Egyetértetek, hogy ez a downsizing csak akkor lenne jó, ha twincharged (turbó+kompresszor) lenne minden ilyen motor?
Nyilván, van a motorokat hatékonyabbá kell tenni, csökkenteni kell a fogyasztást és a káros anyagkibocsátást.
Bár,az Európában gyártott motorok mindig hatékonyabbak voltak, mint mondjuk az amerikaiak.Egy Európai V8 4000 köbcentin több lóerőt tud, mint egy amerikai 7000 köbcentin.
Személy tapasztalatom egy Volkswagen Tiguannal volt,amiben olyan motor volt, ami egyszerre volt kompresszoros és turbófeltöltős is, erős volt, 170 lóerő körüli,a nyomaték is volt annyi, mint egy 1.6-os dízelmotornál.
Érzésre nagyon jó volt vezetni,egyáltalán nem lehetett érezni, hogy abban a SUV bódéban csak 1.4-es motor dolgozott, inkább olyan volt, mint egy 2 literes.Alacsony fordulaton is húzott, mint egy dízel.
De, sajnos a Volkswagen ezeknél a kisebb "polgári" motoroknál elvettette a twincharging ötletét, az újak már csak turbósak, kompresszor nélkül.Feltételezem megugrottak a fejlesztési költségek.
Azt sem értem, hogy több gyártó, nagyobb konszernek (Toyota,Renault,PSA) miért nem haraptak rá az ötletre.
Egy ilyen motor képes kiküszöbölni a turbósok hátrányait.
Az amerikai vasak nem rosszabbak (ebbol a szempontbol) az europaiaknal. Amerikaban mar regota iszonyuan tulmeretezett motorokat csinalnak. Ott is volt downsizing csak nem 3000rol 1500ra csokkentettek hanem 6000rol 2500-3000re. Es igen a teljesitmeny valahol azonos. De az urtartalom nem feltetlen fugg ossze a teljesitmennyel. Egy icipici benzin motor 5baros toltessel mar lesz olyan eros mint egy nagy benzinfalo legkori nyomason. Azert jo az h nagy, h nem kell szetforognia magat ahoz h leadja a szugseges nyomatekot. Nagy, lassujarasu motorok es ez a keplete a megbizhatosagnak.
A turbo-kompresszor jo is meg nem is. A turbo jobb azert mert nem noveli jelentosen a fogyasztast, de ugye ott a turbolyuk. A kompresszor jo mert minden fordulattartomanyban tolt viszont a kapcsolat mechanikus azaz a terhelessel egyenesen aranyosan no a veszteseg is. A turbonak azaz a pneumatikus gepeknel a terheles es a veszteseg kozott kobos kapcsolat van. Mivel a turbot azert tettek bele mindenbe h a fogyasztast es a mereteket osszenyomjak es nem azert, hogy javitsak a menettulajdonsagokat igy jobb valasztas a turbo a polgari autokba. Es egyebkent eleg is. Meg egy kompresszor kilone a turbolyukat de novelne a fogyasztast es az auto arat illetve meg egy alkatresz ami elromolhat. De annyira nincs ra szugseg, a valtozo geos turbok mar egesz picire osszenyomtak azt a tartomanyt ahol halott a turbo, persze el nem tuntettek. Duplaturbos autokban meg mar nincs is de a fogyasztas meg mindig nem nott az egy turbohoz kepest mintha kompresszor lenne a helyen.
2000 kobcenti alatt szerintem nem is kell egyenlore ket turbo, a jelenleg meg elfogadott loketterfogat melle azaz 1.4, 1.5, 2.0 meg eleg egy turbo de ha ugyan ezt a teljesitmenyt meg akarjuk tartani egy 800 vagy esetleg egy 500cc-es motortol mar kelleni fog a masodik vagy harmadik turbo is.
Nem, a downsizingnak csak akkor lenne értelme, ha a jármű tömegét is csökkentenék - de legalábbis nem növelnék a motoréval együtt. Ehhez képest a SUV divat pont az ellenkezője a dolognak, ~1500 kilónál, 17" kerekeknél járunk a középkategóriában, ami tök irreális egy személygépjárművön. Ezek már nem is autók, hanem szekerek.
