Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Adott egy személygépkocsi, én...

Adott egy személygépkocsi, én vagyok a tulaj, forgalmi is a nevemen van, vezetheti azt más? Vagy csak ugy ha Pl. Ő vezet és én mellette ülök? Hogy is van ez?

Figyelt kérdés

2019. szept. 11. 15:50
 1/6 A kérdező kommentje:
A fiam vezetné a kocsimat, hogy és miképp lehet ezt megoldani, hogy ő is és én is vezethessem ugyan azt a kocsit?
2019. szept. 11. 15:52
 2/6 anonim ***** válasza:
88%

Családon belül semmi nem kell, ha barát vagy ismerős vezetné akkor kölcsönadási szerződés vagy mi fene kéne de gyakorlatilag sosem kéri a rendőr.


Viszont mivel a biztosítás a Te neveden van így ha a fiad balesetet csinál akkor a Te bónuszod fog csökkenni.

2019. szept. 11. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
88%
Én úgy tudom semmi nem kell. Nyilván legyen nála a forgalmi, ha vezeti, de ennyi.
2019. szept. 11. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
0%
Hivatalosan kölcsönadási szerződés kell. 5 perc letölteni és kitölteni a két példányt, baj nem lesz abból, hogy ott van a kocsiban.
2019. szept. 11. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
88%

Úgy kell megoldani, hogy odaadod neki a forgalmit és a kulcso(ka)t, akár alkalmakként, akár megegyezés szerinti helyről elveheti, ahova vissza is kell tennie, ha így egyeztek meg.


Bárki vezetheti, akinek megengeded, vadidegen is. Természetesen, önállóan, jelenléted nélkül is.


Jog szerint nem engedheted meg a vezetést olyannak, akinek nincs érvényes vezetői engedélye a járműre, vagy vezetésre alkalmatlan állapotban van. De ez nem jelenti, hogy minden egyes alkalommal ellenőrizned kell ezeket. Akkor felelsz érte, ha bizonyítható, hogy adott esetben tudomásod volt róluk, de ennek ellenére megengedted. (Na, például, ezért nem is jó, ha mellette ülsz. Ha ittasan, vagy bedrogozva vezetne, akkor ellenőrzéskor te is szépen lebuknál, megengedted, hogy ilyen állapotban vezessen. Ha nem vagy ott, akkor ki az a bugyuta, aki azt mondja, hogy tudott róla? Persze, ez nem komoly, nem gondolom, hogy ilyen a fiad.)


Ha úgy döntesz, hogy az elkövetett szabálytalanságokért fizessen ő, akkor kell közhiteles okiratot írni, de ez megnehezíti a dolgot, mert a kölcsönadás időpontjának előbbinek kell lennie, mint az elkövetett szabálytalanság időpontja, és az elkövetés ideje nem lehet későbbi, mint a kölcsönadás lejárta. Ez a gyakorlatban csak akkor használható, ha tartósan ő használja. (Mi hárman használunk két autót; mindkettőt mindhárman, összevissza; az lenne valami, mindig papírt irkálni,)

Nem is érdemes. Ha nem megállítják szabálysértéskor, hanem felvétel alapján, az objektív felelősség körében küldenek közigazgatási bírságot, mert ő követ el szabálytalanságot, akkor nem is célszerű kölcsönadási papírral áthárítani, mert a bírság ugyanannyi marad, és akkor megállapításra kerül a vezető személye és kap „büntetőpontokat” is. Ilyen tisztázás nélkül senki sem kap „büntetőpontot”, a pénzben meg lehet egyezni, vagy aktuálisan, vagy előzetes megállapodás alapján.

Úgyhogy, döntés kérdése írtok-e kölcsönadási szerződést; én nem tudok rá alapos indokot.

Az, ami a # 4-es válaszban van, hogy hivatalosan kötelező; nos, nem. Nincs semmiféle ilyen jogszabály, rendelet.


