Lenne egy pár autós kérdésem, tudna-valaki választ adni rájuk?
Érdekelnek az autók, főleg a motorjuk. Már pár hónapja olvasgatok a témában (belső égésű motorok), most összegyűlt pár olyan kérdésem, amire eddig még nem találtam választ.
1) Forgattyúsházban uralkodó nyomás mennyire befolyásolja a motor által leadott nyomatékot?
Fordulatszámtól mennyire függ a hatása?
2) Egyedi, de inkább rally autóknál hallottam olyanról, hogy vízbefecskendezés. Ahogy láttam ez nem közvetlenül, hanem a szívócsőbe történik, abból a célból (tudomásom szerint) hogy hűtse a keveréket (esetleg levegőt) ezáltal csökkentve az öngyulladási hajlamot és hogy magasabb effektív középnyomást érhessenek el. Erről a témáról kb. ennyit találtam, de sok írás ellentmondásban áll egymással, úgyhogy amit most írtam abban sem vagyok teljesen biztos hogy helyes. Itt olyan kérdéseim vannak, hogy mekkora víz mennyiségről is van szó, illetve hogy maga a víz hogyan befolyásolja a lángfront terjedését?
Sokszor nem csak víz befecskendezésről van szó, hanem víz és metanol keverékéről. Itt is ugyanazok a kérdéseim, azzal kiegészítve hogy melyik megoldás miért jobb és hogy hogyan oldják meg a víz és az metanol keverését (tudomásom szerint más sűrűségűek így ha keverednek is egymással egy idő után elkülönülnek), mert eddig csak olyan megoldással találkoztam, ahol 1 tartály volt és abba volt mindkettő beleöntve.
3) Sokan esküsznek a homogén, sokan pedig a heterogén keverékképzésre. Vagyis hogy a gyújtási pillanat előtt a hengerben milyen a benzin-levegő keverék. Itt most hétköznapi, utcai motorokra gondolok. Ha homológ a keverék (λ=1) és mondjuk ilyenkor egy motor károsanyagkibocsájtása, teljesítménye, távolságra vetített fogyasztása 1-1 egység, akkor ezek hogyan módosulnának, ha a gyújtógyertya körüli területen (mondjuk a teljes térfogatnak a felével megegyező) λ=0,86, a többi helyen pedig λ=1,14 keverék lenne? Ilyen esetben - az előző homológ példához képest - nem változna a tényleges benzin-levegő keverék arány, csak ugye a benzin nem arányosan oszlana el a térben. Természetesen a beszívott levegő és benzin mennyisége mindkét esetben egyenlő.
Egyenlőre ennyi lenne a kérdésem, valószínűleg még fog olyan kicsit később eszembe jutni, amire még nem találtam meg a választ.
Remélem tudtok segíteni, ezzel csökkentve azt az időt, amit a válaszok megkeresésére fordítanék.
1. Nagyon. Ezt suritesi kompresszionak hivjuk aminek sok mindenhez koze van. Pl benzinmotornal a magas nyomas elengedhetetlen a jo keverekkepzeshez. Dizeleknel mivel nincs gyujtogyertya igy az egeshez hot es nyomast kell eloallitani amitol a gazolaj ongyullad. Ha nem eleg a nyomas vagy tul sok akkor vagy gyenge lesz a motor vagy rongalodik. A fordulatszamnak ehez nincs koze, inkabb vissza fele. A dologban sok a valtozo ezert valamit vegyunk allandonak. Pl az uzemanyag mennyiseget. Ha a nyomas csokken es mi nem adunk tobb uzemanyagot es levegot a motorba amennyi kell akkor lassulni kezd es beall egy stabil munkapontba.
2. Igen ma mar leteznek vizbefecskendezeses motorok is, nemsokar kozuton is. Ez azert jo mert a motornak es a munkaternek van egy idalis homerseklete. Ezen a homersekleten legjobb a teljesitmeny. Ma mar ki van szamolva h a befecskendezett uzemanyag egy pici resze csak huti az egesteret ezert ezt a hutest vizzel oldjak meg igy nem megy karba uzemanyag. Ez a viz a hengerbejutva rogton elparolog es a pici hidrgoen illetve az oxigen nem hatraltatja az egest. Nagyon nagyon pici vizet kepzelj el, kevesebb mint egy atlagos vizcsepp. Metanol befecskendezesrol meg nem hallottam de mivel a metanol nagyon gyulekony valoszinuleg javitja a hatasfokot.
Na most a homogen keverekkepzes fontos. A kozuti autokban arra torekednek h minel egynemubb anyag legyen a keverek. Ehez pontos szamitasokat kell vegezni minden egyes munkavegzes elott de szerencsere ezt az ecu megcsinalja. Emiatt persze szondakat es tobb elektronikat kapott az auto. Nem csak a gyujtogyerta korul kell tokeletes keverekkepzesnek lennie hanem mindenhol mert a gyujtogyertya egy lancreakciot indit be ami vegig megy az egesz kevereken. Amennyiben a keverek nem tokeletes az egheto molekulak es a taplalo molekulak nem fognak maradektalanul kapcsolodni. Ugyebar tudjuk h az egesnek a feltetele az egheto anyag es az oxigen, igy fogyasztas nohet, karosanyagkibocsajtas nohet. Ezt egyebkent tokeletlen egesnek hivjuk. Ebbol a celbol is nez ki egy dugattyu ugy ahogy. Nehany dugattyunak a kozepen egy melyedes van ami segit egyenletesen elkeverni az anyagokat.
Nagyon köszönöm a választ.
Elsőnél nem arra értettem, hanem Crank Case-re, magyarul azt hiszem forgattyúsház a neve. Ez az az a tér, ahol a főtengely is elhelyezkedik, szóval a dugattyú alatti része a motornak.
