Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » 101-es és 102-es alkalmasságin...

101-es és 102-es alkalmasságin mi a különbség? (Azon kívül hogy a 102-est 5 évre adják)

Figyelt kérdés
jan. 11. 12:58
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Vizsgálat szempontjából semmi. Ugyanúgy olvasni kell a tábláról, vérnyomás, meg megkérdezi van-e valami bajod? Persze ezen kívül ha alapos, akkor még elküldhet pl laborba, de nekem évek óta csak ezek csinálta a körzeti dokim , ráadásul abból is volt pár .
jan. 11. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

1-es és 2-es alkalmassági csoportú vizsgálat van; ezeknek való megfelelést jelölik a vezetői engedélyen 101-es és 102-es kódokkal.


Lényegében egészséges személy mindkét vizsgálat esetén alkalmasnak van minősítve.

Példák megfelelés különbségekre:

• 1-es alkalmassági csoportnál megfelelő a látásélesség – akár korrekciós lencse használatával –, ha két szemmel legalább 50%-os a látásélesség.

2-es alkalmassági csoport esetén – szintén, akár korrekciós lencse használatával – külön, legalább az egyik szemnek 80%-os látásélességűnek kell lennie. És ennél a csoportnál korlátozva van a vizsgálatkor használható korrekciós lencse dioptriája.

• 1-es alkalmassági csoportú megfeleléshez a színlátásra vonatkozóan semmilyen követelmény sincs.

Bármilyen színlátás probléma esetén, 2-es alkalmassági csoportú megfelelés csak szakorvos véleménye alapján lehet; akár meg nem felelő is lehet.

• Több egészségügyi rendellenesség, testi eltérés van, amely 2-es alkalmassági megfeleléshez kizáró ok, míg 1-es alkalmassági csoport esetén szakorvos véleménye dönt, tehát meg is felelhet.

Több egészségügyi rendellenesség, testi eltérés esetén szigorúbbak a követelmények 2-es alkalmassági csoportú megfeleléshez, mint az 1-eshez.


Mivel a 2-es alkalmassági csoport lényegesen nagyobb méretű járművek vezetéséhez szükséges, és a közúti fuvarozáshoz minden esetben, így baleset esetén nagyobb kár okozható, illetve, szélsőséges látási- és útviszonyok közt is kell vezetni, és eleve sokat kell vezetni; ezért indokolt a gyakoribb egészségügyi megfelelés vizsgálat.

Nem minden korosztály esetén 10/5 év a viszony. Például, aki betöltötte az 50. életévét de a 60. életévét még nem, mindkét alkalmassági csoport estén 5 év időtartamra állapítható meg az alkalmasság.

jan. 11. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy kettes írja. Egészségügyi rendellenességnél arra kell gondolni, hogy epilepszia esetén ha elég ideje tünetmentes meg jól be van állítva a gyógyszer akkor úrvezetői alkalmasságit még lehet kapni, a hivatásosnál ilyeneket nem mérlegelnek, hanem egyöntetűen ki van zárva a munkakörből az illető. Vérnyomást is úrvezetőnek lemérik, ha kicsit magas, megkérik, hogy vegyen három mély lélegzetet. Hivatásosnál meg ha magas, egyszerűen nem adják meg neki az alkalmasságit, mert ne akkor kapjon agyvérzést, amikor éppen veszélyes vegyi anyaggal van megpakolva a teherautó. Még cukorbeteg sem kaphat jogosítványt, kivéve, ha már volt neki a cukorbetegség kialakulása előtt, akkor ott mérlegelnek hogy hosszabbítható-e, de ha első 102-es vizsgálatkor már cukorbeteg, akkor tuti az életben nem kapja meg az alkalmasságot.

Miközben úrvezető simán mondhatja 70 évesen, hogy hiába vak az egyik szemére, neki csak boltba járni kell az autó, mert biciklizni már nem tud, és a legtöbb körzeti orvos simán aláírja neki (nem viccelek, ismerek ilyet).

jan. 12. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Tisztelt 3. válasz írója!

Ha egyszeműség esetén a háziorvos önállóan állapította meg az alkalmasságot, akkor jogosulatlanul tette. Ha szakorvos véleménye alapján állapította meg az alkalmasságot – aki az előírt feltételek teljesülése alapján minősítette vezetésre alkalmasnak –, akkor jogszerű.

„1. melléklet

1. LÁTÁS

1.1. Az 1. alkalmassági csoportra vonatkozó előírások

1.1.6. Az egyik szemre teljes funkcionális látásvesztést szenvedett vagy csak az egyik szemét használó kérelmező esetében az egészségi alkalmasság akkor állapítható meg, ha

a) legalább 0,5-ös – szükség esetén korrekciós lencsével segített – látásélességgel rendelkezik és

b) szemész szakorvos igazolja, hogy

ba) az egyik szemmel látás már elég hosszú ideje fennáll ahhoz, hogy lehetővé vált az alkalmazkodás, illetve

bb) a szem látómezeje normális.”

↑ 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról hatályos szövege


Az sem biztos, hogy korlátozzák. Pl.

61. Nappali vezetésre korlátozott (például: egy órával a napkeltét követően, illetve egy órával a napnyugtát megelőzően)

62. A jogosult lakóhelye körüli ... km-es sugarú körön vagy városon/régión belüli vezetésre korlátozott

63. Utasok nélküli vezetés

64. Legfeljebb ... km/h sebességű vezetésre korlátozott

Bár, boltba járás akkor is lehetséges, ha akár mind szerepel a vezetői engedélyen.

jan. 12. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
#4 Én egy szóval nem mondanám, hogy ezekben nincs teljesen jogosan igazad. Csak az van, hogy az ország nagy részében az orvosok sem foglalkoznak ezzel.
jan. 12. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!