Mennyi a bírság, ha bukósisak nélkül, jogsi nélkül és biztosítás nélkül motorozom? (50cm3)
Simson S51-ről van szó, ha így megyek vele, akkor mennyi lenne a bírság, ha elkapnának? Meg eltiltanák attól, hogy jogsit tegyek a következő 2 évben? Mert jövőre le szeretném tenni a B-s jogsit.
Valamint, ha lenne bukósisak, de nincs jogosítvány, és nincs biztosítás a motorra, akkor mennyi lenne a bírság? és ekkor is eltilthatnak, ha jogsi nélkül megyek?
Még nem csináltam semmi hülyeséget, csak ha ez előfordulna.
Komolyan elveszik?? Akkor asszem nem kell vele menni...
Nem az enyém amúgy, apámé. Amúgy van bukósisak, biztosítás meg lesz rá kötve hamarosan, mivel most lett kész a felújításból, kb. 10 évig állt azt megdöglött. Nincs rutinom, csak robogóval mentem eddig, de hát az pite, ott nincs sebességváltó, csak húztam, azt ment, ennyi. Határban, földesúton mentem, amerre a kutya sem jár, még mielőtt beszóltok. :D
→ 1) Nincs jogsi
„az engedélyhez kötött jármű vezetője nem rendelkezik járművezetésre jogosító okmánnyal”; helyszíni bírság 45000 Ft (ha elismered és vállalod a megfizetését; egyébként szabálysértési eljárás következik, akkor) a pénzbírság 90000 Ft.
63/2012. (IV. 2.) Korm. rendelet 3. melléklet, a szabálysértési törvény 220. §-a alapján.
→ 2) Nincs becsatolt bukósisak
1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól
IV. fejezet
Egyes járműfajták közlekedésére vonatkozó külön szabályok
A közlekedésben való részvétel külön feltételei
48. § 9) A zárt utastérrel (vezetőtérrel) nem rendelkező motorkerékpáron és segédmotoros kerékpáron utazó személynek becsatolt motorkerékpár-bukósisakot kell viselni. Ilyen járművel csak abban az esetben szabad közlekedni, ha a járművezető és az utas becsatolt motorkerékpár-bukósisakot visel.
63/2012. (IV. 2.) Korm. rendelet 6. melléklet 1. a szabálysértés elkövetési magatartásával megszegett jogszabályi rendelkezés KRESZ … 48. § (9) bekezdés: helyszíni bírság 10000 Ft (ha elismered és vállalod a megfizetését; egyébként szabálysértési eljárás következik, akkor) a pénzbírság 20000 Ft.
Ez akkor érvényes, ha nem állapítható meg, hogy másnak vagy másoknak életét, testi épségét vagy egészségét gondatlanságból közvetlen veszélynek teszed ki, és nem okozol könnyű testi sértést. Egyébként sokkal súlyosabb büntetés jár, és 14. életév felett már büntethető vagy.
A fenti összegek kötelező mértékek, azoktól eltérni nem lehet.
→ 3) Nincs kötelező biztosítás
326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet 24. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás ellenőrzése
115. § Amennyiben a közúti ellenőrzés során a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás fedezetének fennállása, vagy a mentesség a kötvénynyilvántartásból nem állapítható meg és azt a gépjármű vezetője sem tudja igazolni, az intézkedésről készült jelentés (feljelentés) egy példányát az ellenőrző hatóság öt napon belül megküldi az üzemben tartó lakcíme (székhelye) szerint illetékes közlekedési igazgatási hatóságnak.
Az előzőektől eltérően, erre nincs tételes bírság megállapítva.
A 2012. évi II. törvény
99. § (1) Helyszíni intézkedés során a szabálysértés elkövetését elismerő személlyel szemben helyszíni bírság kiszabásának van helye.
(2) A helyszíni bírság összege ötezer forinttól ötvenezer forintig, hat hónapon belül újabb szabálysértés elkövetése esetén hetvenezer forintig terjedhet.
[ 27. § (1) E törvény alkalmazásában fiatalkorú az, aki a szabálysértés elkövetésekor a tizennegyedik életévét betöltötte, de a tizennyolcadikat még nem.
