Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Motoromra akarok indexet...

Motoromra akarok indexet szerelni. Vannak ennek szabályai?

Figyelt kérdés
Szóval ez érdekelne hogy meg van-e adva hogy pl milyen messze kell lennie egymástól a két oldali index, meg ilyesmik.
2012. márc. 12. 13:18
 1/5 anonim ***** válasza:
Igen, vannak rá szabályok. A 6./1990. KöHÉM-rendelet vonatkozik rá, a magyarorszag.hu jogszabálykeresőjében megtalálod. Ott részletesen le van írva a lámpák minimális és maximális magassága, az egymástól mért távolságuk és az elektromos bekötés részletei.
2012. márc. 12. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Most telefonról vagyok és nemigazán tudom ott megnézni :S

Valaki leírná esetleg a fontosabb dolgokat?

Hogy milyen magasra kell, milyen távol kell egymástól, milyen szögben kell világítaniuk.

2012. márc. 12. 13:45
 3/5 anonim ***** válasza:

Egészen pontosan:

"37.§(6) Villogó fényt a világító, illetőleg fényjelző berendezés – az irányjelző, a megkülönböztető lámpa, a figyelmeztető lámpa, a taxi vészjelző lámpája, továbbá a visszajelző lámpák kivételével – nem bocsáthat ki. A villogó fényű lámpa villogásának egyenletesnek, jól érzékelhetőnek, a villogások számának percenként 90±30-nak kell lennie. Az első felvillanásnak a bekapcsolást követően legfeljebb 1 másodpercen belül kell bekövetkeznie.

(...)

62.§(2) Irányjelző lámpákkal fel szabad szerelni a motorkerékpárt és a nyitott vezetőfülkéjű lassú járművet. Oldal-irányjelzőt minden irányjelzővel ellátott járműre fel szabad szerelni.

(3) Az irányjelző lámpák fényének — anélkül, hogy a többi jármű vezetőjét zavarnák — nappal, ráeső napfényben legalább 50 méterről, sötétben, tiszta időben legalább 300 méterről határozottan felismerhetőnek kell lennie. E követelményeknek a hátsó irányjelző lámpa vonatkozásában a helyzetjelző lámpa és a féklámpa bekapcsolt állapotában is teljesülniük kell. Az első irányjelző lámpa fényének — a tompított fényszóró bekapcsolt állapotában — legalább 75 méterről kell határozottan felismerhetőnek lennie. Az irányjelző lámpák csak borostyánsárga fényt bocsáthatnak ki. Az azonos oldalon lévő valamennyi irányjelző lámpának azonos fázisban kell villognia.

(...)

63. § (1) Járműre csak jóváhagyási jellel ellátott irányjelző lámpát szabad felszerelni.

(...)

(3) Az irányjelző lámpák átvilágított felületének külső széle a jármű legkülső pontjától 0,40 méternél távolabb nem lehet. A különböző oldali irányjelző lámpák átvilágított felületének a belső szélei egymáshoz

a) oldalkocsi nélküli motorkerékpár első irányjelzői esetében 0,30 méternél,

b) oldalkocsi nélküli motorkerékpár hátsó irányjelzői esetében 0,24 méternél,

(...)

közelebb nem lehetnek; az oldalkocsi nélküli motorkerékpár első irányjelzői a fényszóró átvilágított felületének széléhez nem lehetnek 0,10 méternél közelebb.

(4) Az első és hátsó irányjelző lámpa átvilágított felületének alsó széle az úttesthez 0,35 méternél közelebb, átvilágított felületének felső széle az úttest szintjétől 1,50 méternél — mezőgazdasági vontató és lassú jármű esetében 1,90 méternél — távolabb nem lehet. (...) Ha a jármű szerkezeti kialakítása a magassági méretek megtartását nem teszi lehetővé, az első és hátsó irányjelzők átvilágított felületének felső széle az úttesttől legfeljebb 2,10 méter, az oldalirányjelzők átvilágított felületének felső széle az úttesttől legfeljebb 2,30 méter távolságra lehet.

