Forgalmi vizsga hogyan zajlik? Mikre figyeljek amikre nagyon figyelnek/buktatnak?
Tele van a gyik hasonló kérdésekkel, olvasd el az azokra adott válaszokat, talán lesz közötte hasznos is.
A forgalmi vizsgán a vizsgabiztos arra kíváncsi, hogy a vizsgázó képes-e önállóan, a szabályokat betartva közlekedni, átgondoltan cselekszik-e.
A vizsga tulajdonképpen egy vezetés-bemutató, semmi extrát nem kérnek, azt kell megmutatni, amit tudsz, nem nagyon lehet a vizsgára külön felkészülni, ha a gyakorlások alatt a kért mozdulatok (oldalra, hátra nézések) nem rögzültek be, a vizsgán arra nem lehet külön figyelni.
Az egy szerencse faktor, hogy a vizsgabiztos milyen fazon lesz, de a lényeg rajtad múlik, nem kell semmi extra, a szabályokat betartva közlekedni, és megcsinálni a kért rutin feladatokat (megfordulás, parkolások)
Biztonság! Ez a legfontosabb. Én pl. azért buktam, mert jobbkezes utcáknál nem volt érzékelhető, hogy tudom, kinek van elsőbbsége. Tőlem jobbra két üres telek is volt, ezért bő 50-60 métert be lehetett látni, már a kereszteződés előtt. Néztem jobbra én, de tartottam a 40-45-ös sebességet.
Sebességhatárokat kevéssel se lépd túl, de ne is tötymörögj. Ha elsőbbséged van, élj vele, ha elsőbbséget kell adnod, látványosan tedd. Pl. zebránál ne az utolsó centiken satuz, hanem már távolabbról lassíts. Akkor is, ha teljesen kihalt a környék, sehol egy gyalogos.
Ne feled, itt nem akkor van elsőbbsége, ha már lelépett az úttestre, hanem akkor is, ha csak FELTÉTELEZHETŐ, hogy átmenne.
Indexelni ne felejts el, a megfelelő sávban közlekedj.
Megfogadhatatlan tanács, de NEM SZABAD IZGULNI!
Fogd fel úgy, hogy kocsikáztok egy kicsit. A vizsgabiztosra ne is figyelj. Csak egy utas.
És ne felejtkezz el a kerékpárosokról, egyrész van ez a tényleg új(pár hónapos talán) szabály, a 1,5 méter oldaltávolság. Egyszerű, tedd ki az indexet és a felezővonalat átépve vagy inkább a másik sávban előzd meg. A 150 centit úgy sem tudod a forgalomban megmérni, így biztosan megvan. Az oktató végig vitt vizsgaútvonalakon? Rendszerint néhány útvonal szokott lenni egy városban, azokon szoktak végigmenni.(Már gondolom Budapestet kivéve).
Ja és vigyázz a megállóhelyen álló buszokra, trolikra, ha már indekszelnek kifelé. Inkább engedd ki őket.
#3#
Lényegében nincsenek vizsgaútvonalak, csak olyan utak, ahol gyakran járnak a vizsgázók.
Ezek egy része kikerülhetetlen, mert a vizsga bázis közelében vannak, illetve vannak a vizsgabiztosok kedvelt útvonalai, de az már vizsgabiztosonként változó lehet.
A vizsgalapokon lévő útvonal számok nem jelölnek mást, mint 3-4 közlekedési csomópontot, nincs előírva, hogy oda milyen kitérőkkel kellene eljutni, sőt azt se ellenőrzi senki, hogy valóban arra mentek-e.
Nem is ez a lényeg, a jogosítvány se fixen kijelölt útvonalakra lesz érvényes, és a vizsgabiztos is lehet rendes fazon függetlenül attól, hogy esetleg eltér a vizsgaútvonaltól.
A normálisabb oktatók sok érdekességre, apróságokra felhívják a tanulóik figyelmét "ha a vizsgán erre jövünk", próbálnak ezzel is segíteni, de ők is csak a vizsgán tudják meg, merre is kell irányítani a tanulót, és meglepően gyakori, amikor még a kijelölt csomópontot sem érintik.
Én pénteken tettem sikeres forgalmi vizsgát. Saját tapasztalatból írok pár dolgot, amire ha tényleg odafigyelsz, nem lehet baj:
- Holttérből SOSE kanyarodj! Mindig mozdítsd ki a fejed, ha bicikli utat keresztezel, az se baj, ha megállsz előtte. Ha biztosan meggyőződtél, hogy szabad, hajts be.
- Mikor behajtasz egy utcába, első dolgod legyen a táblákat megnézni. Közkedvelt bukási módszer, hogy egyirányúból középről kanyarodnak a tanulók, ugye KRESZ szerint az út bal oldaláról kell.
- Kellő oldaltávolság! Nagyon fontos, vizsgabiztos ugrik rá, és nem árt, ha az oktatódban nem keltesz beavatkozási ingereket.
- Zebrák. Ha megközelítesz egy zebrát, mindenképp lassíts le, főleg, ha nem látod, hogy áll-e ott valaki. Ha meggyőződtél, hogy szabad, akkor menj tovább.
- Amiért engem másodjára buktattak: jobbra hátra merőleges parkolást felezővonal mellől kezdtem meg. Sávon belül középről kell!
- Ahol lehet, haladj a megengedett sebességgel. 30-as zónában 30, azon kívül, ahol tudsz: 50!
- Másik közkedvelt bukási módszer: irányjelzők. Vagy kinn felejti a tanuló, vagy ki sem teszi. Azontúl ha kerülsz, mindenképp használj indexszet! De vigyázz: ne legyen megtévesztő.
- Elindulás előtti teendőknél fékpróba! Ha nem végzed el: megbuktatnak.
- Másik bukási módszer: ha országutat fogsz ki, első dolgod legyen a világítás felkapcsolása!
- Ne menj bele kétes szituációba. Gondolok körforgalomba való behajtásba vagy macisajt mögül kijövésre. Ne te legyél a fa.sza sofőr, inkább engedd el a többi autóst. Csak akkor hajts be, ha biztosan meg tudod csinálni a manővert!
- Zöld lámpán csak akkor menj át, ha biztosított az áthaladásod.
- Ha alárendelt útról hajtasz ki főútra balra nagyívben, mindig te vagy az utolsó. Ha szembejövőd van, vedd le a gázról a lábad. Előbb ő, utána te.
- Ha kanyarodsz, nagyon figyelj arra, hogy kanyarodóval szemben mindennek és mindenkinek elsőbbsége van! Ha a nagymama reménytelenül a hatsávos autóúton akar átkelni, és te kanyarodsz, KRESZ szerint akkor is elsőbbsége van, ezt neked meg kell adnod.
- És utoljára: nagyon figyelj más autósok jelzéseire. Bizonyára lesz olyan, aki elenged, ezt majd vedd észre!
Egyelőre ennyi jutott eszembe, sok sikert kívánok! :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!