Ha balesetet okoz, akkor úgyis a te kötelező gépjármű-felelősségbiztosításod bánja, ha volt kölcsönadási szerződés, ha nem.

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződésed viszont célszerű megnézni.

(Mindegyikben szerepel, hogy hányan vezetik a járművet, de ez nem olyan érdekes, mert ez nem szokott díjbefolyásoló tényező lenni, ugyanis egyszerűen kijátszható. Személyi adatokat nem kell megadni. Ha az van megadva, hogy csak 1 fő vezeti, és valójában 6-an is, akkor mi van? Ha valaki balesetet okoz, amibe bevonásra kerül a biztosító is, akkor az az 1 fő, aki vezetni szokott, aki éppen a balesetet okozta. Az sem kell, hogy ő legyen az üzembentartó, senki nem állította, hogy ő az az 1 fő; az sem kell, hogy az üzembentartónak egyáltalán legyen vezetői engedélye.)

Az is szerepel a szerződésben, hogy van-e adott életkor alatti személy, aki vezeti a járművet? Ha „nem” a válasz a szerződésben, de ilyen kor alatti okoz balesetet, az viszont már nem magyarázható ki. Persze, ilyen változás történhet a szerződéskötés után is; viszont a szerződésben van (és a KGFB törvényben is van) változás bejelentési kötelezettség. Na, azt feltétlen meg kell nézni, hogy ez díjbefolyásoló tényezőként szerepel-e? Ha idősebb a fiad attól a korhatártól, akkor nem érdekes. Ha alatta van, akkor is csak az baj, ha díjbefolyásoló tényező, hogy nem vezeti az adott életkortól fiatalabb (azaz, díjkedvezmény van rá). Ugyanis, ha díjbefolyásoló tényező változása nincs bejelentve, akkor a biztosító visszkeresettel élhet, azaz, károkozás esetén követelheti az üzembentartótól a károsultnak kifizetett kárösszeget. Ezt legfeljebb 500-ezer Ft-ig tehetik meg, ha az üzembentartó bizonyítani tudja, hogy nem szándékosan szegte meg a változásközlési kötelezettségét; de ha ez sikerül is, akkor sem kevés félmillió forint. És félmillió forinthoz nem kell ripityára törni egy Aston Martint. Ha tehát a szerződésben az életkor díjbefolyásoló tényező, és a fiad az adott életkor alatt van, akkor célszerű bejelenteni a biztosítónak; legfeljebb bukod azt a 2-3% kedvezményt, amit adtak rá.

A szerződésemben van bőven díjmódosításra okot adó feltétel (van, aminél nem volt mit figyelembe venni, ott 1,0 a szorzó; van, amit rossz néven vettek, az díjnövelő, ott 1-nél nagyobb a szorzó; és volt, ami tetszett nekik, az díjcsökkentő, ott 1-nél kisebb a szorzó.): [link] Az látszik, hogy megnevezve sincs olyan lehetőség, hogy díjbefolyásoló lehetne akár az, hogy hányan vezetjük (pedig meg kellett adni a szerződésben), és az sem, hogy van-e 27 éve alatti a vezetők közt (pedig ez is kötelezően megadandó adat volt). Úgyhogy, ha kárt okoznék akár én, akár más a szerződésemben szereplő autóval, akkor semmit sem számítana, ha 10-szer annyian vezetnénk az utót, mint amennyit megadtam, és az sem számítana, ha az én kivételemmel mindenki 17 éves lenne, aki vezeti, bár azt adtam meg, hogy nem vezeti 27 év alatti. De, ennél a biztosítónál senkinél sem számítanak ezek, hiszen nem díjbefolyásoló tényezők.

2019. szept. 12. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Az igen! KÖSZÖNÖM MINDENKINEK A KIMERÍTŐ VÁLASZT! :)))

5: Le a kalappal a részletes tökéletes válaszért! :) Maximális tiszteletem! :)

2019. szept. 13. 12:19

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!