(...)

(7) Az irányjelző lámpák elektromos kapcsolásának olyannak kell lennie, hogy az irányjelzők az egyéb világító és fényjelző berendezésektől függetlenül, egy kapcsolóval és a különböző oldalon lévő lámpák külön-külön, de az azonos oldalon lévők csak együtt legyenek kapcsolhatók. Megengedett az olyan másodlagos elektromos kapcsolás is, amely (a többi feltétel teljesítése mellett) lehetővé teszi, hogy az összes irányjelző lámpa — a jármű meghibásodásának a jelzésére — együtt legyen bekapcsolható. Ez esetben valamennyi irányjelző lámpának azonos fázisban kell villognia.

(...)

68. § (1) Minden gépjárművet, mezőgazdasági vontatót és lassú járművet fel kell szerelni olyan fényjelző berendezésekkel (visszajelző lámpákkal), amelyek jelzik a járműre felszerelt

(...)

d) első és hátsó irányjelző lámpák — ideértve pótkocsi vontatása esetén a pótkocsi hátsó irányjelző lámpáit is — bekapcsolt állapotát, valamint hibáját (izzólámpa kiégését),

(...)

(2) Motorkerékpárra — a zárt vezetőfülkéjű motorkerékpár kivételével az (1) bekezdés b) és d) pontjában említett visszajelző lámpa felszerelése nem kötelező, ha a világító berendezés működése a vezetőülésből közvetlenül ellenőrizhető.

(...)

(4) A visszajelző lámpák elhelyezésének és fényerejének olyannak kell lennie, hogy a vezetőt a vezetésben ne zavarják, de a vezető azokat könnyen észlelhesse, és egymással ne téveszthesse össze.

69. § (1) A 68. § (1) bekezdés (...) d) pontjában említett lámpa csak villogó zöld (...) fényt bocsáthat ki.)

"

Na, ezeket kell teljesítenie az irányjelzőknek. Vagyis csak "E" hatósági jelzéssel ellátott irányjelzőt szerelhetsz fel, a villogtatónak percenként 60 és 120 közti, jól látható villogást kell teljesítenie és a lámpák csak borostyánsárga színűek lehetnek. A motor szélső pontjainál legfeljebb 40 centiméterrel beljebb lehet az irányjelző legkülső pontja és a két irányjelző egymástól elöl legalább 30, hátul legalább 24 centiméterre kell, hogy legyen. A magasságnak a földtől számítva 35 és 150 centiméter között kell lennie. Az irányjelzők fényének nappal, ráeső napfényben legalább 50, éjszaka legalább 300, bekapcsolt tompított fényszóró mellett pedig legalább 75 méterről kell láthatónak lennie. Az irányjelzők oldalanként külön-külön kapcsolhatóak, de az egy oldaliak egyszerre villognak. Az irányjelzőket - ha azok egyébként a vezetőülésből közvetlenül nem láthatóak - villogó zöld lámpának kell visszajeleznie, mégpedig úgy, hogy a vezetőülésből látható legyen és ne téveszd össze semmi mással.

2012. márc. 12. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Ez jó leírás :)

És arra vonatkozóan van valami hogy milyen szögben kell látni a fényüket?

Ma vettem hozzá indexlámpákat, azoknak jónak kellene lennie. Tartórészek viszont nincsenek, mivel a motoron gyárilag nem volt index. Úgyhogy azoknak az el helyeséhez kellettek ezek az infók :)

2012. márc. 12. 14:46
 5/5 A kérdező kommentje:

A fényszórótól mért távolságot egyébként hogy kell nézni?

A motorral szemben állva, mintha 1 síkban lenne az index a fényszóróval vagy térben?

Mert nekem vagy 4-5 cm-el hátrébb lesznek az indexlámpák mint az első fényszóró.

2012. márc. 14. 23:26

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!