1. Nem tudom végzett-e valaki ilyen irányú méréseket, hogy számszerűsíteni is lehessen, de a forgattyústérben jellemzően minimális (0,02-0,03 bar) túlnyomás van, ami épp az alacsony érték miatt kevésbé befolyásolja.
A szellőztetés célja az olaj öregedésének akadályozása: el tudjanak távozni azok az anyagok, amik a környezetből (pl. víz) vagy az égési folyamatból (pl. égéstermékek, mindenféle oxidok) bejutnának.
Magának a kartergáznak a mértéke a terheléstől, a fordulatszámtól és a motor állapotától függenek.
Ha van módod olvasd el Dr. Dezsényi - Dr. Emőd - Dr. Finichiu Belsőégésű motorok tervezése és vizsgálata című könyvét. Egyetemi tankönyv, kicsit lehet tömény, de van benne legalább információ.
2. Többféle megoldás is létezik, de én nem néztem utána, így nem is vagyok képben - ami biztos, hogy nem a hidrogén és az oxigén a lényeg, hanem egyrészt a hőelvonás az alkatrészektől, másrészt az, hogy hőközlésre a víz elég komolyan tágul, a hengerben meg az a cél hogy táguljanak a gázok, mert az nyomja le a dugattyút ugye... :)
De egy 15 másodperces google keresés alapján angolul van ennek is komoly irodalma.
3. Épp az a lényege a hengeren belüli heterogén keveréknek, hogy a bejuttatott üzemanyag mennyisége kevesebb lehet, így lehet vele spórolni. Ha megnézel egy animációt pl. a VW konszern FSI (fuel stratified injection) motorjairól, akkor sokkal könnyebben érthetővé válik maga a koncepció. Maga a VW akár 15%-os fogyasztáscsökkenésről is beszélt, de ugye ott sem állandó ez az üzemmód, hanem terhelés/fordulatszámfüggő.
Köszönöm a választ.
Épp azt a könyvet olvasom most is :)
"Épp az a lényege a hengeren belüli heterogén keveréknek, hogy a bejuttatott üzemanyag mennyisége kevesebb lehet" Aha. Szóval akkor olyat nem csinálnak, mint amit leírtam? Vagyis hogy a bejuttatott mennyiséget nem csökkentik, csak máshogy "helyezik el". Ennek ellenére még kíváncsi vagyok, hogy mi lenne abban az esetben amit a 3) kérdésemben felvázoltam.
Olyat nem igazán. Az adott hengertérfogat melletti teljesítménynövelésre ott vannak az eltérő feltöltési módok, azok beváltak, kidolgozott méretezési módszerek vannak rájuk, a kompresszortól a turbofeltöltőn át a sima áramlástani feltöltésig (méretezett hosszú szívó- és kipufogócsövek, akár változtatható szívócsőhosszal, mint bizonyos Porsche motorokon; de ilyen feltöltő lényegében a "rezonátor", a kétüteműek áramlástan alapján tervezett kipufogója is azzal a szépen változó keresztmetszetével).
Maga ez a heterogén eloszlás ugye lényegében egy mechanikus terelése a gázoknak. Olyan örvénylést kelt a szívócsőben elhelyezett csappantyú, hogy a közvetlen elhelyezésű befecskendezőszelep megfelelő vezérlésével a bejuttatott tüzelőanyag a gyújtóforrás, azaz a gyertya környékére összpontosul.
Ugye valamilyen gázkeveréknek a begyújtásához az éghető résznek adott határok, azaz alsó határkoncentráció és felső határkoncentráció között kell lennie. Meg azt is tudod, hogy a hengerben a hőközlés miatt térfogatváltozás következik be, így lesz a benzin kémiai energiájából mozgási energia a dugattyún keresztül.
Szóval tereljük a beáramló levegőt, amihez olyan kevés benzint juttatunk, amivel heterogén eloszlás esetén lehet nem is tudna működni a motor, lévén alsó határkoncentráció alatt is lehetne az éghető anyag koncentrációja. Viszont az örvénylés egy "célterületre" tereli a bejuttatott mennyiséget, amit így képesek leszünk meggyújtani, és a mennyiséggel arányos energiát bevinni a motorba, amit aztán az erőátvitelen keresztül lead.
A befecskendezési idő változtatásával ugye változik a mennyiség, megfelelően szabályozva így lehet spórolni: van elég energia mozgatni a járművet, de amint nagyobb teljesítményigény lép fel (azaz megtaposod a jobb pedált) azonnal vált a csappantyú, normál örvénylési viszonyok alakulnak ki, a befecskendezőszelep hosszabb ideig tart nyitva és nagyobb teljesítményt tudunk levenni a főtengely végéről.
Mi lenne, ha ebben a szegénykeverékes üzemmódban a befecskendező mégis ugyanannyi ideig működne? Vagy kicsit gyakorlatba átültetve a szívócső csappantyúja megállna ebben a fix helyzetben, mert mondjuk eltörött vagy tönkrement az aktuátora, ami mozgatná?
Az áramlás még mindig igyekezne a befecskendezett mennyiséget összpontosítani, így a keverék túl dússá válna a gyertya közvetlen közelében. Hogy ez kormolásban (mert azt a benzines is tud ha olyan a "kedve"), teljesítményvesztésben vagy mondjuk a gyertyákra jutó több lecsapódásban (akár folyadék, akár abból visszamaradó szilárd lerakódás formájában) jelenne meg, az a mértékétől, hőmérséklettől és mindentől ami változhat függ. Nagyon szélsőséges esetben szerintem az is előfordulhatna, hogy beköpné a gyertyát, mint valami rajtafelejtett kézi szivatós kétütemű segédmotorkerékpár... :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!