Hivatalból ideiglenesen kivont gépjármű forgalomba való visszahelyezése hogyan zajlik?
Sziasztok!
Van nekem egy autóm amelyet még tavaly nyáron vásároltam.
Akkoriban a munkám miatt sokat utaztam és közbejött egy olyan dolog hogy nekem külföldre kellett utaznom pár napra, amiből végül közel egy hónap lett.
Ebből kifolyólag sajnos kifutottam az átíratási határidőből és nem tudtam átíratni időben az autót.
A járművet hivatalból ideiglenesen kivonták én pedig leadtam mind a forgalmit mind pedig a rendszámot a legközelebbi kormányablakban.
Most viszont végre lesz annyi szabadidőm hogy érdemben foglalkozni tudjak az autóval.
Az volna a kérdésem hogy mik a teendőim és milyen sorrendben kéne azokat elintéznem hogy az autó végre sikeresen a nevemen legyen és visszakerüljön forgalomba?
Egyenlőre ott tart a dolog hogy adott az autó, egy törzskönyv, illetve egy adásvételi szerződés.
Ezeket leszámítva már lejárt az autó műszaki érvényessége, nincs biztosítása, eredet vizsga még nem volt, illetve az átíratása sem történt még meg. (Hivatalosan)
Szívesen tájékozódnék kormányablakban de vidéken élek és nagyon ritkán van lehetőségem kormányablak közelébe jutni, szeretnék legalább egy kört megspórolni a sokból.
Sokat segítene ha valaki fel tudna egy kicsit világosítani ezekkel kapcsolatban. Válaszaitokat köszönöm!
Tájékoztatásra ott a telefon, ügyintézésre pedig az ügyfélkapu.
Bár amíg nincs átíratva, lehet hogy szóba sem állnak veled.
▬ Lejárt műszakis autó is átíratható, csak nem adják át az új forgalmi engedélyt. A régit úgyis le kéne adni; az már megtörtént. Ilyenkor az eredetiségvizsgára nincs szükség az átíráshoz.
Új tulajdonosként, és egyben üzembentartóként attól az időponttól leszel bejegyezve, ami az adásvételi szerződésen a birtokba adás időpontja.
▬ Viszont szükséges a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB).
(Olvastam itt a Gy.k-n olyat, hogy hatóság által ideiglenesen kivont autóra a biztosító nem akart biztosítást kötni. Ez, abszurdum, hiszen például a gépjárműnyilvántartás és a biztosítási nyilvántartás rendszeres automatikus összevetése alapján a hatóság ideiglenesen kivonja a nyilvántartás szerint forgalomban lévő, de biztosítási fedezettel nem rendelkező autókat. Ilyen biztosítói felfogás mellett soha többé nem lehetne visszahelyezni a forgalomba, hiszen annak épp a biztosítás megléte a feltétele.)
Az első esedékes díjjal majd beszednek fedezetlenségi díjat. Ugyanis, a gépjármű nyilvántartásbeli első naptól rendelkezned kellett volna KGFB-vel. Mivel az ideiglenes forgalomból kivonás ideje alatt – mindegy, hogy az üzembentartó kérelmére történik, vagy hivatalból – nem kell fizetni a díjat, arra az időre nem számolnak fedezetlenségi díjat, csak az addig eltelt napokra.
Ennek alapján tudod kiszámolni, hogy ’mennyi az annyi’: [link]
▬ Az átírás után kérheted a rendszámot, hiszen azért vonták be, hogy ezzel is hassanak rád, hogy végezd el átíratást; de ez az ok megszűnik. Gyorsabb, ha ott végezteted az átírást, ahol leadtad a rendszámot; ha máshol, akkor kérni kell az átküldést.
(▬ Ha még nem kaptál a NAV-tól bírságot, akkor az átírás után számíthatsz rá, mert a késedelmes átíratás miatt a nyilvántartó hatóság automatikusan értesíti a NAV-ot, ugyanis állami bevétel, a vagyonszerzési illeték időben történő megfizetése maradt el.)
▬ Én, az eredetiség vizsgálattal kezdeném, mert ha ott nem felel meg, akkor felesleges a műszaki vizsgára felkészítésre, a vizsgára költeni.
