Kérjük, szíveskedjenek a gépjármű tulajdonjogában beállt változást határidőben bejelenteni!
Budapest Főváros IX. Kerület Ferencváros Önkormányzata
Jegyző
Igen, ezt mondja orbán viki, és bandája, meg aki a NAV-nak nyal, ami felül van beillesztve.
Kérdező, beszélj az eladóval, hogy még ne adja le az adásvételi papírt, és addig írjatok egy papírt, hogy nem használod az autót. Sőt, letétbe helyezitek a forgalmi+törzskönyvet.
Ha már leadta az adásvételi papírt, akár a biztosítónál is, akkor konyec, legalább a vagyonszerzési illetéket kell kifizetned. Abban az esetben menj be az önkormányzathoz, és kulturáltan mond el nekik a problémád, hogy nincs pénzed kifizetni az átírást.
Fogalmazhattál volna pontosabban is, mert nagyon nem mindegy milyen az az autó!
Ha teszem azt egy külföldről behozott magyarországon még nem forgalomba helyezett, vagy forgalomból végleg kivont (vannak még) autó, akkor semmi bajod nem lesz belőle!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!