Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Melyik veszélyesebb? Szemből,...

Melyik veszélyesebb? Szemből, vagy hátulról ütközni az autóval?

Figyelt kérdés
Az imént összevitatkoztunk a barátaimmal, hogy melyik a veszélyesebb, ha ütközéskor a relatív sebességkülönbség azonos. Én azt mondom, hogy szemből veszélyesebb, mert előre bukik a fej, és csak az öv, és a légzsák fog meg. A barátaim viszont azt mondják, hogy hátulról veszélyesebb, mert bár a fejet hátulról megfogja a fejtámla, de utána amikor előre bukik, az "ostor effektus" miatt nagyobbat ránt a nyakon. Erre én is gondolok, hogy fennáll, de ez már szerintem egy jóval kisebb erőhatás, mintha szemből ütköznénk. Megpróbáltam utánakeresni neten, de mindent eldöntő fizikai választ sehol sem találtam, kérlek segítsetek megválaszolni, hogy mi az igazság?

2016. aug. 12. 00:46
 1/10 anonim ***** válasza:
Frontálisan veszélyesebb mert akkor pont előtted törik a kocsi és ha nagy erejű az ütközés akkor a légzsák nem sokat véd.
2016. aug. 12. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
52%
NEm azért veszélyesebb a frontális ütközés, mert csak az öv fog meg, hanem mert a fej hosszabb távon gyorsul, ergó amikor valami megállítja akkor pl az orrod, az nagyobb kénytelen elnyelni - ezért van ugye a légzsák, ami az energia elnyelésére szolgál (lassan fékez le). Ellenben fordítva, a háttámla szinte azonnal megfog, és jóval kisebb energiája lesz a fejednek, és mégha utána előre is csapódik, az is jóval kisebb energiával történik. Ez egyébként általános iskolás fizika volna...
2016. aug. 12. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

a kaszni formájáról nem volt szó..nagyon nem mindegy, hogy ugyanolyan sebesség mellett mekkora "orra" van az autónak...

a példák felsorlására kevés a hely..(lásd napi hírek)...


egészen más volt a sérülés, amikor láttam a tükörben hogy becsapódás következik hátulról...satufék, kitámasztás, befeszítés, ...helyszínelés.. a hátulról belémcsapódó tudna mesélni..(nem szokott megállni a stoptáblánál)


szóval ha látom, hogy hátulról becsapódás várható, akkor az "jobb"..


szerintem.

2016. aug. 12. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Van ostor hatás hátrafele,de nem úgy kell vezetni,hogy rádőlünk a kormányra,és 70 centi van a támla és a fej között...

a támla nem kemény,tehát még mikor elértük is folyamatosan nyeli az ütközési energiát.

Illetve az ostor effekt akkor van főleg,ha a támla alacsonyabban van mint a fej képzeletbeli felezési pontja,mert akkor akarhatna valami körül rántódni.

De ha rendesen magas a támla akkor olyan mintha box kesztyűvel kapnánk egyet.Na meg tudjuk : erő-ellenerő.

Hátracsapódást már előrecsapódás is követi,de az már csak tized része az eredeti "G" erőnek,de a légzsák nyílva átlag,és azt fejeljük meg.

2016. aug. 12. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

"egészen más volt a sérülés, amikor láttam a tükörben hogy becsapódás következik hátulról...satufék, kitámasztás, befeszítés, "


Nem kötekedésből, de én pont forditva tudom: ha nincs előtted semmi, féket elengeded, és ellazulsz, nem feszited ki magad, mert akkor csak a kezed törik el. De lehet hogy rosszul tudom.

A másik meg az, hogy egyértelműen a frontális a legrosszabb, ott egyből 0-ra lassul az autó, a tested felveszi az egész mozgási energiát. Ha hátulról csapódnak beléd, akkor még előrelök egy kicsit, és ott sok mozgási energiától megszabadul a tested. Továbbá jó eséllyel nem fogsz a roncsok közé szorulni, ha hátulról mennek neked.

2016. aug. 12. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Eddig számomra az látszik az eddigi 5 kommentből, hogy mindenki szerint a frontális veszélyesebb, mint ahogy én is gondolom, viszont ezeket az érveket, amiket írtatok, nagyjából mindet felhoztam én is, de nem sikerült őket meggyőzni. Valamilyen szakirodalom nincs erről, vagy valakinek mentős ismerőse, aki meg tudná mondani, hogy mondjuk 10 hátulról belerongyolós esetből hányszor sérül meg jobban a hátsó autós (aki ugye szemből kapja az ütést) Nekik is főleg ez volt a döntő érvük, hogy egy mentős így tanította nekik, amikor az elsősegélyt csinálták, és aztán kerültek mögé a "fizikai magyarázatok".
2016. aug. 12. 10:56
 7/10 anonim ***** válasza:

Ha tudunk ostorozni (kis vagy nincs támla) akkor valszeg igen,akár nyakunkat is törhetjük,de ha van támla akkor kb mintha boxkesztyűvel kapnánk 1-et,fájni fog a nyakunk utána meg a fejünk ,de túléltük.

Frontálisan ugyebár kb azonnal megállunk,vagyis az autó,minket az öv szinte trancsíroz ,belülről.

2016. aug. 12. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Lehet találni a neten ilyen videókat is balesetek helyszneléséről. Ha van idegrendszeretek, akkor mutass nekik többfélél, és akkor kiderül az igazság. Elárulom, a frontális ütközésnél nagyon csúnya dolgok lesznek.
2016. aug. 12. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Mindig a frontális a rosszabb, ezt kell kerülni, nekünk az oktató ki is hangsúlyozta: ha választani kell akkor soha se a frontálist! Árok, korlát, oldalról vagy hátulról ütközés inkább, sokkal nagyobb a túlélési esély.

A frontálisnál hatalmas erők vannak: hisz ellentétes irányból érkeznek a járművek (ráadásul általában orrnehezek az autók) és van egy csattanáspontja ahol a két erő egymásnak feszül, harmonika lesz, iszonyatos a hirtelen lassulás mértéke, mert a másik szemből jött, hátrafelé pedig nehezebb elmozdítani egy autót mint előre, a szervezetet borzasztóan megviseli ez a fajta lassulás. A motor beépül a lábadhoz, jó esetben a szembejövőé is... Ha hátulról mész bele akkor mindketten egy irányba mentek, megtolod inkább és van hová tolni, elnyelődik az erőből sok, kisebb a hirtelen kialakult lassulás.


A nyak hát nem igazán ez a döntő ebben, mindkét esetben kb ugyanúgy ránt, az erő nem mindegy, hogy hogyan megy tovább.

2016. aug. 13. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
A lehető legrosszabb egyébként az oldalütközés. Letérsz az útról, majd vissza rántod a kormányt, a kocsival keresztbe állsz a szemközti sávon, s ha szerencséd van megúszod azzal, ha nem jön senki szembe. A lehető legdurvább, mert az öv se véd olyankor.
2020. jan. 22. 03:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!