Valaki csúszott már ki 15 napos átírási határidőből?
Itt azt írják, hogy pár nap késésért általában semmi.
De van valami nyilatkozat, ahol leírhatod, hogy az eredetvizsgára akkor kaptál időpontot.
Tisztelt, kérdező!
Semmilyen késést nem indokol, hogy legkorábban mikor tudod elvégeztetni az eredetiségvizsgálatot; már ha egyáltalán a vásárlástól számítva ez volt az elérhető legkorábbi időpont.
Ugyanis, azzal a céllal tették kötelezővé, hogy a vevő a vásárlás előtt tisztában legyen vele, hogy a jármű és okmányai megfelelőek-e, azaz, eredetiek-e? (A jogszabály címében előzetes eredetiségvizsgálatnak van nevezve; értsd: a vásárlást megelőző hatósági vizsgálat.)
Az a vevő, aki él a jogszabály kínálta biztonsággal, nem a vásárlás után foglalkozik a vizsgálattal; nem is ő végezteti. Igaz, lehet így is, ahogy te is csinálod, mert a jogszabály kínálja a biztonságot, ésszerű élni vele, de le is lehet róla mondani, ugyanis, az nincs megszabva, hogy ki és mikor végeztesse.
Utóbbival élnek is az eladók; ha szóba kerül, akkor arra hivatkoznak, hogy azért nem csináltatták meg, mert csak 60 napig érvényes, és ha 60 napon belül nem tudják eladni az autót, akkor idő- és pénzpocséklás. Persze. Amelyik autót, adott feltételekkel, 60 nap alatt nem tud eladni, azt, azokkal a feltételekkel, 10-szer 60 nap alatt sem fogja. (Aki akár hirdetés alapján, akár ismeretségi körben terjedő tudomásszerzés alapján vásárolt használt autót, az, a hirdetés megjelenése vagy a szándék terjesztése után hány nappal történt? 60 napon túl?)
Mindegy; mivel elkerülhető, célszerű is elkerülni, hogy az előzetes(?) eredetiségvizsgálat a vásárlás után legyen végezve, az emiatti késedelem nem számít alapos indokkal történő kimentési lehetőségnek.
Most vasárnap (2023. március 26.) akkor jár le az adásvétel keletkezésétől számított 15 nap, ha az adásvételi szerződésen a birtokbaadás időpontjánál a nap 2023. március 12.
Számít, hogy a határidő vasárnap, mert a határidőkről és határnapokról rendelkező jogszabály alapján az állampolgár és állam viszonylatában kedvezések vannak az állampolgár javára.
Ha a határnap nem munkanap, akkor
• ha az államnak van teljesítése az állampolgár felé, azt a nem munkanap határnapot megelőző munkanapon kell teljesítenie. (Például, a nyugdíj utalás esedékessége – december kivételével – a hónap 12. napja; ha ez nem munkanap, akkor a megelőző munkanapon utalnak.
• Ha az állampolgárnak van teljesítése az állam felé, azt a nem munkanap határnap utáni munkanapon elég teljesítenie. (Például, a gépjárműadó első felét március 15-ig kell megfizetni, de ez biztosan nem munkanap. Így, ha pl. péntekre esik, akkor a következő hétfőn, 18-án történő megfizetés még nem késedelmes.)
Mivel neked vasárnapra esik az ügyintézési határnapod (vele együtt a vagyonszerzési illetékfizetési kötelezettséged is – ennek mulasztása miatt értesítik a NAV-ot –, a hétfői ügyintézéssel, és a velejáró illetékfizetéssel, még határidőben leszel.
┌─ ✎ Az 1-es válaszban (2023. márc. 23. 11:13) elérhetővé tett biztoshely tájékoztatással kapcsolatban fenntartásaim vannak. (Nem veled vitatkozom, csak most is kiderült, hogy nem naprakészek – több mint 3 hét az elmaradásuk –, és tévesek is – másféle rendeletben van, amiről írnak, mint aminek nevezik.)
• „Azt, hogy az autó átírás 15 napon túl már késedelmes ügyintézésnek számít egy ide vonatkozó BM rendelet mondja ki és ez a rendelet szabályozza a késlekedés következményeit is.”
𝐍𝐞𝐦.
Kormányrendelet szabályozta, és szabályozza is: 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról
• „Azonban, ha saját hibából ered a vétség, tehát nem történik meg határidőben az átíratás, akkor számolni kell azzal, hogy a hatóság kivonathatja a gépjárművet a forgalomból. Hogy ez milyen hosszú időtartamra történik, az a mulasztási idő hosszától függően a következő képen: ha a késedelem meghaladja a 30 napot, akkor két hónapra vonják ki, amennyiben a késedelem 31 és 90 nap közé esik, akkor négy hónapra, 91 nap és 180 nap között hat hónapra, amikor pedig 180 napnál is több a késedelmes napok száma, akkor egy évre vonhatják ki a forgalomból az autót.”
𝐍𝐞𝐦.
A kötelezettség teljesítéséig.
23 nappal ezelőtt még valóban úgy volt, ahogyan a biztoshely írta (és jól látszik, hogy nem BM rendelet), de azóta nem így van.
A késdelem hosszától függő kivonási időtartamot, 2023. március 1-étől törölte a jogszabályból a 60/2023 (II. 28.) kormányrendelet 24. § b) pontja; helyébe az a szöveg került, hogy „A kötelezettség teljesítéséig.”
[link] ─┘
A 15 nap, az valóban 15 nap, azaz, naptári nap.
De, ha a 15. (naptári) nap pihenőnap, vagy munkaszüneti nap, vagy igazgatási szünnap, akkor a határnap a következő munkanapra tolódik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!