(2) Fiatalkorú esetén
c) a helyszíni bírság legmagasabb összege huszonötezer forint.
Rád ez nem vonatkozik. ]
→ 4) Eltiltás
2012. évi II. törvény
16. § (1) Az eljárás alá vont személy eltiltható, illetve az e törvényben meghatározott esetben az eljárás alá vont személyt el kell tiltani a járművezetéstől, ha a szabálysértést engedélyhez kötött járművezetés szabályainak megszegésével követte el.
(4) A járművezetéstől eltiltás – e törvény eltérő rendelkezése hiányában – legrövidebb tartama egy hónap, leghosszabb tartama egy év.
17. § A járművezetéstől eltiltás hatálya a szabálysértési határozat jogerőre emelkedésével kezdődik.
23. § 3) Akit a XXVII. és a XXVIII. Fejezetben meghatározott, engedélyhez kötött járművezetés szabályainak megszegésével elkövetett szabálysértés miatt hat hónapon belül legalább két ízben jogerősen felelősségre vontak, az újabb – a XXVII. és a XXVIII. fejezetben meghatározott, engedélyhez kötött járművezetés szabályainak megszegésével elkövetett – szabálysértés miatt a szabálysértési hatóságnak járművezetéstől eltiltást is alkalmazni kell. *
* XXVII. FEJEZET
174. Engedély nélküli vezetés
220. § Aki vasúti járművet, légi járművet, gépi meghajtású vízi járművet, úszó munkagépet, illetőleg a közúti forgalomban olyan gépi meghajtású járművet vezet, amelynek vezetésére hatósági engedéllyel nem rendelkezik, továbbá aki e járművek vezetését ilyen személynek átengedi, szabálysértést követ el.
→ 5) Elkobzás
2012. évi II. törvény
18. § (1) El kell kobozni azt a dolgot:
a) amelyet a szabálysértés elkövetéséhez eszközül használtak vagy arra szántak,
(3) Az (1) bekezdés a) és d) pontja esetében
a) az elkobzást nem lehet elrendelni, ha a dolog nem az eljárás alá vont személy tulajdona, kivéve, ha a tulajdonos az elkövetésről előzetesen tudott,
• Ö s s z e s í t v e:
- nincs jogsi: legkevesebb 45000 Ft / eset,
- nincs bukósisak: legkevesebb 10000 Ft / eset,
A fenti kettő helyszíni bírság. Ezek megfizetése esetén, 6 hónapon belüli ismétlődésnél sincs kétszeres szorzó.
- nincs kötelező biztosítás: legkevesebb 5000 Ft; de ez mérlegelés kérdése, lehet egyből 50000 is; sőt hat hónapon belüli ismétlődésnél 70000 is.
- Eltiltás: lehet egyből is, mert engedélyhez kötött járművel történik az elkövetés. Ha 6 hónapon belül legalább kétszer büntetnek, akkor viszont már kötelező az eltiltás.
Ez 1 hónaptól 1 évig terjedhet, de a végéhez hozzá kell adni, hogy a szabálysértési határozat jogerőre emelkedésétől kezdődik.
- Elkobzás: ha nem tud róla a tulajdonos, akkor nem kobozhatják el.
Persze, ha az első esetnél megkérdezik, hogy tudott-e arról, hogy engedély és biztosítás nélkül vezeted a járművét; tagadhatja, akár igaz, akár nem.
De a második esetnél már ez nehezebb, különösen, ha az első esetnél írásos nyoma van, hogy az tudomására jutott. Akkor már kutyaszorítóba kerül: ha azt állítja, hogy tiltása, óvintézkedése nélkül tulajdonítottad el, akkor nagyobb bajba kerülsz. Ha nem ezt állítja, akkor viszont vezetésre alkalmas személynek engedte meg járműve vezetését, ezért viszont ő is fizetheti a bírságot. És ekkor már alkalmazható az elkobzás is, mert, tulajdonosként, tudott róla.
Nyolc hét gipszben, aztán a következő szezonban mankóval már talán tudsz járni.
Plusz az elcsapott ötéves kisfiút gyászoló család vádló pillantásai.
A többi, amit előtte tételesen soroltak, csak a mellékbüntetés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!