Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Milyen tanulmányokban kell...

Milyen tanulmányokban kell jeleskedni, hogy jó autófényező lehessek? 13/L

Figyelt kérdés
Most gimnáziumba járok. 7.-es vagyok és úgy gondoltam ideje lenne vmi pályát választani. A bátyám autószerelő és amikor megmutatta a műhelyben az autófestős, fényezős cuccokat... Alig bírtam megszólalni. Imádok festeni, és imádom az autókat, motorokat :$ Vagy 30 féle különböző ecset, az a sok színválaszték... Maga a mennyország :$$ Itt leérettségizek, utána elmegyek szakmát tanulni. De miben kellene jeleskedni, hogy jó karriert fussak be? Azt tudom, hogy kémia, matek és művészet, de ezen kívül még valami más? :D
2014. márc. 2. 19:30
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Grafikusnak tanulj akkor, majd emellett csináld meg szakmaként az autófényezőt.


Maga az autófényezés nem valami hú de egészséges munka, a legtöbb részét csak a csiszolás és a simítás teszi ki a munkaidőnek, a fújás csak 10-20 perc. Én nem tudnám csinálni az tuti, nem szeretek csiszolni :D

2014. márc. 2. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Tudom milyen :D Nyáron sokszor megyek fel hozzá és ott el bóklászok :D Egyszer hülyeségből mondták, hogy menjek hozzájuk autófényezőnek. Aztán elmentem megnézni, hogy milyen is :D És nagyon megtetszett :$ Pedig eredetileg tanár akartam lenni xd Azóta ez után kutatok :D
2014. márc. 2. 19:42
 3/11 anonim ***** válasza:
70%

Pár év múlva hozzám jössz feleségül?

Egy lány aki imádja az autókat. Hát ilyen is ritka.

Én autószerelőnek tanulok egyébként. 15/F :)

2014. márc. 2. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim válasza:
100%
[link] :) lehet keresgélni ilyeneket. :) amúgy én is itt vagyok, 16/L imádom az autókat motorokat, alig várom h nyár legyen és elkezdhessem a jogsit :DD
2014. márc. 2. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
5 ev mulva elveszlek felesegul :$
2014. márc. 2. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Az autófényezés egy szakma. Szakmunkás-képzés, a végén kék keményfedeles szakmunkás-bizonyítvánnyal.


Miben kell jeleskedni? Tanulmányok közül főleg anyagismeretből. Ez szakmai tárgy, lényegében a festékek és anyagok ismerete, technológiák, felhasználás módjai. Na meg a munkához használt felszerelések és berendezések ismerete - ezeknek talán szakmai ismeretek a neve.

Ezek mellett jó színlátás kell hozzá meg némi kézügyesség.


Tulajdonképpen a matek és a kémia, mármint olyan tudományos szinten nem kell hozzá. Most nem tudom éppen milyen eredményekkel veszik fel a tanulókat, de általános után (amikor én tartottam ott) közepes eredményekkel simán felvették a fényezőket.


Jó karrier? Hát hogy mondjam... Ez egy szakma, a karrier teteje nagyjából egy modern cuccokkal felszerelt saját műhely, amiben állandóan van munka (ez utóbbi kiemelkedően fontos ha meg is akarsz élni belőle). De munka, azaz pénzért cserébe dolgozni más emberek elvárásainak megfelelően - a művészi, esetleg Pimp My Ride-jellegű kreativitás-kiélés nem éppen gyakori.

Illetve nem az ecsetekről meg a színekről szól a mindennapi munka, hanem arról, hogy a javítófényezésnél (amikor az autó megsérült részét kijavítják és le kell fényezni a javított részt) stimmeljen a szín az autó többi részével + szépen legyen felfújva (ne legyen narancsos, ne folyjon meg, ne dobja le a rosszul előkészített felület, ne szívódjon vissza, ilyenek).

Ecsetet csak nagyon ritka esetekben használnak, túlnyomórészt kompresszor + pisztoly. Színből meg azt kell használni, amit a vevő kér.


Az esetek nagy többségében - főleg minél rosszabb a gazdasági helyzet - nincs fényezés karosszériajavítás nélkül, ezt illik belekalkulálni.


Jól értem, hogy a szüleid hat osztályos gimibe küldtek?

Gondolom akkor a korosztályod értelmesebb feléhez tartozhatsz - ha így van esetleg komolyabb szinten is próbálkozhatnál ezzel, pl. vegyészmérnökként, ők fejlesztik/gyártják a festékeket, helyesebben bevonatrendszereket (ugye ezeknek az alkalmazása elsősorban arra szolgál, hogy megvédjék amit bekenünk/befújunk vele, a dekorációs szerep, a szín csak másodlagos - ezért ez a helyes megnevezés az alapozóra, a festékre meg minden előttük-köztük-utánuk használható kemikáliára).


