Ha van egy autó, aminek a jelenlegi tulaja elmulasztotta az átírást, és emiatt elvették a papírjait és én megszeretném tőle venni, akkor visszaadják az új tulajnak (nekem) a papírokat?
Valószínű addig nem kapja vissza, amíg ki nem fizetni az elidegenítési tilalmat, amit gondolom rátettek az autóra.
Így szokták.
Új tulajdonos úgy tudsz lenni, ha be tudsz mutatni egy hiány nélküli adásvételi szerződéssorozatot a nyilvántartásba bejegyzett tulajdonostól, önmagadig. (Jogkövető magatartások esetén ez egyetlen adásvételi szerződés szokott lenni.) Ha így alkalmassá válsz arra, hogy bejegyezzenek új tulajdonosként, akkor az átíráskor ismételten forgalomba helyezik a járművet.
Nem, nem adják vissza az okmányait, mivel az új tulajdonos minden esetben a nevére kiállított új forgalmi engedélyt és törzskönyvet kap. A forgalmi engedélyt az átírás során helyben nyomtatják és adják át, a törzskönyvet postán küldik. (Ez a szabályos átírások esetén is így van, annyi a különbség, hogy a régi okmányokat akkor kell leadni.)
┌─ „87. § (4) A közlekedési igazgatási hatóság a járművet hivatalból, határozattal kivonja a forgalomból, és ezt a tényt a döntés véglegessé válását követően nyilvántartásba bejegyzi, ha a nyilvántartás szerinti tulajdonos bejelenti, hogy a járművet elidegenítette vagy a közlekedési igazgatási hatóság egyéb okból észleli ezt a változást, és
a) az új tulajdonos a jármű átírását a jogszabályban megjelölt határidőn belül nem kezdeményezte, vagy
b) az új tulajdonos személye nem állapítható meg.
(5) A (4) bekezdés a) pontjában meghatározott esetben a közlekedési igazgatási hatóság értesíti a mulasztási bírság kiszabása érdekében az adóhatóságot.”
„103. § (2) A 87. § (4) bekezdés a) pontja esetén a kivonás időtartama, ha a mulasztás a közlekedési igazgatási hatósági eljárás megindításának napjáig
a) 30 napot nem haladja meg, két hónap,
b) 31 és 90 nap közé esik, négy hónap,
c) 91 és 180 nap közé esik, hat hónap,
d) 180 napot meghaladja, egy év.”
„108. § (1) A közlekedési igazgatási hatóság a 87. § (4) bekezdése alapján megállapított kivonás határidejének lejárta előtt a járművet hivatalból forgalomba helyezi, ha azt elidegenítették.
E szabály nem alkalmazható, ha az elidegenítés a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 8:1. § (1) bekezdés 1. pontjában meghatározott közeli hozzátartozó részére, vagy a 117. § (1) bekezdésében meghatározott járműkereskedők között történt.” ─┘
↑ 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról
1. Válaszolónak: Nem lopott, nem áll körözés alatt az autó!
2. Válaszolónak: Köszi az érdemleges választ! (Remélem érted az iróniát)
3. Válaszolónak: Értem.
4. Válaszolónak: Akkor ha esetleg felkeresném az előző tulajt és ő vele írnék egy adásvételi szerződést, nem pedig azzal aki jelenleg árulja, akkor az úgy működhetne? Vagy jobban járok, ha inkább elengedem akkor és inkább nézek másik autót aminek teljesen rendben vannak a papírjai?
↑5
Nyilván, meggondolás, de szerintem a megelőző tulajdonos szóba sem fog állni veled.
Ha az autó az átírás elmaradása miatt lett kivonva a forgalomból, akkor a nyilvántartó hatóság tudomást szerzett a tulajdonosváltásról.
Mivel a vevő nem íratta át, ezt csak az eladó bejelentéséből tudhatták meg. A szerződés egy példányát átvették, adatait beírták a nyilvántartásba, az eladónál maradó példányon igazolták a bejelentést. Aztán várták a vevőtől az átírást, és mivel nem tette meg, az autót hivatalból ideiglenesen kivonták a forgalomból.
El nem tudom képzelni, hogy az előző eladó hajlandó veled új szerződést írni, mikor egyet már leadott, ami bejegyzésre került egy közhiteles nyilvántartásba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!