Gépjármű átírás családon belül?
Közben találtam egy bejegyzést róla.Elvileg nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni utánna.
Alaphelyzetben azt kell tudni, hogy minden esetben, amikor egy gépjármű tulajdonost vált, vagy az üzembentartó személye változik, akkor a változást át kell vezetni a gépjármű nyilvántartásba, amelyet az okmányirodában tehetünk meg. Az átíráshoz ebben az esetben a következő okmányokra lesz szükség. Először is egy ajándékozási, vagy egy öröklési okirat, amelyből egyértelműen kiderül a tulajdonosváltás oka, módja, és a felek közötti kapcsolat minősége. Ez utóbbi azért szükséges, mert amennyiben egyenes ági rokonok között cserélődik a tulajdonjog, akkor nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni, amely komoly megtakarítást jelent, illetve magát a vagyonszerzést sem kell bejelenteni. Szükséges az új tulajdonos nevére egy kötelező felelősségbiztosítást kötni, mert az személyhez kötött, és nem gépjárműhöz. A megkötött biztosítás kötvényét is magunkkal kell vinni az átíráshoz az okmányirodába. Következik az eredetvizsgálat, amelyet akkor is el kell végeztetni, ha családtagok között cserélődik a tulajdonjog. Az elvégzett vizsgálatról kapott igazolást szintén magunkkal kell vinni az okmányirodába.
Az öröklési és az ajándékozási illeték mértéke
12. § (1)37 Az öröklési és az ajándékozási illeték általános mértéke - ha e törvény másként nem rendelkezik - az egy-egy örökösnek, hagyományosnak juttatott örökség és a megajándékozottnak juttatott ajándék tiszta értéke után 18%.
(2)38 A lakástulajdon és a lakástulajdonhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog ingyenes szerzése esetén az öröklési és ajándékozási illeték mértéke 9%.
(3)39
(4)40 Gépjármű, pótkocsi tulajdonjogának, vagyoni értékű jogának öröklése és ajándékozása esetén az illeték mértéke a gépjármű és pótkocsi visszterhes vagyonátruházási illetékének (24. §) kétszerese.
Forrás:
De lehet, hogy tévedek.
eredetvizsga kell és biztosítást is kell kötni az új tulajdonos nevére, azonban vagyonszerzési illetéket nem kell fizetni, függetlenül attól, hogy az adásvételi szerződésen az ingyenes vagy a visszterhes szerzést jelölöd be. Az illetékekről szóló 1990.évi XCIII. törvény ír erről:
Az öröklési és az ajándékozási illeték alapja
13. § (5) A megajándékozottnak az ajándékot terhelő, igazolhatóan általa átvállalt adósság és egyéb terhek után – ide nem értve az ajándékot terhelő vagyoni értékű jogot – visszterhes vagyonátruházási illetéket kell fizetni. Ez a rendelkezés nem alkalmazható, ha a vagyonszerző az ajándékozó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is).
17. § (1) Mentes az ajándékozási illeték alól:
p)84 az ajándékozó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is), illetve házastársa által megszerzett ajándék;
ezt viszont születési anyakönyvi kivonattal igazolni kell!
csak a forgalmi engedély illetékét kell megfizetned, ami 6000 Ft.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!