Nézz meg egy-két videót a youtube-on, érdekes lehet.


http://www.youtube.com/watch?v=S4uUr9XlKRo


Ez nagyjából jól mutatja be egy fényező mindennapos munkáját - leszámítva azt, hogy az alapozót sem flakonból szokás ráfújni, illetve a srác nem vagy nem megfelelő egyéni védőfelszerelést (maszk, kesztyű, védőszemüveg) visel.

Ha valaki sokáig akar vegyszerekkel foglalkozni, akkor bizony nem szabad elhanyagolni a védőfelszerelést - egy olyan por elleni kis maszk meg nem elég az oldószeres festékek gőzei ellen.


Én nem fényező vagyok, de dolgoztam együtt fényezőkkel és az elmúlt 5-6 évben lefújtam néhány motoromat - nekem is tetszik, szép dolog, de ha van jobb, mármint jobb anyagi kilátásokkal kecsegtető lehetőséged, akkor inkább az. Fényezni lehet hobbiból is. De 13 éves vagy, ezek a dolgok még alakulhatnak - de ezért jó, ha sok mindent látsz és megtapasztalsz, jobban fogsz tudni szakmát/munkát/hivatást választani. Manapság ez sokaknak kimarad, ismeretlenül döntik el mit szeretnének csinálni. Aztán utána rájönnek, hogy mégsem pont ezt akarták.

2014. márc. 2. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Ami kimaradt: a fényezéshez hozzá tartozik némi szerelés is. Kilincseket lekapni, nem festendő műanyag részeket leszedni - a munka befejezése után ezeket visszarakosgatni.
2014. márc. 2. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
100%
Hali, én 15 vagyok és én is járműfényezőnek tanulok! :) Igazából, én nem értettem sok mindenhez mikor elkezdtem ezt a szakmát, de mégis félévkor egy 3-as eredményem lett, gyakorlatból pedig 4. Eleinte megtanítják a dolgokat, de majd tudnod kell csiszolni, papírokról melyik milyen, mikorra kell, illetve kittet (gitt) keverni, majd felkenni a felületre! :) Jelenleg a szórásnál tartunk, 3 évesen vagyunk. Ha érdekel még valami, írj privátot, hátha tudok segíteni.
2014. márc. 2. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Ha rajzból jó vagy, és jó a kézügyességed, meg egy kis művészi vénád, elkezdhetnél airbrush-olni. Az az igazi művészet!:) Autófényezéshez nem kell túl nagy kreativitás, csak egy kis kézügyesség, meg jó szem, és türelem hogy jól készítsd elő a festendő elemet/felületet (gittelés, csiszolás, alapozás), és hogy jól fújd le -akár több rétegben- és egyenletesen.

Lehet elszállt ötlet, de leírom: Ha tényleg komolyan gondolod, ideje gyakorolni. Ha tetszik az airbrush:

Egy pisztoly kb. 15 000 Ft, egy kompresszor kb. 20 000 Ft, a festék pedig 800-1 000, ebből egy pár színt. Használtan kb. az árak fele. Esetleg felvethetnéd szüleidnek, hogy te ezt komolyan gondolod, és szeretnéd elkezdeni az airbrush-t.

Vagy felvethetnéd a bratyónak, hogy néha vigyen el, és gyakorolj. Bátyámnak ugyanígy műhelye van, és megtanított az alapokra. Hozott egy motorháztetőt, meg egy festőkompresszort, festéket, és eszközöket. Annyiszor kellett az alapozóig visszacsiszonom kézzel, és újra lefújnom, mire nem lett jó a festés, szóval a nap végére olyan 80 liter festéknél meg 687 méter csiszolóvászonnál tartottam...:DD De végül sikerült, gyönyörűen. Utána meg hozta a gumikalapácsot, és szétverte: na most megtanulod hogy kell kikalapálni és gittelni.. Hát majdnem sírvafakadtam... :DDD

2014. márc. 2. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

De most nem értem. Azt írod gimnáziumba jársz, (az OK, hogy "csak" 7-es vagy) de 8. után nem maradsz ott leérettségizni? Ha ott leérettségiznél utána kérdés nélkül felvennének egy szakmunkásba - mondjuk elég furcsán néznének.

Vagy nincs ilyen érettségi utáni 2 éves nappali képzés ilyen szakon?

2014. márc. 3. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!