A ledes menetfényre kell feszültségszabályozót kötni? Mert a ledek nem nagyon kedvelik az áramingadozást!
Attól függ, hogy milyen menetfényről van szó, azaz milyen a belső felépítése.
Pl. az egy-két ezer forintos e-bay-es gagyi, kínai vackokban előtétellenálláson kívül nincs más.
Egyel "komolyabb" lámpában már van fordított-feszültségvédelem dióda, ami az áramingadozás ellen értelem szerűen nem véd. Ez még mindig a szemét kategória.
Majd jönnek a valamilyen vezérléssel/elektronikával szerelt darabok. Itt is nagy a szórás. Az egyszerűbb, igénytelen dizájnban jószerivel csak egy feszültség stabkocka van, a komolyabbak pedik mikrokontroller vezérlésű áramgenerátorok.
Szakmai szempontból utóbbi a kívánatos, a többi csak spórolás/kókányolás.
Ha teheted, bontsd szét roncsolásmentesen a lámpatestet és nézd meg, hogy mi van benne, majd a pénztárcádhoz mérten válassz hozzá szabályzót/vezérlőt!
Nem kell. Amúgy a ledeket nem feszültségszabályzóval, hanem áramgenerátorral táplálják. Állandó árammal, a feszültség pedig a ledek pillanatnyi hőmérséklete függvényében változik.
A nem gagyi gyártmányú menetfények mind tartalmazzák a szabályzó áramkört. Általában úgy vannak kötve a ledek, hogy az egy lámpatestben lévő ledek sorba vannak kötve, és 12 voltos akkumulátorról emiatt nem is nagyon világít, ha direktbe rákötöd, mert valahol 15-16V körül nyit.
Konkrét példa egy extra funkciók nélküli Osram menetfény, ahol még a két lámpatest is sorba van kötve, 400 mA köürüli árammal hajtja a vezérlő, és 28-30V közötti feszültséget lehet mérni a kimenetén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!