Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Mi a különbség a mentőautó,...

Mi a különbség a mentőautó, az esetkocsi, a rohammentő és a betegszállító között?

Figyelt kérdés
Esetleg van még ezeken kívül valami?

2017. okt. 11. 21:53
 1/6 anonim ***** válasza:
90%

Különböző felszereltségi szintű mentőautók vannak.

A betegszállító tulajdonképpen nem is mentő, szolgáltatást is többnyire karitatív szervezetek látják el, előre tervezett időpontra szállítják a betegeket szakorvosokhoz, kontroll vizsgálatokra, kivizsgálásokra.

2017. okt. 11. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Van még kiemelt mentőegység, helikopter, motor, gyerek mentő, koraszülőtt mentő, mentőorvosi autó, intenzíves mentő... A különbség az hogy milyen eszközök vannak rajta, és a személyzet. A legsúlyosabb esetekhez megy orvos is, ilyen pl a roham mentő(szívinfarktushoz, újraélesztéshez, tömeges balesethez megy stb). A legkevésbé súlyos esetekhez mentőgépkocsi megy, pl rosszullét, kisebb baleset, túl sok alkoholt fogyasztottakhoz, stb.
2017. okt. 11. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
76%

Itt fel van sorolva minden:

[link]


Előző voltam.

2017. okt. 11. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
2eshez annyit fűznék hozzá, hogy a legsúlyosabb esetekhez többnyire mentőtiszt megy, tekintve, hogy sokkal több esetkocsi van szolgálatban, mint rohamkocsi, és a mentőorvos feliratú mentőorvosi kocsi is sokszor mentőtiszti kocsiként funkcionál.
2017. okt. 12. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

A mentésről szóló EüM rendelet (5/2006) az alábbi kategóriákba sorolja a mentőegységeket:


Mentőgépkocsi: Mentőgépkocsi-vezető és mentőápoló szolgál rajta. Egészségügyi alapfelszereléssel (sebellátáshoz, rögzítéshez, légútbiztosításhoz, stb) rendelkezik, gyógyszerekből csak az alapvetőek elérhetők.


Esekocsi: Mentőgépkocsi-vezető, mentő-szakápoló és mentőtiszt vagy mentőorvos szolgál rajta. Felszerelése kiegészül pl. defibrillátorral, lélegeztető géppel, gyomormosó felszereléssel, számos különféle gyógyszerrel.


Rohamkocsi (ROKO): Mentőgépkocsi-vezető, mentő-szakápoló és mentőszakorvos tartozik a személyzethez. Az esetkocsihoz hasonló, valamivel bővebb felszerelést szállít.


Speciális rohamkocsi (MICU): A ROKO-hoz hasonló, gykorlottjólképzett személyzettel működik, felszerelését tekintve lényegében egy mozgó intenzív-osztály.


Neonatológiai mentőgépkocsi: Mentőgépkocsi-vezető és gyeremk intenzív terápiás szakápoló szolgál rajta. A koraszülöttek ellátásához szükséges eszközökkel van felszerelve.


Neonatológiai rohamkocsi: A NEONAT- mentőgépkocsihoz képest egy neonatológus szakorvos (vagy bizonyos feltételeknek megfelelő más, neonat. területen gyakorlott orvosok) is tartózkodik rajta.


Gyermekmentő-rohamkocsi: A rohamkocsihoz képest az orvos gyermekgyógyász-gyermekintenzíves, a felszerelés pedig gyermekellátásra specializált.


Légi mentőjármű: A rohamkocsi személyzete (természetesen gépkocsivezető helyett pilótával) és felszerelése helikopterre vagy repülőgépre átültetve.


Mentőorvosi gépkocsi (MOK): Mentőápoló képesítésű gépkocsivezető és mentőszakorvos a személyzet. A felszerelés a rohamkocsihoz hasonló (de nincs pl. hordágy).


Mentőtiszti gépkocsi (MTK): Mentőápoló képesítésű gépkocsivezető és mentőtiszt a személyzet. A felszerelés az esetkocsihoz hasonló (de nincs pl. hordágy).


Gyermek-mentőorvosi gépkocsi: Megegyezik a gyermekrohammal, de csak két fős (gépész+orvos) és hordággyal nincs felszerelve.


Mentő-motorkerékpár: Mentőtiszt vagy mentőszakovosvezeti, a felszerelés a MOK-hoz hasonló (de nincs pl. oxigénpalack).


Mentő-moped: Mentőápo vezeti, a mentőgépkocsiéhoz hasonló felszerelést visz (nincs pl. hordágy, oxigénpalack, stb.).


Sürgősségi mentőhajó: Legénysége hajóvezetőből, mentő-szakápolóból és mentőtisztből vagy mentőorvosból áll. Felszerelése egyezik az esetkocsijéval, de ki van egészítve vízből mentésnél szükséges eszközökkel.


Transzplantációs mentő-gépkocsi: Átültetésre kerülő szerv valamint az átültetést végző orvos, munkacsoport sürgős szállítására alkalmas jármű


Tömeges baleseti egység (TBE): Legalább 5 fő ellátására alkalmas sátrat és legalább 50 fő ellátására elegendő gyógyszert-kötszert szállít, ezen felül egy kárhelyparancsnoki mini-iroda is be van benne rendezve.


A betegszállítási tevékenységet a 19/1998. (VI. 3.) NM rendelet szabályozza. A betegszállítás történhet ülőbeteg-szállító vagy fekvőbeteg-szállító járművel, vagy ha a beteg állapota megkívánja valamely besorolású mentőegységgel. A betegszállító jármű nem végezhet mentési tevékenységet. Ezeknek a járműveknek a személyzetét gépkocsivezető és - gyakran csak fekvőbeteg szállítása esetén - betegkísérő alkotja. A személyzet részére - a mentőtevékenységet végzőkhöz képes képest - minimális egészségügyi képzettség van előírva. Az un. ülőbeteg-szálltó és fekvőbeteg-szállító kocsik csak minimális egészségügyi felszereléssel rendelkeznek.

2017. okt. 12. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Aki a honvédség keretein belül látja el a katona sebesülteket például harc közben, azokat egy kalap alá lehet venni a mentősökkel? Csak mert a honvéd kórházban civileket is ellátnak, ha jól tudom.
2017. okt. 12. 14:25

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!