(Az eredetiségvizsgálattal kapcsolatban a jogszabály szellemével ellentétes az általános gyakorlat: a vevő végezteti, a vásárlás után. Pedig abból a célból tették kötelezővé, hogy a vevő a vételkor biztos lehessen az eredetiség megfelelésben; a jogszabály címében is erre utal, hogy „előzetes” eredetiségvizsgálat, azaz, a vásárlást megelőzően célszerű elvégeztetni. Arra nem tér ki a jogszabály, hogy ki és mikor végeztesse; a vevőnek lehetősége van lemondani a jogszabály biztosította védelemről.
Persze, ha a vétel előtt lett volna eredetiségvizsgálat, átíráshoz már nem lenne jó, mert csak 60 napig érvényes. Viszont, mivel nem módosítottál az autón, biztosan nem érhetne kellemetlen meglepetés az új vizsgálatkor.)
Sajnos, jogszabálymódosítás miatt, csak szállítással tudod megoldani.
Egyrészt, jogszabály régen megszüntette a mobil vizsgálat lehetőségét, másrészt 2022. július 1-től esetedben nincs lehetőség ideiglenes forgalomban tartási engedély igénylésére.
(2022. július 1. előtt ilyen célra igényelhettél volna ideiglenes forgalomban tartási engedélyt.
Ugyanis a jogszabályi rész ezt tartalmazta:
┌ 92. § (7) A forgalomba helyezett, a forgalomból kivont, de érvényes műszaki vizsgával nem rendelkező jármű esetében a közlekedési igazgatási hatóság kérelemre A típusú ideiglenes forgalomban tartási engedélyt ad ki, amelynek érvényességi ideje 3 nap. Ezen ideiglenes forgalomban tartási engedély kizárólag a jármű javítása, eredetiségvizsgálata vagy hatósági vizsgálata céljából a jármű telephelye és a gépjármű-fenntartó telephelye, vagy az eredetiségvizsgálat, továbbá a hatósági vizsgálat helyszíne között történő közlekedésre jogosít. ┘
2022. július 1-től így módosult:
┌ 92. § (7) A forgalomba helyezett vagy a kérelemre ideiglenesen forgalomból kivont, de érvényes műszaki vizsgával nem rendelkező jármű esetében a közlekedési igazgatási hatóság kérelemre ideiglenes forgalomban tartási engedélyt ad ki, amelynek érvényességi ideje 3 nap. Ezen ideiglenes forgalomban tartási engedély kizárólag a jármű javítása, eredetiségvizsgálata vagy hatósági vizsgálata céljából a jármű telephelye és a gépjárműfenntartó telephelye vagy az eredetiségvizsgálat, továbbá a hatósági vizsgálat helyszíne között történő közlekedésre jogosít. ┘
↑
326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról
Vagyis, addig mindenféle forgalomból kivont jármű esetén lehetett igényelni, de azóta csak a kérelemre – értsd: az üzembentartó kérelmére – ideiglenesen kivont jármű esetén lehet.
▬ Ha a műszaki vizsgára felkészítéshez szükség van szakműhelyre, akkor azt is csak szállítással tudod megoldani.
(Lásd fentebb a jogszabály szövegének módosulását.)
▬ A műszaki vizsgára akár közlekedhetsz az autóval:
┌ 92. § (8) A forgalomba helyezés előtti vizsgálat elvégzésére kitűzött időpontra szóló, a közlekedési hatóság által kiadott értesítés az adott napon a lakcímről, telephelyről a vizsgálat helyére, és onnan a lakcímre (telephelyre) való közlekedésre jogosít. ┘
↑
326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról
Én, olyan helyre vinném, ahol a felkészítést és a vizsgáztatást is végzik; egyrészt így a bukás kizárt – hacsak nincs javíthatatlan hiba –, másrészt egy szállítással megoldható. Persze, ha nem egyből vizsgára szándékozod vinni.
Körülményesebb, költségesebb, mint az időben történő átíratás lett volna, és ehhez jön, hogy lehet, hogy vitatkozni kell kormányablaki, okmányirodai ügyintézővel, esetleg többször kell kísérletezni, míg kellően felkészülttel találkozol; és lehet, hogy a biztosítónál is érvelni kell amellett, hogy ugyan kössenek biztosítást. De, nem lehetetlen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!