Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Hol találok olyan videót ahol...

Hol találok olyan videót ahol a kuplung és váltó használatát magyarázzák el?

Figyelt kérdés

Nemsokára kezdem a b kategóriás jogosítvány megszerzését és félek hogy nehéz lesz megtanulni vagy nem tudom megtanulni :(

magyarul kéne egy olyan videó hogy legalább használni tudjam mert egyszerűen nem tudom hogy hogy kell váltani. Egyszer előre kell húzni a váltót egyszer hátra nekem még bonyolult de kell egy jogsi mindenképp.


2015. júl. 26. 23:25
 1/6 anonim ***** válasza:

[link]


Ebből simán ki tud igazodni szerintem bárki. Meg tudod tanulni, hiszen el fogja magyarázni az oktatód, ezért van ő.


Egyébként szerintem nehezebb kezdésnek az elindulás mint a váltás. Röviden, ha segít. Elindulás: (nyilván jár a motor, kézifék kiengedve, az irányjelző működik és körülnéztél) Benyomod a kuplungot, balra előre tolod a váltókart (ahogy a képen rajzolva látod), azaz 1-es fokozatba. Az alapjárati fordulatnál kicsivel több gázt adsz, és elkezded felengedni a kuplungot. Mikor az autó elkezd mozogni, egy kicsit megtartod, aztán lassan teljesen felengeded és mész is.


Váltásnál kihuzatod, tehát magasabbra viszed a fordulatot, ekkor benyomod a kuplungot, és a kívánt fokozatba helyezed a váltókart. A tengelykapcsolót elkezded felengedni, és mikor már fog, egy kis gázt adsz neki. Itt már sokkal gyorsabban, mint elindulásnál (nem jól váltasz, ha a váltás után felpörög az autó még magasabbra, mint amennyire az alacsonyabb fokozatban volt; valószínű, hogy nagy gázt nyomtál vagy lassan engedted fel a kuplungot)


Csak hogy értsd: a motor szolgáltatja az erőt. Van a sebességváltó, ami ezt az erőt felosztja áttételekkel a fogaskerekek segítségével. A váltóból vannak tengelyek, amelyekkel kivezetik az energiát a hajtóművekbe, így a kerekekre. Aztán van a kuplung, ami a váltó és a motor közti kapcsolatot oldja vagy összeköti. (mikor a motor jár, energiát termel, ami ugye nem hajthat rögtön a váltóra, mert menne az autó) Ezt a kapcsolatot a kuplung benyomásával oldod, tehát olyan, mintha üresbe kapcsolnád a váltókart.


Van egy tárcsa (egy lap) ami a motorból jön ki (ezzel jön a motor által termelt energia) és van egy másik tárcsa, ami a váltóé. A motor jár, ezért forgatja a tárcsát (csak a sajátját, a váltóét nem). Te benyomod a kuplungot, hogy egyesbe kapcsolj, hogy ne rögtön kelljen vinnie, mert lefulladna a motor. Berakod a sebváltót 1-be, ezzel a kerekek és a sebváltó között is kapcsolatot csinálsz. A kuplungot felengeded szépen lassan.


A forgó tárcsa, ami a motorból jön ki fokozatosan összenyomódik az álló tárcsával, ami a sebességváltóból jön ki, ami ugye kapcsolatban van a kerekekkel. (ez történik, miközben engeded fel a kuplungot) És mire teljesen felengeded, erősen összenyomódnak, így tud megvalósulni az erőátvitel.


Váltásnál oldod a kapcsolatot (kuplung benyomása), a váltóban a még lendületből forgó fogaskerekek -pl. az 1-es fokozat fogaskerekeit- egy szinkrongyűrű segítségével a kapcsolt fokozat (2-es) fordulati szintjére hozod, hogy ne a motor hozza rögtön, mert nagyot kapna ott minden, és az nem tenne jót. Tehát forognak a 2-es fokozat fogaskerekei is, de már kissé visszalassultak a motor fordulatához képest (mert ugye csak lendületből forogtak, mert benyomtuk a kuplungot) ezért gyorsabban mint az álló helyből indulásnál (mert ott nem forog a fogaskerék a váltóban) felengedjük a tengelykapcsolót, és megint van kapcsolatunk a kerekekkel.


Ennyi volna nagyban. Ezeket nem kell tudni, de szerintem az autósok nagy része tudja, és te is ezzel talán (ha el tudod képzelni) jobban belátsz a dolgot mögé, és ügyesebb leszel. Sok sikert! :)

2015. júl. 27. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

"A motor jár, ezért forgatja a tárcsát (csak a sajátját, a váltóét nem). "


Forgatja a váltóét is, de csak egy fogaskerék forog a semmibe, ezért nincs hatása. Ezért van szükség az egészre. Bocsi, csak késő van.

2015. júl. 27. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Csak már azért 21 évesen kéne nekem mert mikor megyek dolgozni busszal járok és már unom. Barátnőmmel meg mindig veszekszünk mert nem akarom hogy ő furikázzon meg nem hagyom hogy tanítson és nem érdekel mit mond. Ha nem sikerül akkor marad a buszozás továbbra is.
2015. júl. 27. 00:19
 4/6 anonim ***** válasza:

Ott fog ülni melletted az oktató, aki majd elmagyarázza. Akár autónként is változhat, hogy mikor "esik jól" neki a váltás, a kuplung meg amúgy is mindenhol eltérő, azt adott autóban kell megtanulnod kezelni, fogási pontot megtalálni, stb.

A sebességek minden autóban ugyanúgy vannak, de a hártamenet pl változhat... de ezt elméleti oktatáson is tanulni fogod.


Amúgy hihetetlen, de baromi gyorsan automatikussá tud válni... kezdetben még megesik, hogy az oktató mire kimondja, már vált is helyetted, aztán te már váltasz, ő nyomja a kuplungot (mert bizony azt el lehet felejteni), és mielőtt még felengedni, átrendezi megfelelő sebességbe... aztán egyszercsak azt veszed észre, hogy sem a pedálon, sem a sebváltón nem dolgozik már ő, csak te :)


Szerintem erre nem lehet előre készülni.

2015. júl. 27. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Ezt nagyon nehéz megtanúlni. Én folyamatosan jegyzeteltem amit az oktató mondott. Nem szégyen az. Legalább gyorsan bele tudtam kukkantani a jegyzeteimbe, ha menet kozben valami nem jutott az eszembe.
2015. júl. 27. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
2015. júl. 27. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!