Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Igaz, hogy nem tesz jót a...

Igaz, hogy nem tesz jót a váltónak, ha menet közben pihentetem rajta a kezem?

Figyelt kérdés
Állítólag a kéz súlya sietteti a váltóban valamelyik szerkezet tönkremenetelét. Én elég valószerűtlennek tartom, de hátha egy nálam e téren jártasabb embertársam biztosat tud mondani.

2012. jún. 19. 21:30
 1/8 anonim ***** válasza:
Szerintem hülyeség.
2012. jún. 19. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
84%

Tényleg nem tesz neki jót. A váltó kapcsolás után "beáll" egy adott helyre, ha nincs külső terhelés, a fokozatrögzítő mechanizmus helyre mozdítja a kapcsolószerkezetet, a váltókar meg megáll valahol, ahol neki tetszik. Még mozogni is szokott, mivel a motor-váltó egység nem mereven van rögzítve a karosszériához, kicsit elbillenhet ide-oda.

Ha ráteszed a kezedet, elveszed tőle a mozgás lehetőségét és folyamatosan feszíted valamerre. Ekkor a fokozat rögzítéséért felelős elem (ha jól tudom, arretáló szerkezetnek is hívják a műveltebbek) nem szabadon van, hanem mindig kap egy kis erőt, amitől hamarabb kopik. Ráadásul mivel a rudazatot vagy bowdent is terheled, ezért a csuklók is hamarabb kikészülnek, mert nem szeretik a folyamatos erőhatást. Ez a két alkatrész tehát van, hogy hamarabb elköszön, ha könyöklőnek használod a váltót, konstrukciótól függően pedig más darabok sem szeretik az ilyet: például van típus, ahol a szinkrongyűrűk kifejezetten tiltakoznak az ellen, hogy nincsenek rendesen rögzítve, hanem az arretáló kicsit ide-oda mozog.

2012. jún. 19. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Kopik a váltógomb. :D

Egyébként a rudazatban lévő szilentek kapnak valamennyi plusz terhelést, amitől hamarabb lesz lötyögős a váltó, de ez hosszútávú hatás, akkor lesz érezhető ha 50-60ezret így vezetsz (sacc/kb, amúgy is kopnak a szilentek, de lehet benne valami).

2012. jún. 19. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
#2: Amit te leírsz az akkor van ha folyamatosan viszonylag nagy erővel feszíti valamerre a kart, ami nem életszerű, attól hogy rajta van a keze nem kap ennyi terhelést, de nem rossz meglátás. :)
2012. jún. 19. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem is attól kap a szerkezet terhelést, ha csak rajta van a kéz. Az nem fejt ki rá olyan nagy erőt. Inkább az jelent problémát, hogy a váltókaron tartott kéz miatt a kar nem tud szabadon mozogni, ha tehát megbillen a váltó és valamiért el kellene mozdulnia a karnak, akkor olyan, mintha valamerre húzgálná a delikvens.
2012. jún. 19. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Ez is igaz, de ez nagyjából elhanyagolható élettartam szempontjából, ha ezt vesszük hogy jó esetben minimum 250-300E km egy váltó élettartama akkor az a nagyjából 5E km körüli élettartam-rövidülés amit ez okoz nem számottevő.


Technikaliga igazad van, de relatív gyors és számottevő hatása nincs annak ha keze a váltón van.


Csak lógni fog a váltó ha lusta kicseréltetni a szilenteket benne.

2012. jún. 19. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Szerintem hülyeség.

A váltónak annyi holtjátéka van hogy ez nem okoz gondot.

Az elsőkerék meghajtásúak vagy bovdenes vagy pálcás mechanikájúak ez alapjába véve egy lötyögős primitív megoldás aminek van holtjátéka. plusz a válónak is van holtjátéka. és az elsőkerekesekbe a motor váltó is elég mereven van rögzítve. A váltókart meg lefelé meg hiába nyomod az fix tengelyen van a kasznihoz rögzítve.


Lássuk a hátsókerekeseket. Azokba a motor hosszára van általában és lazábban. Ott a váltó valóban együtt jár a motorral nincs a kar és a váltómű között továbbító mechanika. Viszont a váltórúd egy gumiperselybe megy bele és a váltó is rögzítve van gumi szilentekkel a kasznihoz.

Ráadásul ezeknek a váltóknak is van holtjátékuk. Pl az én autómba olyan hogy meg lehet keverni mint a moslékos vödröt és találomra betenni egy sebességbe.

Szóval ez az elmélet sem állja meg a helyét.

Talán traktoroknál nem célszerű abba kapaszkodni és motoroknál ráfeszíteni lábbal. De semmit nem befolyásol ha ráteszed a kezed. Amúgy is feszítve vannak hogy ne adják át a rezonációt ezen a kezed már nem változtat hogy rajtahagyod e.

2012. jún. 20. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindnyájatoknak a válaszokat! Tájékozottnak mindenképpen tájékozottabb letten a témában kapcsolatban :D
2012. jún. 20. 22:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!