Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Adott helyzetben kinek van...

Adott helyzetben kinek van elsőbbsége?

Figyelt kérdés
Emelkedő hegyi utca, kétoldalt parkoló autókkal. Mi felfelé tartunk, szembe jövő lefelé, látszik, hogy nem férünk el egymás mellett. Ő még idejében félreállhatott volna, ha akar, de mi is. Van erre valami szabály vagy etikett?
2011. szept. 22. 20:26
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:
Köszi 12:41! :)
2011. szept. 26. 13:02
 12/14 anonim ***** válasza:

Én egyszer egy gk-oktatót kérdeztem meg egy olyan szituról, hogyha szűkebb az út, mint két autó szélesség, tehát valakinek (vagy mindkettőnek) le kell húzódnia, hogy elférjenek és mégis ütközés történik, akkor ki a hibás? Ő azt mondta, hogy az a hibás, aki az út (képzeletbeli) felezővonalát átlépve kárt okoz a másik autójában.

A te esetedre adaptálva: mivel egyformán foglalt mindkét sáv annyira, hogy nem lehet elférni, ütközés esetén mindkét fél hibás, mindenki viseli a saját kárát.

2011. szept. 26. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim válasza:
Ez sajnos a mai immorális világban egyre nagyobb probléma. Én egy hegyen lakom már több mint tíz éve. Murvás, földút van, szűk, nem fér el két személyautó egymás mellett. Sosem volt gond az udvariassági kérdéssel, aki épp tudott félreállt.A gyakorlat azt mutatta, hogy a lefelé gurulónak van inkább elsőbbsége, hiszen a legközelebbi félreállásig hegyre felfelé tolatni azért nem mindig egyszerű. Sajnos 2-3 éve sokat romlott a helyzet. Vannak a dafke emberkék akik csakazértsem tartják be az udvariassági és ésszerűségi "szabályokat".Futottam bele olyanba aki kapásból rendőrért kiálltott, aztán a kedvencem a mutogatós hölgy aki jelezte, hogy utánfutója van, tolassak. Tolattam, félreálltam és amikor elhaladt meglepetésemre semmiféle utánfutója, de még vonóhorga sem volt. A kresz kellene, hogy módosuljon és pontosíthatnák a szabályt, mert udvariasságra apellálni manapság már nem lehet.
2015. jún. 27. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 eemc2 válasza:

1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (alias KRESZ), Kitérés:

"32. § (2) Olyan keskeny úttesten, amelyen a járművek egymás melletti elhaladása nehéz vagy lehetetlen, a járművekkel meg kell állni és az elhaladást az útpadkára húzódással vagy hátramenettel kell lehetővé tenni. Hátramenni azzal a járművel kell, amelyikkel ez - a járművek adottságait és a körülményeket figyelembe véve - könnyebben megtehető."


Általánosságban, két azonos adottságú jármű esetén, lefelé könnyebb tolatni, azaz aki fentről jön, annak van elsőbbsége. Azonban, a rendelet szövege alapján, ezt felülírhatják a járművek adottságai közötti különbségek, ill. a körülmények, és a józan ész kell, hogy döntsön. (Pl. (1) Ha a felfelé jövőnek 50m-t kell hátra tolatnia, míg a lefelé jövőnek csak 5m-t, akkor a helyzet mielőbbi megoldására kell törekedni, és ilyenkor az a leggyorsabb, ha felülről érkező tolat vissza. (2) Vontatmánnyal, széles nyomtávú gépjárművel, teherautóval nehezebb hátra tolatni, nem számít, hogy ki megy felfelé vagy lefelé.)

2018. szept. 28. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!