Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » A (verseny) túraautóknál...

A (verseny) túraautóknál dupla kuplungolás és gázfröccs van leváltásnál?

Figyelt kérdés

Azt látom egyes videókon (a többin meg csak nem látom a lábait) hogy leváltásnál 1esével váltanak le, és gázt adnak mindig.


Vezettem én Tátrát,azoknak sem volt szinkrongyűrűs váltójuk, tudom mi a dupla kuplung és a gázfröccsös leváltás, na de ott nem kellett egyesével leváltani, és ha kilöktem üresbe, kellően lelassultam még gázfröccs sem kellett a visszaváltáshoz,SŐT még kuplung nélkül is lehetett vezetni.


Akkor mi az igazság?



2015. máj. 15. 18:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

"... és ha kilöktem üresbe, kellően lelassultam még gázfröccs sem kellett a visszaváltáshoz,SŐT még kuplung nélkül is lehetett vezetni"

Igen ám, csak a Tatrával valószínűleg ritkán próbáltál körrekordot futni a Hungaroringen. A kapcsolókörmös és szekvenciális váltókkal lehet ám úgy is kapcsolni, ahogy te írtad: kiveszed üresbe, hagyod jól lelassulni (kb. arra a sebességre, amivel az alacsonyabb fokozatban alapjáraton menne) és gázadás nélkül kapcsolod az alacsonyabb fokozatot. Csak éppen erre nincs elég idő futam közben, ott azonnal kell kapcsolni. Azért kell gázt adni, hogy ne kelljen a féktávon üresbe tett autóval gurulni, mert akkor oda a köridő.

2015. máj. 15. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Nem kell gázfröccsözni, mert ezt ma már az autók motorvezérlőjébe programozzák be. Tehát ha lefelé váltanak akkor a váltókar mozdítására old a kuplung és ad az elektronika egy gázfröccsöt mely nem a váltó kímélése miatt van hanem azért hogy a hajtott kerék ne blokkoljon a hirtelen ráengedett kuplung miatt.
2015. máj. 15. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

# 2/2

Akkor a gázfröccs nem azért van,hogy a körmök ne egy 7000 fordulaton pörgő fogaskerékre próbáljanak megfogni?

Nem a szinkronizálás hiányát küszöbölni?

2015. máj. 15. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
akkor még az lenne az utolsó kérdésem (kösz az eddigi válaszokat), hogy lehet e kihagyni fokozatokat? Úgy értem 6 osba tövig nyomják és jön egy hajtű ahol 1 esre kell lemenni. Akkor végigzongorázzák az egészet, vagy mondjuk 6-5-4-2-1 is lehetséges? És mondjuk ott a 4-2 nél tényleg lenne jelentősége a sarok-lábfej teknikának akkor.
2015. máj. 15. 22:32
 5/11 anonim ***** válasza:

attól függ milyen a váltó, milyen autókat néztél? Sima manuális váltós autókkal is szoktak így fékezni és visszaváltogatni, hogy egyesével, mivel lehet használni a motorféket, és ilyenkor a gázfröccs a visszaváltásnál azért van hogy ne a kerekek pörgessék fel a hajtásláncon keresztül a motort, mikor 3-ból visszarakod 2-be pl., ennek főleg orrmotoros hátsókerékhajtású kocsiknál van jelentősége (és ugye ezek az autók jobbára ilyenek), mert fékezéskor az autók előre terhelnek, a hátuljuk elkönnyül és elég könnyen blokkol a kerék ha gázfröccs nélkül visszaraksz egyet és leugrasz a kupplungról... de amugy elsőkerekes orrmotoros kocsi is simán blokkol ilyen esetbe, pont multkor láttam asszem kupás renault clio-nál belső felvételen...


szekvenciális váltónál ilyen tudtommal nincs, váltani felfele és lefele is csak egyesével lehet, felfele váltásnál van amelyik a gyújtást is elveszi egy pillanatra a váltókar mozdítására, így vévig lehet állni a gázon, van amelyiknél visszaváltásnál kell kupplungolni, ebbe annyira nem vagyok otthon nem akarok hülyeséget mondani, hogy melyik kapcsolókörmös, tolókeres stb...

2015. máj. 15. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
én sem akarok hülyeséget mondani, de tudtommal a kapcsolókörmös és tolókerekes váltó ugyan az :D
2015. máj. 15. 23:33
 7/11 anonim ***** válasza:
Teljesen más szerkezetű az un szekvenciális váltó, ott nincs szükség szinkrongyűrűkre, meg gázfröccsre se, csak arra hogy a váltás pillanatában ne legyen terhelve a váltó (se tolás, se húzás) Lényegében olyan mint a motorkerékpárok váltója. Ez nem kapcsol finoman és az élettartama is kisebb (versenyautóban), de ez ott nem számít, a köridő a lényeg.
2015. máj. 16. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"én sem akarok hülyeséget mondani, de tudtommal a kapcsolókörmös és tolókerekes váltó ugyan az :D"

Nem ugyanaz. Tolókerekesnél a fogaskereket tolod el a kapcsolóvillával a tengelyen, így kapcsolod a fokozatokat. Kapcsolókörmösnél is mozognak a fogaskerekek, kapcsolóvilla ott is van, de ott egymáshoz is lehet őket ékelni az oldalukon kialakított kapcsolókörmökkel.

Versenyautókon általában egyesével szoktak visszakapcsolni. Szekvenciális váltóval nem is lehet másképp, de H-kulisszás kapcsolókörmössel is gyakori, hogy egyesével váltogatnak lefelé. Fékezésnél jól ki lehet használni a motorféket, növeli a fékerőt. Raliban például a H-s autóknál szeretik ezt a módszert, mert a motor általában bőven felülmúlja a fékrendszer képességeit: a '70-es, '80-as évekbeli homologizációk a motorban több tuningot engednek meg, mint a fékrendszer terén. Ilyenkor motorfékkel segítenek rá a béna homológ fékekre, hosszú motorfékezésnél pedig célszerű egyesével pakolgatni a fokozatokat, hogy egyenletes legyen a motorfék ereje.

2015. máj. 16. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 veterán vas ***** válasza:

Természetesen a WTCC műszaki megoldásait és a vezetési technikáját, semmi mással, csak a Tátra teherautókkal lehet összehasonlítani. :D

Ennyire unatkozol?

2015. máj. 16. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
hát mivel nincs lehetőségem igazából versenyautóba ülni ezért a tátra még mindig közelebb van mint a pécés kamuszimulátorok
2015. máj. 16. 23:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!