Ha két autó van egy családban, akkor egyvalaki legyen mind a kettő tulajdonosa?
Ha biztosítás szempontjából kérdezed, akkor nem az számít, hogy ki az autó tulajdonosa, hanem hogy ki az üzembentartója. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás megkötése és díjfizetéssel történő fenntartása az üzembentartó kötelezettsége. (Persze, a magángépjárművek többségénél ugyanaz a tulajdonos és az üzembentartó, de akkor is üzembentartóként köt biztosítást, üzembentartóként kötelezett gépjárműadót fizetni, és üzembentartóként kapja az esetleges pótdíjakat, bírságokat.)
Vannak biztosítók, akik, ha ugyanaz az üzembentartó náluk köt új KGFB-t, akkor már második gépjárműre is adnak úgynevezett flottakedvezményt, de ez csekély mértékű szokott lenni.
Ettől az esetlegességtől és jelentéktelen kedvezménytől eltekintve, úgy van, ahogyan az első válaszoló írja: a több KGFB, díj szempontjából, bonus-malus besorolás szempontjából is, külön kezelt.
Viszont, ha bármelyikkel kárt okozol (vagy te, vagy más, aki engedélyeddel vezeti az autókat), akkor a következő biztosítási évtől mindkét biztosításod díja (3-5 éven át, biztosítófüggő) emelkedni fog, károkozó szorzó alkalmazása miatt. Ez viszont már jelentős tétel. Ez még akkor is így van, ha megfizeted a biztosítónak a kárösszeget, az csak a bonus-malus visszasorolás alól mentesít.
Úgyhogy, lehet, hogy egyáltalán nem jársz jól, esetleg csak csekély mértékben, viszont akkor ha rosszul járásról van szó, akkor összetartozónak számítanak a biztosításaid, akkor is, ha más-más biztosítónál vannak, és akkor duplán jársz rosszul.
Ugyanazon üzembentartó esetén a díjmegállapítás, a bonus-malus besorolás autónként egyedi (a 2. és továbbiak nulláról indulnak), de a károkozás már személyhez kötött, így összevonódik.
Ha ezt is mérlegeled, akkor jobb külön-külön üzembentartó, ha családon belül megoldható. Lehetsz tulajdonosa mindkettőnek, használhatjátok keresztbe-kasba (olyan is, aki se nem tulajdonos, se nem üzembentartó), a fizetnivalókat rendezhetik egymás közt, ahogy akarjátok, viszont az egyik autóval okozott esetleges kár csak az egyik autóhoz kapcsolódó személyt, az ő révén csak az egyik autót sújtja.
Ha egyenesági rokon (gyerek unoka stb, illetve szülő, nagyszülő stb.), vagy házastárs lesz a tulajdonodban levő autó üzembentartója, nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni, csak az okmányirodában, kormányablakban kell a kapcsolatot igazoló dokumentumokat (anyakönyvek) bemutatni. Csak az üzembentartó nevére kiállított, helyben azonnal kinyomtatott forgalmi engedély 6-ezer Ft-os illetékét kell megfizetni.
De, lehet eleve 2 külön személy az egyik, illetve másik autó tulajdonosa és üzembentartója is egyben.
netrisk.hu
Kalkulálsz mindkét verzióra és meg is lesz az eredmény
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!