Forgalomból kivont járművet el lehet ajándékozni családtagnak?
A KGFB törvény minden esedékes díj megfizetésére 60 nap türelmi időt biztosít. A türelmi idő alatt fennáll a biztosító helytállási kötelezettsége, azaz, él a biztosítás.
Ha a türelmi időn belül megfizetésre kerül az esedékes díj, akkor úgy számít, mintha az esedékesség napján megfizetésre került volna.
Ha nem, akkor a türelmi idő letelte utáni naptól a biztosító díjnemfizetés miatt felmondja a biztosítást. Mivel 60 napig, a türelmi idő alatt, díjfizetés nélkül éltették a biztosítást, az arra az időszakra eső díjat követelheti a biztosító attól, akinek a biztosítását díjnemfizetés miatt megszüntette. A megszüntetésről a biztosító értesíti az ügyfelet, továbbá automatikusan, elektronikus úton értesíti a Kötvény Nyilvántartó Szervet; ők pedig szintén elektronikus úton, a közúti közlekedési nyilvántartást vezető szervet (kormányablakban, okmányirodában dolgozó ügyintézők vezetik), ők határozatot hoznak hivatalból történő ideiglenes forgalomból kivonásról. Ez addig van érvényben, amíg az üzembentartó nem rendezi a biztosítást, vagy meg nem szűnik a KGFB fenntartási kötelezettsége. A KGFB kötésére és fenntartására az üzembentartó kötelezett, így, ha más lesz az üzembentartó, akkor megszűnik a kivonással büntetett üzembentartó biztosítási kötelezettsége.
Át lehet ruházni csak az üzembentartói jogot; ez egy vagyoni értékű jog. Át lehet ruházni a tulajdonjogot, azzal együtt jár az üzembentartói jog átruházása is. Az üzembentartói jog vagy a tulajdonjog (hozzákapcsolt üzembentartói joggal) csak akkor vezethető be a nyilvántartásba, ha az új üzembentartó, tulajdonos, rendelkezik biztosítási szerződéssel, de legalább biztosítási ajánlat visszaigazolással.
Így az új személlyel szemben megszűnik a kivonásra okot adó KGFB hiány; az üzembentartói jog vagy a tulajdonjog átírásával, illeték nélkül ismételten forgalomba helyezik a járművet. Persze, csak akkor, ha van érvényes forgalmija, egyébként elvégzik a nyilvántartás módosítást, de a forgalmi engedélyt csak a sikeres időszakos műszaki vizsgabizonylat bemutatása után adják át. Ha tulajdonjog átruházás és kell eredetiségvizsgálat, azt ekkor kell bemutatni.
Mivel a biztosításfelmondás napjától a hivatalból történő ideiglenes kivonás kezdőnapját megelőző napig nem volt biztosításod; a Kártalanítási Számla Kezelője napi fedezetlenségi díjat tart nyilván. Ha 5 éven belül KGFB-t kötsz, akkor a nyilvántartott fedezetlenségi összeget az első esedékes díjjal együtt a szerződő biztosító köteles beszedni.
Az ideiglenes kivonás időtartama alatt (akár az üzembentartó kérésére, akár hivatalból történik) szünetel a díjfizetési kötelezettség.
A családtag, bő kör. Ha akár az üzembentartói jogot, akár a tulajdonjogot, egyenesági rokonodnak (egyenesági rokonok, akik egyike a másiktól származik: szülő-gyerek, nagyszülő-unoka, dédszülő-dédunoka stb. oda-vissza), házastársadnak vagy testvérednek adod át, akkor nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni. Ehhez a szerződésen a visszterhes/ingyenes szövegből az ingyenest kell aláhúzni. Az illetékmentességre jogosító hozzátartozói viszonyt, a nyilvántartásba bejegyzés ügyintézése során, megfelelő okmányok bemutatásával kell igazolni.
Üzembentartói jog átadásakor nem szükséges eredetiségvizsgálat igazolás; tulajdonjog átruházáskor sem, ha az, házastársak, az egyeneságbeli rokonok, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér között történik.
Amennyiben az adott családtagod nem tartozik a felsoroltak közé, akkor mind üzembentartói jog, mind tulajdonjog átruházáskor vagyonszerzési illetéket kell fizetni; tulajdonjog átadása esetén eredetiségvizsgálat is szükséges.
Tulajdonjog átruházáshoz szükséges a törzskönyv; be kell jelentened, hogy elveszett. A legközelebbi Hivatalos Értesítőben megjelenítik az érvénytelenítését. Ha nem te leszel a tulajdonos, akkor nem kell igényelned a pótlást; úgyis bevonnák, az új tulajdonos újat kap.
Csak üzembentartói jog átadásának ügyintézéséhez nincs szükség törzskönyvre.
// Nem tarom szükségesnek a 2-es válaszban írt tanács megfogadását.
Ha kötsz biztosítást, azt – nyilván hátrányos díj-feltétellel – csak annál a biztosítónál teheted, amelyiknél a biztosításod díjnemfizetés miatt megszűnt. Beszedik a felgyűlt fedezetlenségi összeget; mit másképp akár meg is úszhatsz.
A 60 napos türelmi időre járó díjat akkor is beszedik, ha nem csinálsz semmit. Viszont megúszol biztosítási és okmányirodai, kormányablaki ügyintézést is; legalább egyelőre a fedezetlenségi díj megfizetését is. Ha forgalomba helyezést intézel; a megajándékozott (akár nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni, akár kell) sem nyer vele semmit, te sem; viszont időt és pénzt veszítesz. //
#3: Persze, hogy nem szükséges. Csak ha már család, meg ajándék, akkor talán annyi elvárhetó, hogy korrekt is legyen az az ajándékozás. Nem pedig a problémát ajándékozni el.
De lehet én várok sokat a rokoni kapcsolatoktól...
#2
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!