Ha bírságot hagytak a szélvédőn, az minden esetben a tulajdonost terheli, vagy ennél is előfordulhat olyan, mint az 50-es táblánál pl. 60-al gyorshajtás?
Legjobb tudomásom szerint ha elkapnak 50-es táblánál ahogy 51-el vagy mondjuk 60-al mész, akkor a helyszínen megbírságolhatnak akár 51-ért is. Ha viszont nem állítanak meg akkor az autó tulajdonosa nem köteles beismerni utólag, hogy ki vezette az autóját, és így, hogy nem ismert a sofőr és csak őt terhelné a 70 alatti gyorshatás 50-es táblánál, ezért ki sem szokták küldeni a bírságot postán.
A napokban feldobott egy cikket a facebook a parkolási bírságokról és ott is csomó "helyszíni bírság" felsorolás volt. És úgy tudom parkolásnál is van olyan eset, hogy csak tettenérés esetén bírságolható az illető. De ilyen esetben 100%, hogy sosem tesznek bírságot a szélvédőre, vagy azért előfordul, hogy ráteszik aztán vagy befizeti vagy nem? És ha nem fizeti be akkor nem csinálnak semmit mivel igazolni kéne, hogy ki parkolta le az autót, viszont a tulaj nem köteles igazolni.
"A közúti közlekedési közigazgatási bírság már több mint 10 éve létezik, közismert neve objektív felelősség, ami azt jelenti, hogy nem fontos, ki követte el a gyorshajtást, a büntetést a sebességtúllépés miatt a tulajdonos, vagy ha különbözik, az üzembentartó fogja kapni."
"Ha a bírság jogos, a gyorshajtás bírságot érdemes határidőn belül kifizetni (erre akár részletfizetést is kérhetünk), mert különben az adóhatóság fogja behajtani a büntetést, valamint a rendőrség az illetékes okmányirodával kivonatja az autót a forgalomból."
KRESZ szabályt megszegő, tiltott helyen történő várakozás nem tartozik a közigazgatási közlekedési bírságeljárás körébe.
A vezető távollétében megállapított szabálysértés esetén a gépjármű nyilvántartásbeli üzembentartójának küldik a bírságértesítést, amelyben tudakolják, hogy a szabályszegés időpontjában ki volt a jármű vezetője. Mivel nem közigazgatási bírságeljárás, ha az üzembentartó azt válaszolja, hogy hozzátartozója volt a vezető, és nem kíván olyan tanúvallomást tenni, amivel őt szabálysértéssel vádolná [↓*¹], akkor ezzel vége az ügynek.
(A tulajdonszerzéssel a tulajdonos egyben üzembentartóvá is válik. Maradhat üzembentartó, de azt – mint vagyoni értékű jogot – elajándékozhatja, értékesítheti más számára. Ha tulajdonosként üzembentartó is marad, akkor üzembentartóként kapja a vezető távollétében, illetve felvétel alapján kiszabott bírságot, pótdíjazást stb., illetve üzembentartóként köteles kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződést kötni és azt fenntartani, és üzembentartóként a gépjárműadó alanya.)
KRESZ szabályt megszegő, tiltott helyen történő várakozás megállapítása esetén tehetnek értesítést a szélvédőre, de nem kötelező. (Az, jogszabályban előírt módon, csak fizetős parkolóban, fizetés elmaradás esetén kötelező.)
// Kérdező, a közlekedési közigazgatási bírságeljárásba tartozó alsó sebességhatárt rosszul tudod.
Azon az útszakaszon, ahol, adott járműfajta esetén a megengedett legnagyobb sebesség 50 km/h, és azt több mint 15 km/h-val túllépi, akkor már közlekedési közigazgatási bírságkörbe tartozik a szabálysértés. [↓*²]
─────────────────────────────────────────────────────────
┌─ ↑*¹ 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről
„60. § A tanúvallomást megtagadhatja az, aki
a) az eljárás alá vont személy hozzátartozója,
b) magát vagy hozzátartozóját szabálysértés vagy bűncselekmény elkövetésével vádolná, az ezzel kapcsolatos kérdésben” ─┘
┌─ ↑*² 410/2007. (XII. 29.) Korm. rendelet a közigazgatási bírsággal sújtandó közlekedési szabályszegések köréről, az e tevékenységekre vonatkozó rendelkezések megsértése esetén kiszabható bírságok összegéről, felhasználásának rendjéről és az ellenőrzésben történő közreműködés feltételeiről 1. melléklet 3-as sor, 1.1. sorszám.
Mivel a járműsebesség-mérő berendezés által mért haladási sebesség egész számokban, kilométer per óra mértékegységben feltüntetve (a pozitív előjel az ellenőrző eszköz irányába haladó – feléje közeledő – járművet, a negatív előjel pedig az eszköztől távolodó járművet jelzi), így az 50 km/h sebességet több mint 15 km/h-val túllépő sebesség 66 km/h, és nem 70 km/h. ─┘
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!