Milyen az a változó geometriájú turbó?
Sőt mi több, a turbódízelekbe szerelik csak nagy számban! Benzinesbe asszem csak a 911 turbóba van.
És azért jó, mert alacsony és magas fordulaton jobban tölt egy sima turbónál.
A turbinaoldalon a lapátkerék körül van egy másik lapátkoszorú. Ennek a lapátjait lehet mozgatni. A kipufogógáz ezen keresztül áramlik a turbinakerékre. Kis motorfordulaton úgy állítják a külső lapátkoszorú kerekeit, hogy a keresztmetszetük kicsi legyen, így a kis keresztmetszetben felgyorsul a kipufogógáz áramlása és jól megpörgeti a turbinakereket - vagyis alapjárat közelében is jól tölt a turbó. A fordulat emelkedésével elfordulnak a külső lapátok, a keresztmetszet nagyobb lesz, de ott már van elegendő mennyiségű kipufogógáz ahhoz, hogy hajtsa a turbinát.
Hogy miért jó ez? Azért, mert a turbómotorok régi rákfenéje a turbólyuk, ami azt jelenti, hogy az alsó fordulatszám-tartományban erőtlen a motor. Ez azért van, mert ott kevés kipufogógáz érkezik a motorból, alig forog a turbina, kevés a turbónyomás. A VTG-feltöltőkkel viszont alacsony fordulaton is jól pörög a turbina, nagy a turbónyomás. Dízelautókon is használják - sőt, ha jól tudom, ott hamarabb jelent meg, mint a benzineseken De az is lehet, hogy nem így volt, ezt majd megmondja valaki, aki ért hozzá.
(ha pedig az autók iránti minden kíváncsiságodat kielégítetted, a helyesírással is foglalkozz egy kicsit, nem árt meg)
Nem VGT? Amire meg emlékszem, hogy a "régi" 911 Turbónál (997-széria) mekkora nagy dolog volt, hogy az első szériaautó amibe változó geometriás turbó van.
És csak egy észrevétel: Valójában a turbólyuk eredetileg a gáz lenyomása, és az autó rendes megindulása közt eltelt idő volt, de valamikor valaki elkezdte így hívni az alsóbb régiókban történő lassúságot.
Ha akarom, VGT, ha akarom VTG. Ha a magyar elnevezésből indulok ki, akkor VGT-nek kell rövidíteni, ha pedig az angol betűszóból (Variable Turbine Geometry), akkor VTG. Egyébként én is úgy tudtam, hogy a Porsche 911 (997/I, tehát annyira nem is régi) turbo volt az első VTG-vel szerelt benzinmotoros autó.
Az is legalább ilyen érdekes, hogy mi is a turbólyuk. Még az angol turbo lag kifejezést is használják mindkét jelenségre (az alacsony fordulati "döglöttségre" és a késedelmes gázreakcióra), így aztán a magyar fordításban előkerült turbólyuk is mindkét jelenséget jelöli.
harmadik válaszoló:szerintem nincs benne helyes írási hiba
am. köszi mindenkinek:D
Kérdező!
Rosszul hiszed, van hibád :D
helyesírás <- egybeírjuk
miért <- nem pedig 'milyért'
stb.
csak egy kis észrevétel :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!