"Azt sem értem, hogy több gyártó, nagyobb konszernek (Toyota,Renault,PSA) miért nem haraptak rá az ötletre. "
Ahogy a csalódieselek ötletére sem haraptak rá. A VW-nél mániákusan üldözik a lóerőket, kb. minden árán, míg más gyártók nem szégyellik kiadni 80-90 lóerővel az autóikat, s a csúcsváltozat is ritkán tud ennél sokkal többet. Ha elmégy mondjuk Wolfsburgba a motorfejlesztő részlegre ott mindenféle motorsport rajongók meg hétvégi versenyző Dr. Ing.-ek tervezik a legújabb szériákat. Persze megmondják nekik, hogy fontos, hogy ne fogyasszon sokat meg káros-anyag kibocsátás meg megbízhatóság meg anyámkínja - de egy ilyen atmoszférában elkerülhetetlen, hogy a tervezőknek mégis a szíve csücske - a teljesítmény - kerüljön a legfontosabb helyre. Minden más másodlagos lesz.
Ehhez képest mondjuk a japán cégfilozófiában nem megengedhető az, hogy a motortervező csapatnak rendeljék alá az autógyártást. Persze fontos az ő munkájuk is - de ha nem támasztják alá 25 különböző tanulmánnyal, hogy a turbó megléte minden szempontból elengedhetetlen a járművön, akkor elkaszálhatják az újítás lehetőségét. Ők sokkal inkább az optimalizálás és hatékonyság bűvkörében élnek - ha a számítógépes szimuláció azt dobja nekik, hogy 100-ból 99-szer semmilyen hátránya nincs egy 170 helyett csak 130 lóerős autónak, akkor nem fognak azokért a pacikért küzdeni. Ehhez képest a német mérnök simán belerakja az erősebb variánst, mert milyen király csapatós autó lesz belőle - a vevőket biztos le fogja nyűgözni a fricc technológia csúcsa.
Kedves 3.
Van igazság abban, amit írsz.
Nekem is pont ez szimpatikus a német gyártókban,hogy maximalisták.A német autók általában megfelelően motorizáltak, ellenben a Toyoták többsége eléggé alulmotorizált, most ne vegyük ide a Suprát, az egy elég színes folt a cég történetében.
De, ha japán gyártóknál tartunk, a Honda éppen úgy él-hal a lóerőkért.A Nissan szintén erős motorokat csinál.
Én a Toyotát pont ezért nem szeretem, meg a rossz minőségű anyagi miatt.Olyan, mint egy Suzuki, csak jobban néznek ki az autóik meg jobb a marketingje.
5#
Az a helyzet, hogy a piac zabálja a német autókat, főleg Európában.
Azért, mert azt adják (a nagyobbak), mint egy amerikai.Jó menettulajdonságok, nyomaték.Viszont, a fogyasztása nem "amerikai".
Szerintem a downsizing lenagyobb problémája a fillérb4szás, azaz az anyagmennyiség és -minőség kispórolása a motorokból, illetve az ésszerűtlenül szigorodó környezetvédelmi normák, ami miatt lassan gazdasági totálkáros lesz egy 10 éves autó, amikor eljönnek az ehhez kapcsolódó hibák (DPF, nagynyomású üzemanyag rendszer, stb.). Kis köbcentis, hatékony turbómotorokat már 20 éve is tudtak volna csinálni, elvétve volt is rá példa. Mára szerintem felfejlődtek oda a turbók, hogy nincs feltétlenül szükség mellette a kompresszorra, legalábbis nincs akkora előnye, hogy megérje többlet költséget.
A probléma valahol ott lehet, hogy egy középkategóriás autó reálértéken 20 éve is kb. annyiba kerülhetett, mint ma, vagy akár többe. De ennyiért ma teljesíteni kell a sokkal szigorúbb környezetvédelmi normákat és vásárlói elvárásokat. Ezt úgy lehet elérni, hogy olcsó beszállítókat, minimális túlmérezetést alkalmaznak, így az autók élettartama, minősége lecsökkent.
Akinek jó állapotú, öreg autója van, az becsülje meg, mert többet ilyen jó, problémamentes kocsija nem lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!