Jogosítvány hosszabbítás?
Nekem először a háziorvos csinálta a jogsihoz az orvosi alkalmasságit, 10 évvel később az üzemorvos, azonban a mostani munkahelyemen nincs üzemorvos, a háziorvosom meg a világ másik végén van hozzám képest. Lehet jogosítvány hosszabbításhoz alkalmassági vizsgálatot kérni pl. egy magánklinikán?
És az elkészült orvosi alkalmassági papír meddig érvényes? Mert ha elkészíttetem most, majd jelentkezek elektronikus ügyintézésre a kormányablakba, akkor jó ha két hónap múlva kapok időpontot. (Most nem az érdekel, hogy ha bemengyek időpont nélkül, akkor 2 óra várakozás uán megvan, hanem hogy meddig érvényes az orvosi alkalmassági, azaz meddig használhatom fel a hosszabbításra.)
Bárhol csinálhatod, mindenhol fizetős.
Addig érvényes, ameddig az orvos megadta. Max. 10 év, de bizonyos esetekben kevesebb.
Bármeddig felhasználhatod a jogsihoz, de nyilván érdemesebb minél korábban megcsinálni, hogy tudd használni a jogsidat...
"a háziorvosom meg a világ másik végén van hozzám képest"
Át tudsz jelentkezni közelebbi háziorvoshoz.
Bár nem írtad, de abból, hogy első alkalommal 10 évig volt érvényes az egészségügyi alkalmasság, kiderült számomra, hogy 1. alkalmassági csoportod van.
Jogszabály határozza meg, hogy kik végezhetik az alkalmassági vizsgálatot:
„8. § (1) Az egészségi alkalmassági vizsgálatot első fokon végző szervek:
a) az 1. alkalmassági csoportba tartozó személy esetén
aa) a vizsgált személy választott háziorvosa,
ab) a vizsgált személy lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti háziorvos,
ac) a munkavállalót foglalkoztató vagy foglalkoztatni kívánó munkáltató részére foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást nyújtó egészségügyi szolgáltató orvosa, vagy
ad) a nem szervezett munkavégzés keretében dolgozó vagy foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban nem álló személy esetén a lakóhelye szerint területileg illetékes foglalkozás-egészségügyi szakellátó hely orvosa;”
↑ 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról
Ha ott, ahol most élsz, van tartózkodási hely címed (lakcímigazolványod), akkor ottani háziorvos is elvégezheti a vizsgálatot. (Mivel fizetős, jogszerűtlen helyen is el szokták vállalni; de erről értesítést kap a választott háziorvos; ki tudja, hogy áll hozzá.)
Azt is jogszabály határozza meg, hogy legfeljebb milyen időtartamra állapíthatják meg az alkalmasságot. (Azért legfeljebb, mert egészségügyi gond esetén ettől rövidebb idő is meghatározható.)
„5. § (1) Az 1. alkalmassági csoportba tartozó közúti járművezetők közül az, aki
a) az 50. életévét még nem töltötte be, 10 évenként;
b) az 50. életévét betöltötte, de a 60. életévét még nem töltötte be, 5 évenként;
c) a 60. életévét betöltötte, de a 70. életévét még nem töltötte be, 3 évenként;
d) a 70. életévét betöltötte, 2 évenként
köteles időszakos egészségi alkalmassági vizsgálaton megjelenni.”
↑ 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról
2018-tól születésnaphoz kötik a lejárat napját; kivéve a 2 évet meg nem haladó érvényességi időt. (Azzal indokolták, hogy így könnyebb számontartani az okmány érvényességi idejét.)
A jelenleg hatályos jogszabályi rendelkezés szerint a fenti érvényességi idő a határidőt követő első születésnapig túlléphető. ← 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról 5. § (7)
2018-tól ez év június 30-ig az időszakon belüli utolsó születésnapig lehetett megállapítani az érvényességet, most ez túlléphető.
Nem tudom, hogy a gyakorlatban mitől függ. Pl. ha egy 53 éves ember, aki május 3-án született, és ma (2021. december 10.) végeztet 1. csoportú alkalmassági vizsgálatot, akkor az 5 év 2026. december 10-én járna le. De a születésnaphoz igazítás miatt vagy 2026. május-3-ig, vagy – a hatályban levő, de nem szabályozott engedmény alapján – 2027. május 3-ig érvényes alkalmasságit kap.
Ez az érvényesség; akármikor viszed, addig érvényes. (Ha például egy 2022. december 14-én megállapított alkalmassági 2028. január 19-ig érvényes és a lejárat előtt bármikor, akár két-három év késéssel kérsz cserét a kormányablakban, akkor is 2028. január 19-ig érvényes vezetői engedélyt kapsz.)
Valóban van online igénylési lehetőség is, de ennek feltétele, hogy legyen a rendszerben 3 évnél nem régebben készült fényképfelvételed és hatóság előtti aláírásod. Ha 3 éven belül nem csináltattál személyesen fényképes igazolványt, akkor ez nem lehetőség számodra. Illetve, videotechnika alkalmazással otthonról is készíthető fényképfelvétel és aláírás; nem tudom, erre milyen lehetőséged van. További feltétel, hogy az alkalmasság megállapítását a vizsgáló orvos feltöltse az EESZT rendszerbe. Ha illetékesség nélkül végzi a vizsgálatot, akkor nem fogja feltölteni.
Nem tudom, milyen lehetőséged van, de én már évtizedek óta a nagyvárosi kormányablak helyett egy kisvárosi kormányablakba járok. Messzebb van ugyan, de nem kell forgalomirányító lámpaerdőn átmennem, nem kell drága parkolási díjat fizetnem. Tavasszal a nagyvárosban hat hét múlva lett volna a legközelebbi szabad időpont, a kisvárosban másnapra is volt. Nyugodt a légkör is, kedvesek, barátságosak az ügyintézők.
[A vizsgálat úgynevezett térítési díj ellenében igénybe vehető egyes egészségügyi szolgáltatás; a díjat jogszabály határozza meg.
• aki az 50. életévét még nem töltötte be, annak 7 200 Ft;
• aki az 50. életévét betöltötte, de a 60. életévét még nem, annak 4 800 Ft;
• aki a 60. életévét betöltötte, de a 70. életévét még nem, annak 2 500 Ft;
• aki a 70. életévét betöltötte, annak 1 700 Ft.
↑ 284/1997. (XII. 23.) Korm. rendelet térítési díj ellenében igénybe vehető egyes egészségügyi szolgáltatások térítési díjáról 2. számú melléklet 3. pont.]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!