Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Ebben az esetben mindent el...

Ebben az esetben mindent el lehet intézni egy napon, az összes nyomtatványt egy napra datálva?

Figyelt kérdés

Családon belüli ajándékozás során kapunk egy autót, ami tulajdonjogilag az én nevemen lesz, viszont a biztosítást a kedvezményesebb díj miatt a férjem nevére kötnénk, mint üzembentartó (ő is fogja használni egyébként a kocsit ténylegesen). Az autó ajándékozási szerződését hétfőre dátumoznánk, és aznap mennék el az átírást is elintézni. A biztosítást is aznaptól kötnénk, amihez viszont megírnánk az üzembentartói szerződést. Lehetséges, hogy az ajándékozás napjától szóljon minden (az üzembentartói szerződés és a férjem nevére szóló biztosítás is), vagy először, mint tulajdonos, az én nevemre kell kötni biztosítást, és csak utána lehet átíratni azt a férjem nevére?

Valamint így, hogy én leszek a tulaj, de a férjem az üzembentartó, neki is ott kell lennie az átírásnál (illetve meghatalmazással eljárnék helyette), vagy csak én kellek hozzá?


Köszönöm a segítséget!



2021. dec. 18. 16:25
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Két külön művelet az átíratás és az üzembentartói jog átadás. Mivel ugyanaz az ügykör, ugyanaz az ügyintéző egymás után el tudja végezni.


1.) Meg kell írni az adásvételi szerződést, amelyben a jelenlegi tulajdonos eladja neked az autót.

A családon belül, tág fogalom.

• Ha a jelenlegi tulajdonos egyenesági rokonod (szülőd, nagyszülőd, dédszülőd stb.; vagy gyermeked, unokád, dédunokád stb.), vagy testvéred, akkor a szerződésen a visszterhes/ingyenes jogügylet jellegnél az ingyenes szót kell aláhúzni. (Az örökbefogadással kialakult fenti viszony és a mostohaszülő, mostohatestvér stb. is ideszámít.)

Nem kell eredetiségvizsgálatot végeztetni, és nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni.

Nem kell ajándékozási szerződés, de átíráskor okmányokkal – anyakönyvi kivonat(ok) – be kell mutatni a rokonsági kapcsolatot.

• Egyéb esetben a szerződésen a visszterhes/ingyenes jogügylet jellegnél a visszterhes szót kell aláhúzni.

Az átíráshoz szükség van 60 napnál nem régebbi eredetiségvizsgálat okiratra, és átíráskor meg kell fizetni a vagyonszerzési illetéket.

Az átíráshoz mindkét esetben szükség van a nevedre szóló, az adásvételi szerződésen szereplő birtokba adás napjával kezdődő kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás bemutatására. [*¹]

Ha megtörténik az átíratás, akkor egyben tulajdonossá és üzembentartóvá is válsz.


2.) Az üzembentartói jog egy vagyoni értékű jog, amit a tulajdonos, szerződés bemutatással, átruházhat másra.

A szerződés hasonlít az adásvételi szerződésre. Mivel házastársadnak adod át az üzembentartói jogot, a jogügylet jellegénél az ingyenes szót kell aláhúzni.

Az üzembentartói jog nyilvántartásba vételéhez szükség lesz a leendő üzembentartó nevére szóló, a szerződés napjával kezdődő kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás bemutatására. [*¹]

Üzembentartói jog átadáshoz nem kell eredetiségvizsgálatot végezni, és a házastársi viszony miatt nem kell vagyonszerzési illetéket sem fizetni. (Egyébként, ha fizetni kéne, akkor 1/4-e lenne az átíráskor fizetendő vagyonszerzési illetéknek.)

Jogszabályi rendelkezés szerint az üzembentartói bejegyeztetést a tulajdonosnak, vagy megbízottjának kell elvégeznie. Tehát, ha te leszel ott, akkor nem kell meghatalmazás, hiszen a te feladatod és jogod a bejelentés. Ha téged helyettesítene valaki, akkor neked kéne őt felhatalmaznod.


┌─ *¹ Ha kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást köttök, az csupán ajánlatnak minősül; a biztosítónak 15 napja van a szerződés adatainak ellenőrzésére, és csak ellenőrzés után küldi a szerződést. Az ajánlattételről rögtön igazolást küldenek az ajánlattétel adataival, ezt az átíráskor, és az üzembentartói jog átadásához is elfogadják.

A díj megfizetésére jogszabály 60 nap türelmi időt biztosít; ezalatt fennáll a biztosító kockázatviselési kötelezettsége, él a biztosítás. A türelmi időn belül bármikor megfizethető a díj, semmilyen következménye sincs.

Mivel a biztosítás kötése és díjfizetéssel történő fenntartása az üzembentartó kötelezettsége, amikor átadod az üzembentartói jogot, a te biztosításod érdekmúlással megszűnik. Jóval azelőtt, hogy muszáj lenne a díjat megfizetned. Mivel a biztosító a nyilvántartásból veszi az adatokat, a te szerződésajánlatod el is fogja utasítani. Ha adminisztrációs hiba lenne, akkor is, díjfizetés nélkül, lesz két hónapod tisztázni, hogy nem te vagy az üzembentartó, csak voltál. ─┘

2021. dec. 18. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Hálásan köszönöm a részletes választ!
2021. dec. 19. 08:39

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!